120 Soruda New York Programı

120 Soruda Londra ve New York’taki Yaz Okullarımız

Yurtdışında yabancı dil eğitimi; İngilizce’yi öğrenmek ve geliştirmek, kişinin bugüne kadar edindiği gramer bilgilerini rahatça pratiğe dökebilmek için bulunmaz bir fırsattır. İngilizce’nin gelecekte ya da günümüzde iyi bir kariyere sahip olmak için önemli bir avantaj olduğunu, artık bir bireyde ikinci dilin aradığı bu ortamda belirtmenin gereksiz olduğu kanısındayız. Bu görüşümüze eminiz ki sizler de katılıyorsunuz.

1988 yılından beri devlette ve özel sektörde “yurtdışı eğitim danışmanlığı” dalında hizmet veren profesyoneller olarak, siz değerli velilerimizi ve sevgili gençlerimizi bu konuda bilgilendirmek amacıyla “yaz okulları” ile ilgili genel bilgiler veren ve firmamızın aktivitelerini içeren bir kitap yazmak bizlerin bir görevi idi. Kitaptan derlediğimiz bu dijital sayfalarda yaz okullarımızdaki İngilizce’nin öneminden, yasal olmayan firmalara; Londra’nın BigBen’inden, New York’un Statue of Liberty’sine, telefon kartlarından cep harçlıklarına, yurtdışındaki korsan dil okullarından pasaport işlemlerine kadar bütün bilgileri en ince ayrıntısına kadar bulacaksınız. Bizlere veli ve öğrencilerimiz tarafından sık sık sorulan 120 sorunun cevabını, düşüncelerimizi ve klasikler arasında yerini alan “canın biri” hikayelerini okuyacak, yılların bizlere kazandırdığı deneyimlerden yararlanacaksınız. Yazılarımızı okudukça, yurtdışı eğitimin ve yaz okulların, hakkında kitap yazılacak kadar derin ve kapsamlı bir konu olduğuna şahit olacaksınız. Sadece profesyonellerin gerçekleştirebileceğine inandığımız bu hassas konuda bilgi sahibi olacak, yaz okullarında kolaylıkla doğruyu ve yanlışı ayırt edebileceksiniz. Yolculuktan transfere, eğitimden barınmaya kadar “bu işin kitabını yazmış” bir firmadan servis alacaksınız. Bu da sizlerin ayrıcalığı olacak…

Yaz okulları yazı dizimizin yurtdışında dil eğitimi almak için Londra ve New York’a bizlerle ya da bireysel gidecek öğrencilerimize yardımcı bir kaynak olacağını umuyoruz. Sizleri ve sevgili gençlerimizi bu yıl da New York ve Londra yaz okullarımızda görmek dileği ile.

Deren & Koray International Tourism & Education Center

 

Niçin özellikle İngilizce?

Öncelikle yabancı dil eğitimi konusunda duyarlı olmak gerekir. Günümüz koşullarında yabancı dil bilmeyen kişiler ne yazık ki iş dünyasında tutunamamaktadırlar. İngilizce, tüm dünya ülkelerinde uluslararası dil olma özelliğini korumaktadır. Öyle ya, dünya üzerinde bir yabancı dilin özellikle de İngilizce’nin önemini anlatmaya kanımızca gerek yok. Günümüzde de artık dikkat edilirse Türk gazetelerinin insan kaynakları ekinde yeralan eleman ilanları İngilizce verilmektedir. Buradaki amaç açıktır ve sadece İngilizce bilen adayların bu ilanlarla ilgilenmesini sağlamaktır. Bırakınız İngilizce’yi ikinci dilin de arandığı bu piyasa koşullarında ve iş dünyasında “İngilizce bilmiyorum” diyen bir eleman için bu büyük bir dezavantajdır. Bir başka deyişle kişinin hiçbir zaman yüksek bir kariyere ulaşamayacağı anlamına gelmektedir. Özet olarak herkes tarafından bilinen bir gerçek vardır ki o da yabancı dili olmayan bir kişinin hiçbir zaman iş hayatında başarılı olamayacağıdır. Akşam Gazetesi’nin 29 Şubat tarihli baskisinin 9. sayfasinda, gazeteci Nilgün Karataş’in Vehbi Koç ile vefatindan önce yaptigi bir röportaj sirasinda bu başarili işadaminin “….Gençlere iş dünyasi ile ilgili tavsiyelerim de bizim yaptiklarimizi görüp, ders almalaridir. Gençler muvaffak olmak için: iyi egitim görmeliler, ayrica yurtdişina gitmeli, dil bilmeli ve çok çalişmali, eglenmeyi dinlenmeyi de bilmeli ve programli yaşamali. Lisan bilmeyen gençlerin çalışmalarında muvaffak olmasına imkan yoktur….” şeklindeki sözleri, tüm gerçekleri ortaya koymaktadir.

Niçin yurtdışında eğitim?

Evet, bu soru üzerinde biraz durmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi, Türkiye’de İngilizce eğitimi veren bir çok ciddi kuruluş var. Bu ciddi kuruluşlarda verilen eğitim gerçekten düzeyli ve kalitelidir. Ne var ki bu düzeyli eğitimde edinilen teorik bilgileri kişi, evine gidince pratiğe dökememektedir çünkü Türkiye’de yaşıyor ve kurstan sonra çevremizdekilerle Türkçe konuşuyoruz. Eğitim ve öğretimin temel prensibi, teoriden sonra mutlaka pratiğin yapılmasıdır. Bu, iyi bir öğrenim için esansiyel bir unsurdur. İngilizce öğrenmek, araba kullanmayı öğrenmek gibidir. Şoför adayı okulunda önce teorik bilgileri alır sonra arabada bunu pratiğe döker. Sadece teorik bilgilerine dayanarak arabayı kullanabilmesi mümkün değildir. Sonuçta gerçek bir öğrenim için pratik yapmak, başarının gerçek sırrıdır. Ne var ki bu mekanizmanın Türkiye koşullarında işlemesi olanaksızdır. Edindiğimiz bilgilerden sonra pratik yapılması gerekirken pek çoğumuz ailemizle Türkçe’mizi ilerletmekteyiz. Türkçe konuşmakla da bir noktaya varmamız çok zordur. Bu savımız grup şirketimizde üstün standartlarda dünyaca ünlü Callan Metod farkıyla İngilizce kursu veren ENGLISH LIFE dil okulumuz için de geçerlidir. Keşke olanağımız olsa da yılın 365 günü sınıflarımızda yabancı öğrencileri barındırabilsek ve yabancı ailelerin yanında barınmanızı sağlayabilsek. Kendi ülkemizde bu kısıtlı koşullarda böyle bir olay çok zordur.

 

Bir de yurtdışındaki duruma bir göz atalım: Öğrenci İngilizce’yi ana dili olarak konuşan bir İngiliz ve Amerikalı öğretmenden aldığı İngilizce bilgilerini akşam İngiliz ya da Amerikalı ailesinin yanında pratiğe rahatça dökebiliyor. Üstelik bu bilgiler sadece o gün ile sınırlı kalmıyor. Bundan böyle Amerika ve İngiltere’de geçirdiği her gününde bu öğrendiği bilgileri rahatça kullanabiliyor. Bir de olayı kelime öğrenme açısından ele alalım. Kontrollü olarak kaderi ile başbaşa bırakılan öğrenci örneğin bir alışverişte geçen kelimeleri öğrenmeyi zorunlu olarak görüyor ve bu, kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik kamçılayıcı bir etmen oluyor. Suni olarak yaratılan bir ortamda öğretilen kelime sayısı ile yaşayarak öğrenilen kelime sayısı arasında uçurumlar vardır. Bu, tüm eğitmenler tarafından ispatlanmış bir gerçektir. Yaşamak, ayakta kalmak için anlatmak istediklerimizi karşımızdaki kişilere aktarmamız gerekir. Bunun için de sözlü bir iletişim. İşte dil eğitiminde çıkış noktamız budur.

Bizlerin yaz okulları programı ile savunduğumuz önemli bir nokta da öğrencinin dil eğitiminden çok kendi ayaklarının üzerinde durmayı başarmış olmanın verdiği özgüven duygusudur. Yeri geldiğinde bu altyapı ve hazırlık, İngilizce öğreniminden çok daha başarılı ve etkili bir iz bırakmaktadır. Öğrenci yurtdışında kader ile başbaşa değildir, yanında şirket yöneticileri ve öğretmenleri bulunmaktadır. Bu, öğrenci için her türlü sorununa koşacak ve yardımcı olacak büyük bir güvencedir.

 

Şimdi kendi kendinize mini bir test yapın ve şu soruları cevaplayın ya da çocuğunuzun cevaplamasini isteyin. Özel bir yabanci dil kursunu bitirdiniz. Gerçekten İngilizce konuşabiliyor musunuz? Lise ya da kolejde aldığınız Ingilizce egitiminden geriye neler kaldı? Şu an oturup bir Ingilizce mektup yazabilir misiniz? Karşınıza bir turist çıkıp size “Izmir – Konak meydanı ya da Taksim meydanı nerede?” şeklinde bir soru sorsa, oraya nasil gidileceğini İngilizce tarif edebilir misiniz ? “Ahmet Necdet Sezer Türkiye’nin kaçıncı cumhurbaşkanidir?” şeklindeki bir soruyu aynen İngilizce’ye çevirebilir misiniz? (buraya dikkat ! burada bir oyun var, sadece soruyu çevirmenizi istiyoruz cevabını istemiyoruz). Sınayın kendinizi ! Mini bir sınav daha size. Pazar günleri gazetelerin insan kaynakları ekine şöyle bir göz atın. Orada İngilizce ilanlar göreceksiniz. Firmaların hangi nitelikte eleman aradığını anlayabiliyor musunuz? Bu ilanlar bildiğiniz gibi İngilizce’yi konuşabilenler ve anlayabilenler için veriliyor, yabancı uyruklu kişiler için değil. Anlayamıyorsanız zaten firma amacına ulaşmış demektir. İşte buyurun size ilk sınav, ilk eleme. Eğer tüm bu detaylar için sizlerden doğru yanıtlar alabiliyorsak Amerika ve Ingiltere’ye sizi turist olarak davet ediyoruz. Eğer olumsuzluklar varsa bu işi en kısa zamanda ciddiye almanizi tavsiye ederiz. Çünkü İngilizcesiz ya da yabancı dilsiz bir kariyer düşünülemez. İş dünyası da bunu savunur, bizler de…

Neden New York?

Gözleriniz kapatın ve düşünün. Amerika deyince akla ilk gelen şehir ve sembolü nedir? Özgürlük Anıtı ve New York dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bu nedenle New York üzerinde duruyoruz. New York’u profesyonellerle keşfedip sokaklarında dolaştığınızda, belleğinizde canlandırdığınız bambaşka bir şehir olduğunu farkedersiniz. New York’ta gökyüzünü görebilmek için başınızı yukarı kaldırmanın, birer mimari şahaser olan gökdelenleri fotoğraf makinenize ya da video kameranıza sığdırmanın mücadelesini verirsiniz. İnsanoğlunun neler yapabileceğine şahit olur ve bununla gurur duyarsınız. Diğer programlarda öğleden sonraları amaçsız oturmak yerine Deren Koray ile yapacağınız New York turu bakın sizde ne tür duygular uyandıracak. Son derece profesyonelce planlanmış sokaklarında dolaşırken yanınızdan süzülen bir limuzin, South Street Seaport’ta Brooklyn Köprüsü’ne karşı içeceğiniz bir kahve, Times Square’in bakmaya doyamayacağınız rengarenk ışıklı reklam panolarının altında yapacağınız bir yürüyüş, Broadway’ın dünyaca ünlü o muhteşem şovları, King Kong’un ve Indepence Day’deki uzaylıların vazgeçemedikleri 443m. yüksekliğindeki Empire State Building’den tüm New York’u ve 4 eyaleti izlerken hissettikleriniz, Godzilla’nın kıstırıldığı Brooklyn Köprüsü ve dünyaca ünlü reklamların çekildiği, konserleri, spor karşılaşmaları ve sanatsal aktiviteleri ile ünlü Madison Square Garden, her köşe başında bulabileceğiniz yetenekli sokak ressamları ve çalgıcıları, Meksika yemeklerinin bir numaralı yeri El Torito ve Taco Bell, paranın sesini duyabileceğiniz New York Stock Exchange ve Wall Street, 11 Eylül saldırılarında yıkılan ve geride büyük acılar bırakan World Trade Center Ground Zero, her an her köşesinde çekilen bir filme rastlamanız, sokak satıcılarının sattığı üzerinde iri tuz parçaları bulunan kestane veya yer fıstığı kabuğunun tütsüsüyle aroma verilmiş geleneksel “pretzel”lar, şekerle kavrulmuş fıstık, badem ve hindistan cevizinin doyumsuz tadı, dünyaca ünlü markaların kendi satış mağazalarının bulunduğu caddeler, yetenekli zencilerin para toplamak için yaptıkları birbirinden ilginç sokak gösterileri, Harley Davidson, Motown, Hard Rock Café ve neredeyse tüm Hollywood yıldızlarının el ve ayak izlerinin bulunduğu ünlü Planet Hollywood’dan yapacağınız bir alışveriş, olağanüstü güzel bir atriuma sahip ünlü işadamı Donald Trump’ın Trump Tower’ı, deliklerinden buhar yükselen caddelerdeki logarlar, toplu taşıma araçlarını adeta refüze eden kaskları, roller-skate ve roller-blade’leri ile New York’un sokaklarında dolaşan gençler, 4 adet tişörtü 10 Dolara satmak isteyen zenciler, evsiz ve sokakta yatan düşkünlerin yanından geçen lüks otomobiller, busking yaparak para kazanmaya çalışan yoksullar, Rockafeller Center’in önünde bulunan 180 dünya milletinin bayrakları arasından, bayrağımızı seçtiğiniz anda duyduğununuz sevinç ve gurur, Circle Line Cruises ile alacağınız bir gemi turu, Hürriyet anıtının tacına çıktığınız anda Manhattan’ın o taçtan görünüşü, göçmenlerin Amerika’ya merhaba dedikleri Ellis Island ve o tarihi atmosferi, kültürün en iyi alınabileceği birbirinden zengin koleksiyon ve bilgiye sahip zengin müzeler, hayranı olduğunuz dünyaca ünlü pop ve film yıldızlarının her yerde rastlayabileceğiniz izleri, atlı polisler, filmlerde görmeye alıştığımız geniş konforlu arabalar, yatay reklam panosu taşıyan sarı taksiler, otantik kiliseler, cıvıl cıvıl, rengarenk ve tam bir keşmekeşin yaşandığı, elektronik aletlerin değerinin çok altında satıldığı ünlü Chinatown, Little Italy’de yürürken uğrayacağınız bir kafede yiyeceğiniz çilekli bir cheesecake, sıcağından zaman zaman bunalacağınız, madeni yağ kokan istasyonlarında sabırla beklediğiniz metro ve kendinizi içeri attığınız anda klimanın verdiği o hayat kurtarıcı serinlik, her türlü hazır gıda ve soyulmuş meyvenin satıldığı 24 saat açık olan şarküteriler, Penn Station’da koşuşturan halk, zaman zaman görmeyi özlediğimiz Amerikalılar (!), betonlaşmaya tek başına karşı koyan halkın nefes aldığı ünlü Central Park, her ne kadar kabul etmek istemeseler de “No go area” özelliğini hala koruyan Harlem, alışık olmadığımız kadar lüks belediye otobüsleri, Washington D.C. ve Niagara Şelaleleri gibi görülmesi gereken yerlere olan yakınlığı, eğlencenin sınırsızca yaşandığı, öğrencilerimizin bir türlü ayrılmak istemedikleri, binmek için gerçekten yürek isteyen atraksiyonların bulunduğu ünlü eğlence parkı Six Flags ve daha anlatamadığımız bir çok güzel şeyi bizlere yaşatan dünya başkenti New York’ta geçirdiğimiz o değerli dakikalar belleklerimizde derin birer anı olarak canlanır. New York, bu yazdıklarımızı okumakla değil onu Deren Koray farkıyla yaşayarak anlaşılabilir. Sizce neden Tarkan, Burak Kut, Rafet El Roman gibi Türk popunun starları neden buralara klip çekmeye gelirler? Neden Hürriyet Gazetesi’nin değerli yazarlarından Serdar Turgut, her köşe yazısında New York’tan bahsetmeden geçemez? Neden Godzilla, Look Who is Talking, Crocodile Dundee, Armageddon, Leon, Miracle on 34th Street, Deep Impact, Gremlins, Ghostbusters, Independence Day, King Kong, Die Hard, Mickey the Blue Eyes, The Day After Tomorrow gibi filmler New York’ta çekilmiştir? New York kısaca, Amerika Birleşik Devletleri’nin sembolik şehri olarak mutlaka görülmesi gereken bir kent. Bu olanağı sunan sayılı firmalardan biri ve Amerikan Seyahat Acenteleri Birliği üyesi tek tur operatörü olarak Amerika ve New York programlarımızda da iddialıyız ve tüm öğrencilerimizi tıpkı Ingiltere’nin başkenti Londra’da olduğu gibi dünya başkenti New York’a bu güzellikleri ve anılari yaşamaya davet ediyoruz.

Yurtdışındaki eğitimin bana kazandıracağı avantajlar nelerdir?

Bu avantajlar saymakla bitmez, ancak önemli bir kaç noktaya değinmek istiyoruz. Daha önce de sözettiğimiz gibi öğrenci ister Amerika olsun ister İngiltere, yurtdışında müthiş bir pratik fırsatı yakalıyor. Örneğin Londra’da akşam öğrenciye İngiliz ailesi Türkiye hakkında öğrenmek istediklerini soruyor ve farkında olmadan İngilizce’yi yoğun şekilde yaşayarak öğreniyor. Pratik yapma açısından yaz okulları biçilmiş bir kaftandır. Türk yabancı dil eğitim sistemindeki en büyük eksiklik, yeteri kadar pratiğinin verilememesidir. Öğrenci yabancı dilin tüm gramer kurallarını öğrenmiştir, ne var ki konuşamamaktadır. En basitinden ele alalım, ilerki iş yaşamında yurtdışı ile yapacağı telefon görüşmelerinde kendini ispat etmek zorunluluğu doğacaktır. Yaz okulu, öğrenciye gramerin yanısıra bu pratiği kazandırır. Eğitim sadece dört duvar arasında değil, gezilerde, akşam evlerde ve sinemalarda devam eder. Okulun yanısıra öğrenci farkında olmadan sürekli yeni şeyler öğrenir. Öğleden sonra yapılacak gezilerde ziyaret edilecek müzelerde öğrencilerin okullarında öğrendikleri fizik, kimya, biyoloji, jeoloji, bilgisayar gibi derslerin uygulamaları ayrıca anlatılacaktır. Örneğin bir bilim müzesine öğrenciler olağanüstü ilgi göstermektedirler. Hele Doğal Tarih Müzeleri başlı başına bir eğitim ve öğretim merkezidir. Dinazor fosilleri, her türlü memeli hayvan görüntüleri, ilk insanlar, ekoloji bölümü, uygulama laboratuvarları öğrencilerin adeta başını döndürmektedir. Hem New York hem de Londra bu konuda çok zengin olan şehirlerdir. Kısaca öğrenme her koşulda, her dakikada devam etmektedir. Öğrencinin New York ve Londra’da kalış süresi ortalama 504 saattir. Bunun 147 saati uyku ile geçecek ve geriye 357 saatlik aktif bir süre kalacaktır. Bu 357 saatin her dakikası İngilizce ile geçeceği için, öğrencinin yabancı dilinin nasıl farkedeceğini tahmin etmek herhalde zor değildir. Yerinde yapılan eğitimin başarılı olacağı şüphesizdir. İngiltere ve Amerika keşfedilmeye son derece uygun ülkelerdir. Öğrenci bu ülkelerde elit ve değişik bir kültürle tanışıyor. Daha önce hiçbir yerde rastlamadığı bir teknoloji ile karşı karşıya kalıyor. Ülkesinde yapmaya olanak bulamadığı bir çok atraksiyonun tadına varıyor. Okulunda veya New York’ta kaldığı yurtlarda müthiş bir uluslararası arkadaş çevresi oluşuyor. Başta Japonya, İtalya, Almanya, Çin, Kore, Fransa, İspanya, Polonya, Avusturya, İsviçre, Portekiz, Polonya, Brezilya, Tayvan, Kore, Meksika ve daha bir çok ülkeden gelen öğrencilerle hayat boyu unutulmayacak dostluklar kuruyor. Çünkü Londra ve New York’taki okullarımızın hepsi karma sınıflardan oluşur. Hiçbir zaman tüm Türk öğrenciler tek bir sınıfta toplanmamaktadır. Yaz okulunun öğrencinin yetişme psikolojisi üzerindeki olumlu etkisi, her yönü ile kendini belli edecektir. Bunu velilerimiz her yıl hayretle karşılamaktadır. Programın Ingilizce kazandırma olgusunun yanısıra, öğrencinin olumlu psikolojik gelişimini, edindiği tecrübeyi ve kendisine olan güvenini arttırıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Bu olumlu gelişimi izleyen velilerimiz bu konudaki memnuniyetlerini program sonunda bizlere iletmektedirler. Amerika ve İngiltere programlarına katılmış öğrencilerimizin velilerine telefon ederek bu bilgilere kolaylıkla erişebilir, ya da bu öğrencilerimizin bizlere yazdıkları orijinal mektupları internet sitelerimiz üzerinden okuyabilirsiniz. Yurtdışında geçirilen her gün, her saat, aileden uzak bir ortamda öğrencinin kendi ayakları üzerinde durarak bağımsız şekilde hayatını sürdürmesi açısından son derece değerli ve öğrenciyi yarınlara hazırlayan en büyük deneyimdir. Program sonunda öğrencilerimizin alacakları sertifikalar ise yaşam boyu saklayacakları ve gelecekte onlara iş yaşamının kapılarını sonuna kadar açacak, CV’lerini zenginleştirecek en önemli belgedir. Özetle yaz okulunu bitiren bir öğrenci arkadaşlarının her zaman bir adım önünde yeralan dinamik, kendine güvenen, tecrübeli, kültür yüklü ve yarınların iş yaşamına hazır bir bireydir. Deren Koray, yarınların Türkiye’sinde söz sahibi olacak olan bireyleri yarınlara hazırlamaktan gurur duyar.

Ne gibi işlemler yapmam gerekiyor?

Öncelikle geçerlilik süresi en az bir yıl olan bir pasaport edinmeniz gerekiyor. Daha sonra sahip olduğunuz İngilizce bilginiz ışığında gerekli eğitim programı ya da katılmayı özellikle arzu ettiğiniz bir program sizlere sunulacaktır ve firmamıza yatıracağınız kayıt ücreti ile işlemleriniz hemen başlayacaktır. Daha sonra İngiliz ve Amerikan konsolosluklarından İngiltere ve Amerika giriş vizesi için aşağıdaki belgeler istenecektir.

Konsolosluktan ne tür belgeler isteniyor?

En az 1 yıl süreli pasaport, 2 adet öğrenci belgesi, fonu beyaz renkte 5x5cm boyutlarında 4 adet resim (resimlerde yüz alın ve kulaklar açıkça görülmelidir) velinin ev tapu(ları), araba ruhsat(ları), banka cüzdanı fotokopileri gibi mal varlığını gösteren tüm belgeleri beyan etmeleri gerekmektedir. Ayrıca öğrenci velisinin çalıştığı işyeri ile ilgili maaş bordro fotokopisi, eğer veli serbest çalışıyorsa imza sirküleri vergi levhası fotokopileri ev ve iş adresleri, telefon ve fax numaraları konsolosluklardan istenmektedir. Burada hemen küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Velilerimizden tek ricamız, bizlere mümkün olabilecek en kısa süre içinde bu belgeleri ulaştırmalarıdır. Belgelerin çokluğu ve konsoloslukların yoğun olması sebebiyle, firmaları en çok uğraştıran işlerin başında vize takibi gelmektedir. Bu nedenle ister New York ister Londra programı olsun, kayıt ücretinden de önce bu belgelerin firmamıza ulaştırılması gereklidir. Velilerimiz tüm miktarı yatırsalar dahi vizesiz ülkeye giriş yapılamayacağı için yatırılan ücretin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Velilerimizden bu nokta üzerinde hassasiyetle durmalarını rica ediyoruz.

3-4 haftada İngilizce’yi gerçekten öğrenebilecek miyim?

Herşeyden önce hiç Ingilizce bilmeyen birinin 3-4 haftalık bir sürede Ingilizce’yi öğrenmesi mümkün değildir. Yaz okulları, belli bir Ingilizce seviyesi olan öğrenciler için düzenlenmektedir. Programın en büyük etkisi, daha önce temelleri atılmış bir binaya yeni katların yapılması şeklinde betimlenebilir. Zaten temelde Ingilizce’yi bilen ögrenci, Londra ve New York’taki okullarımızda yapılacak seviye belirleme sınavındaki başarı oranına göre kurlara ayrılacak ve eksikleri Ingiliz ve Amerikalı eğitimciler tarafindan giderilecektir. Program, bu yönü ile etkin olmakta ve başarı ile yürütülmektedir. Öğrencilerimizin katılacakları Londra’daki Ingilizce kursumuzda özel Callan Metodu uygulanmaktadır. Öğrencimiz bu metod sayesinde, diğer okullarin belirledikleri hedefe dörtte birlik zamanda ulaşmaktadır, yani bu özel metodda %75’lik ekstra bir performans sözkonusudur. 4 haftalık süre az gibi görünmesine karşın Callan Metodu ile verilen eğitim, normal okulların 12 haftalık eğitimine eşdeğerdir. New York’taki okulumuzda da ismi aynı olmasa bile yine Türk öğrencilerimizin konuşma sorununu giderici pratik eğitimi vermeyi hedeflemiş özel bir metod uygulanır. Bu metodlarla ilgili ayrıntılı bilgileri ilerleyen bölümlerde ve web sitemizde bulacaksınız.

İngiltere ve Amerika’ya nasıl ulaşacağım?

Amerika ve İngiltere’ye biraz fiyatlı ancak en güvenli ve hızlı taşıt olan uçak ile ulaşacağız. Uçakla yolculuğun sanılanın aksine can ve mal güvenliği açısından büyük avantajları vardır. Bu nedenle İzmir Adnan Menderes havalimanından kalkan ve aktarmasız olarak Londra Heathrow ve Stansted havalimanına inen tarifeli uçaklar tercih nedenimizdir. Londra için direkt seferleri bulunmayan havayolu şirketleri, aktarmalı olarak bağlı oldukları ülkede minimum 2 saat yolcuları havalimanında bekletmektedirler. Aktarma süresince yolcu bavullarının kaybolma olasılığı yüksek olduğu ve ekstra zaman kaybettirdiği için Londra’ya uçarken bu tür seferleri tercih etmiyoruz. İzmir’den direkt Londra’ya uçuş normal şartlarda sadece 3 saat 30 dakikadır. Bu seferi bize İzmir’den sağlayan tek bir uçak bulunmaktadır o da Kıbrıs Türk Hava Yolları’dır. Türk Hava Yolları’nın kardeş kuruluşu olan bu havayolu teknoloji harikası olarak nitelendirilen Airbus A-310 tipi uçakları kullanmaktadır. Lufthansa ya da Swissair gibi alternatif havayolları da Frankfurt ve Zürih gibi merkezlerde transit salonlarında yolcularını 2-3 hatta 4 saat süre ile bekletmektedir. British Airways ve Türk Hava Yolları ise seferlerini Istanbul çıkışlı yapmaktadır. Bavullarla Istanbul’a uçak ve otobüs yolculuğu yapmak hele program sonunda Londra’dan o ağır bavullarla İstanbul üzerinden tekrar otobüs ya da uçakla aktarma yaparak İzmir’e dönmek zaten yorgun olan öğrenci için tam bir işkence olacaktır. Uçak ile İstanbul’a gitmek ve yine İstanbul’dan dönmek, yolcunun 2 defa rötar riskini üzerine alması anlamına gelir. Zaten bu şekildeki bir seyahatin, yabancı havayolları ile yapılan yolculuktan da pek farkı kalmamaktadır. İstanbul’dan programlarımıza katılan öğrencilerimiz için farkeden birşey olmamasına karşın Ege Bölgesinden katılan ve büyük çoğunluğu oluşturan öğrencilerimiz için en uygun ulaşım şeklini firmamız öğrencilerine sunmaktadır. Diğer illerden programlarımıza katılan öğrencilerimiz dilerlerse bulundukları bölgeden direkt uçabilir ya da İzmir’e gelerek grubumuza katılabilirler.

 

Amerika’ya gelince, öğrencilerimizden ve velilerimizden gelen yoğun istek üzerine, havayolu firmasının operasyon bünyesinde yeralan lüks bir otelde bir gece konakladıktan sonra Amerika’ya hareket ediyoruz. Bu oteller Zürih, Frankfurt ve Münih’te bulunmaktadır. Tüm Amerika yaz okulu programlarımıza katılan genç Deren Koray’lılar yine Deren Koray farkını bu şehirlerde yaşadılar. Diğer firmalar bu programlar sırasında öğrencilerini otelde bırakırken, bizler lüks otobüsler kiralayarak bu şehirleri öğrencilerimize yakından tanıttık ve ilk akşam yemeklerimizi bu şehirlerde beraberce aldık. Örnek gezi programlarımızı sanal gezi galerimizden takip edebilirsiniz. Sabah ise otelden havalimanına transfer edildikten sonra kıtalararası uçan büyük ve modern uçaklarla Amerika’ya ortalama 9 saat sürecek olan yolculuğumuz başlar. Son yıllarda konsolosluklar tarafından istenen vize belgelerinin çeşitlenmesi ve vize konusunda yaşanan bürokrasi trafiğinin artması sebebi ile bu tür Almanya – İsviçre gibi aktarmalı seferler yerine İstanbul’dan New York’a uçan direkt seferlere yönelmekteyiz. Önümüzdeki yıllarda uçuşlarımızı Delta ya da THY ile gerçekleştireceğimizi buradan sizlere iletmek istiyoruz.

 

Bu arada milli havayolumuz olan Türk Hava Yollarının da gerek servis kalitesi, gerekse konfor bakımından çok başarılı bir uçak şirketi olduğunu belirtmeden geçmek istemiyoruz. Deren Koray Turizm olarak, tüm dünyadan ülkemizi ziyarete gelen turistlerini dünyanın en iyi havayollarından biri olan Türk Hava Yolları ile ülkemize getirmektedir. Türk Hava Yolları’mızın başlatığı bu güzel hizmeti Türkiye’de bizler Deren Koray Turizm olarak en iyi şekilde devam ettirip, ziyaretçilerimizin olumlu izlenimlerle ülkemizden ayrılmalarını sağlıyor, ülke tanıtımına yaptığımız katkılardan dolayı mutluluk duyuyoruz

New York ve Londra’dayken telefonla ailem bana nasıl ulaşacak?

Ailelerin çocuklarına rahatça ulaşabilmesi için uzun süredir Londra’da şirketimizin cep telefonlarını kullandık ancak son yıllarda gelişen GSM teknolojileri sayesinde aileler çocuklarına cep telefonlarından rahatça ulaşabilmektedirler. Cep telefonları sayesinde aileler, istedikleri anda çocuklarının sesini duyabiliyor ve kaldıkları ailelerle İngilizce konuşma zorunluluğundan da kurtulmuş oluyorlar. Velilerimiz akşamları da çocuklarına evlerinden rahatça ulaşabiliyorlar. Bunun yanısıra hemen hemen her ailede telesekreter bulunmaktadır. Telesekretere bırakacağınız Türkçe mesajlarınız, akşam öğrencilerimize aile tarafından iletilecektir. Cep telefonları konusunda 2 uyarıda bulunmak istiyoruz. GSM operatörlerinin yurtdışı görüşme hizmeti verebilmeleri için değşik prosedür ve uygulamaları bulunmaktadır. Bu nedenle yurtdışına çıkmadan önce Turkcell, Telsim ve Avea’nın müşteri hattından GSM hat ve telefonunuzun özellikleri ilgili konuları mutlaka danışın. Operatör yurtdışı dolaşıma onay verdiği halde teknik sorunlar olabilmektedir. Diğer nokta da yurtdışında bulunduğunuz süre içinde kullandığınız cep telefonunda aransanız dahi uluslararası görüşme yaptığınız için ücretin hepsi size fatura edileceği gerçeğidir. Arayan kişi ise sadece Türkiye için belirlenen standart bedeli öder. Bu nedenle cep telefonunuzu yurtdışına çıkarmadan önce mutlaka abonelik tipiniz kontrol ettiriniz ve en son belirlenen ücretlendirme şeklini Telsim – Vodafone, Turkcell ve Avea müşteri hattından öğreniniz. Bu arada Telsim – Vodafone’un 2007’de uygulamaya aldığı bir avantajdan bahsedelim. Vodafone tüketicilerine, Avrupa ülkelerinde kendi GSM şebekesine bağlı diğer kişilerle hat içi tariften görüşme olanağı sundu. Bu bizce çok iyi bir olanak. Yurtdışında “hangi Vodafone cep telefonunu arayacağım?“ demeyin, Londra’ya vardığınızda alacağınız „pay as you go“ tarifli bir bir Vodafone telefonu ile Türkiye’deki tüm Telsim’liler ile hat içi görüşme yapabileceksiniz. Diğer bir alternatif de ülkemizde de yeni yeni boy göstermeye başlayan PIN kodlu ön ödemeli telefon kartlarıdır. Bu kartlarla öğrencilerimiz British Telecom’un belirlediği tarifin çok çok altında bir rakamla görüşme olanağı bulunmaktadır. Swiftcall, Millenium Card, Téléconnect, CallBox kartları, öğrencilerimiz tarafından Londra’da en çok kullanılan telefon kartlarındandır. Londra’da 155’i aradığınız taktirde de öğrencimiz hiçbir ücret ödemeden ailesini ödemeli olarak arayabilmektedir. Çoğu öğrencimiz de bulunduğu bölgedeki telefon kulübesinin numarasını ailesine vererek ailenin aramasıyla görüşme yoluna gitmektedir.

 

Amerika’da kaldığımız yurtlarda standart telefonlar bulunmaktadır. New York Türkiye’den 7 saat geride olmasına karşın ailelerimiz kendilerine dağıtacağımız aktivite çizelgesi sayesinde iyi bir zamanlama yaparak öğrencilerimizi bu kulübelerden rahatça arayabilmektedirler. Türkiye’de kullandığımız cep telefonları Amerika’da artık rahatça kullanılabilmektedirler. GSM telefonlarınızı bu şehirlerde kullanabilmek için öncelikle cep telefonunuzun şarj cihazı amacıyla 110V’luk enerjiyi 220V’luk cereyana dönüştüren özel adaptörlerden satın almanız gerekir. Gerçi artık pek çok cep telefonu üreticisi şarj cihazlarını her iki voltaja uyumlu imal ediyorlar, bu yüzden voltaj sıkıntısı neredeyse yok olmak üzere ama siz yine de bu şarj cihazlarının uyumlu olup olmadıklarını kontrol edin. Diğer bir konu da cep telefonunuzun GSM1900 yayınlarını alabilecek işleve sahip olmadığını kontrol etmeniz olacaktır. Kısaca Tribant olarak adlandırılan bu özellik cep telefonunda bulunuyorsa Amerika’da görüşme yapabilirsiniz. Alman telekom devi T-Mobile burada da hizmet veriyor. 30$ karşılığında alacağınız bir tak-konuş simkartı sizlere 200 dakikanın üzerinde bir görüşme kredisi ve size ait bir numara verilir yalnız yine unutmamanız gereken nokta bulunuyor. Bu dakika, arandığınızda da işliyor yani diğer bir deyişle arandığınızda da operatöre para ödemiş oluyorsunuz. Yani alo demeniz bile para.

 

Amerika’da yaşayan Türklere sunulan bir hizmet daha bulunmaktadır. Herhangi bir telefon kulübesinden hiç para atmadan telefon tuşları üzerinde bulunan harflerle 1-800-VATANIM yazdığınız takdirde, Türkiye’den bir operatörle konuşarak cep telefonu dışında dilediğiniz bir telefonu ödemeli olarak arayabilirsiniz. Bu sistem sayesinde öğrencilerimiz ailelerine kolayca ulaşabilmektedir. Ayrıca birçok yerde satılan yine PIN kodlu ön ödemeli telefon kartları ile ucuz görüşme olanağı bulunmaktadır. PT1, Big Apple gibi telefon kartları öğrencilerimiz tarafından en çok kullanılan telefon kartlarındandır. Ayrıca okulumuzda bulunan internet kafeden öğrencilerimiz e-mail’lerini kontrol edebileceklerdir.

New York ve Londra’da nerede kalacağım?

Bizler “homestay” programlarımızı İngiltere’de Londra’nın en seçkin semtlerinden olan ve 4 ncü bölgede yeralan Richmond’ta yürütüyoruz. Londra’nın güneybatısında kurulmuş olan bu tarihi semt, nezih oluşu ve güzelliği ile Londra’da ün yapmıştır. Richmond, en ünlü markaların satıldığı mağazalarla ve alışveriş merkezleri ile dolu, büyük bir tren ve metro istasyonuna ve Kraliyet ailesine ait geyiklerin serbestçe dolaştıkları büyük bir parka sahip, Thames Nehri’nin bir kolunun geçtiği, disco, bar ve sinema gibi eğlence merkezlerini de bünyesinde barındıran son derece canlı ve elit bir semttir. Bunu bir İngilize sorarak da öğrenebilirsiniz. Zaten bu konuda çok meraklı olan İngilizler’e Richmond’da kaldığınızı söylediğinizde, sizlere “wow!” gibi bir tepki vereceklerdir. Bu da Deren Koray’lıların ayrıcalığı diyelim. Öğrencilerimiz bu semtin sakinleri olan ailelerin yanında kalarak yaz okuluna devam edeceklerdir. Bizler de aynı bölgede öğrencilerimizle birlikte bu ailelerde ikamet ediyoruz. Ailelerin maddi durumları oldukça iyidir. Her ailenin dubleks bir evi, bahçesi ve garajı bulunur. Türkiye’deki tipik yazlık evleri ile İngilizlerin normal olarak yaşadığı evler büyük benzerlik gösterir. Zaten adından da anlaşılacağı üzere (!) Richmond, Londra’nın gelir düzeyi yüksek ailelerin yaşadığı en iyi semtlerden biridir. Biliyor musunuz? “Bridges to Babylon” turnesinde son konserini İstanbul’da veren ve gazetecilerin bir kare fotoğrafını görüntülemek için adeta birbirlerini ezdikleri Rolling Stones’un ünlü solisti Mick Jagger de Richmond’da oturuyor. Michelle Pfiffer’ın da Richmond Park’ın hemen altında yeralan geniş malikanesi bulunmaktadır. Bizlerin Londra programına katılan tüm öğrencilerimize bu ünlülerin evlerini göstermekteyiz. Richmond’daki evlerimizin hepsi birbirlerine sadece 2-3 dakikalık uzaklıkta yeralmaktadır. Bu Londra için olağanüstü bir durumdur, çünkü Londra gibi büyük bir metropolde öğrencilerini tek bir semtte barındırabilen tek kuruluş Deren Koray’dır. Richmond’da bazı ailelerimiz apartman katlarında oturmaktadırlar. Buradaki dairelerin de standartları yüksektir ancak genel olarak İngiltere’deki dairelerin ortak bir yönü vardır. Emlak ve arsa fiyatları Londra’da inanılmaz derecede pahalı olduğu için evlerin içindeki odalar büyük değildir. Bu, standart gelire sahip olan ailelerin yaşadıkları hemen hemen bütün evlerde geçerlidir. Ailelerimiz öğrenci barındırma işlevini maddi çıkarları için değil, kendi kültür ve geleneklerini öğrencilerimize sunmak onlarla sevgiyi, dostluğu ve aynı ortamı paylaşmak için yaparlar. Yıllardır aynı ailelerle beraber çalıştığımız için tüm ailelerimiz, kendilerini yakından tanıdığımız ve biz firma yetkililerin dostu olan kişilerdir. Bizlerin ve ailelerimizin koordinatörü olan Mrs. Davis, bu kültür hizmeti karşılığında Londra’da British Council tarafından 1995 ve 1997 yıllarında ödüllendirilmiştir. Bu noktada bir Deren Koray farkından daha sözetmek istiyoruz. Londra çekiciliğine karşın, her büyükşehir gibi kozmopolit bir kenttir. Her dinden ve ırktan insanı bulmak mümkündür. Türkiye’de yurtdışı eğitim hizmeti veren birçok firmanın gözden kaçırdığı bir nokta bulunmaktadır. Sömürge toplumları ile isim yapmış İngiltere bu ülkelerden gelen insanlarla doludur. İçlerinde ezilmişlik duygusu olan bu insanlar yaşadıkları bu duyguyu bastırmak için İngiltere’de önemli kademelere ulaşma mücadelesi vermektedirler. Özellikle Hindistan ve Pakistan asıllı İngiliz vatandaşları neredeyse tüm dil okullarını ellerinde bulundurmaktadırlar. Bu dil okullarının barınma servisleri de öğrencilerini bu ailelerin yanına verme ve onlara madden destek verme eğilimindedir. Türkiye’deki yurtdışı eğitim danışmanlığı servisleri bu ayırımı yapamamakta ve İngiltere’ye eğitim için gönderdikleri öğrencilerin çoğu, bu gerçeği bilemeden kendilerini bu ailelerin yanında bulmaktadırlar. Pakistan ve Hindistan kültürleri elbette ki ilginç kültürlerdir ama bunun gerçek adresi Hindistan ve Pakistan’dır, Londra değil. Bu sebeple Deren Koray’ın aileleri English’tir, British değil (!)

 

Amerika’da da durum İngiltere’den farksız değildir. Amerika’daki tüm yaz okulu programlarımızda öğrencilerimizi yurtlarda barındırıyoruz. Bunun ana sebebi, kıyı kentlerinde nüfusun fazla kozmopolit olmasından kaynaklanıyor. Gelenekleri ile yaşayan, gerçek Amerikalı ailelerin daha çok orta Amerika’da yayılış gösterdiği gerçeğini her organizatör bilmektedir. Diğer kıyı bölgelerdeki büyük kentlerde ise elit bir profile sahip ailelerin şehirden oldukça uzak bölgelerde lokalize olduklarını biliyoruz. Bu da öğrencilerimizi şehirden ve doğal olarak aktivitelerden koparan olumsuz bir etmen olarak karşımıza çıkar. Diğer bir dezavantaj da ne toplu taşıma araçlarının bu tür bölgelerde çok zayıf olmasından kaynaklanır. Amerika’da araba ve petrol fiyatlarındaki büyük ucuzluk, her bir bireyin kendi arabasına sahip olmasına yol açmıştır. Amerika’daki bizler de böyle bir olanağa sahip olamayacağımız için barınma için şehir merkezinde konuşlanmış en kaliteli yurtları ve okulları seçiyoruz. Burada edinilen uluslararası arkadaşlıklar unutulmazdır. Başta Japonya, Tayvan, Almanya, Fransa, İtalya, Kore, Çin, İspanya, Portekiz, Meksika, Brezilya, İsviçre ve daha pek çok ülkeden gelen diğer öğrencilerle son derece sıcak bir atmosferde kaynaşan öğrencilerimiz kültürel ziyaretlerden arta kalan zamanlarında bu arkadaşları ile pek çok dostluğu paylaşmaktadırlar. Bu da pratiği arttırıcı en önemli etmenlerden bir tanesidir.

 

Programlarımızı New York’un şehir merkezinde bulunan Deren Koray kalite kriteri çerçevesinde hizmet verme potansiyeline sahip öğrenci yurtlarında yürütüyoruz. Yurt ve çevresinde 24 saat servis veren gıda şarküterileri sayesinde öğrencileriniz diledikleri an ihtiyaçlarını New York’ta giderebiliyorlar. 2, 4 ve 6 kişilik klimalı odaları sıcaktan bunaldığımız zaman rahatlamamıza olanak veriyor ayrıca odalarda bulunan wc ve banyolarda 24 saat sıcak su alabiliyorsunuz. Merkezde bulunan yurdumuz aynı zamanda okula yürüyerek ulaşma olanağını bizlere sunuyor. Oda servisi ve düzenli temizlik hizmetleri sayesinde de temiz ve hijyenik bir ortamda yaşamanın keyfini sürüyoruz.

New York’ta yurtta kalırken nelere dikkat etmem gerekli?

New York’taki yurtdumuzda kalırken aileler yanında barınmaya oranla daha az sorumluluk sahibi olacaksınız ancak bu “rehavet” şeklinde algılanmamalıdır. Kaldığınız odayı temiz, düzenli tutmak, odalarda kesinlikle sigara içmemek, yemek saatlerini geçirmemek, odalarda yiyecek tüketmemek akşam saat 11’den sonra gürültü yapmamak ve zamanında yatağınızda olmak sizlerden beklenecek davranışların başında gelmektedir. Bunun yanında yurt sorumlusunun uyguladığı kurallara uymak ve giriş çıkış saatlerine dikkat etmek de gereklidir. New York’daki yurdumuzda 24 saat kesintisiz nöbet tutan kapı görevlileri ve kapalı devre kameralarla izlenen elektronik kilitli bir kapısı bulunmaktadır. Odalarınızın anahtarları sizlere emanet edilir edilmez üzerinize zimmetlenir ve kaybedildiği anda 50$’lık bir ceza uygulanır. Bu nedenle dikkatle taşımanız gereklidir.

New York’taki öğrenci yurdunun özellikleri nelerdir, öğrenciye ne gibi hizmetler sunuluyor?

Öncelikle yurdumuz tıpkı Londra programlarımızda olduğu gibi Amerika programlarımızda da şehir merkezinde bulunuyor. New York’un 5 ana bölgesinden birinde yeralan yurdumuz dünya başkentinin tüm karakteristiğini yansıtan bir atmosfere sahiptir. New York’un en canlı ve en hareketli merkezinde, ana metro istasyonuna 8, express tren istasyonuna ise sadece 10 dakikalık yürüme mesafesinde, girişte kimlik denetimlerinin yapıldığı, 24 saat kameralı güvenlik sistemi ve özel bir güvenlik firması denetiminde güven içinde firma yetkilileri olarak bizler öğrencilerimizle birlikte kalıyoruz. Londra’da olduğu gibi New York’ta da öğrencilerimizin 24 saat yanıbaşındayız. New York öğrenci yurdumuzda 2 kapalı ve ısıtmalı yüzme havuzu, squash, basketbol sahası, günlük temizliği yapılan ve her hafta çarşafları değiştirilen, tamamı klimalı, mini buzdolaplı, uydu TV’li toplam 115 odası, sauna ve buhar odası bulunmaktadır. Öğrencilerimiz 24 saat otomatik makinelerden tüm yiyecek ve içecek gereksinimlerini de karşılama olanağına sahip olacaklar. Yurdumuz sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerini aldığımız Dunkin Donuts, Burger King, Mc Donald’s, KFC, Taco Bell, Dominos Pizza, Best Burger gibi pek çok fast food, restoran ve kafeye çok yakın bir konumdadır. (Bu restoranları sözün gelişi diye saymıyoruz, Türk restoranları da dahil olmak üzere program boyunca akşam yemeklerini bu restoranlarda alacağız. Bu program alıştığınızdan farklıdır, bu aynı zamanda sizin farkınızdır) Öğrenci yurdumuz, gerek merkezi konumu, gerek fiziksel yapısı ile New York’u New Yorker gibi yaşamak ve onu keşfetmek için her türlü olanağı bizlere sunar. Biz de bu keyfi öğrencilerimize yaşatıyoruz. Aynı bölgede öğrencilerimizin çamaşırlarını tertemiz yıkayarak ütüleyen pek çok çamaşır yıkama merkezi de bulunur. Verdiğiniz kilo oranında küçük bir ücretle sizlere bu servisi vereceklerdir. Ayrıca yurdun bulunduğu bölgede 24 saat açık şarküteriler de bulunmaktadır. Yurdumuz merkezi bir yerde bulunduğu için öğrencilerimiz her ihtiyaçlarını anında temin edebilmektedirler. Kısacası öğrencilerimiz bu yurdumuzu „New York’taki evimiz“ cümlesi ile betimlemektedirler. Bu cümle bizlere yurtlarını ne kadar benimsediklerini gösteren en büyük delildir. Yanılıyor muyuz?

New York’ta şehir içi ulaşım nasıl gerçekleşiyor?

New York için Londra’da kullandığımız tanımı kullanmak isterdik ama ne yazık ki ulaşım sistemi özellikle “Public Transportation” dediğimiz halk taşıma sistemi New York dışında fazla gelişmemiştir. Buna karşılık profesyonelce düzenlenmiş grid system denilen bir cadde düzeni ve bu caddeler üzerinde bulunan binaların özel bir numaralama sistemi vardır. New York’ta bir adresi elinizle koymuş gibi çabucak buluverirsiniz. Sadece caddenin numarası ve binanın numarasını bilmeniz yeterlidir. Şehir içinde ulaşım otobüs, metro, tren ve nehir yolu ile sağlanır. Otobüs ve metrolarda kombine kullanılan bir metrocard bulunmaktadır. Istasyonlardaki manyetik turnikelere bu kartları sliplediğiniz takdirde sizlere geçiş hakkı verir. Kartlar eskiden Londra’da sınırsız, New York’ta da kullandığın kadar öde (pay as you go) sistemindeydi ancak teknolojinin gelişmesi ile şimdi her iki şehirde de hem sınırsız iniş biniş hakkı hem de kullandığın kadar öde sistemi geliştirildi. Tabi toplu taşıma araçlarını sık kullandığımız için her iki şehirde de bizler sınırsız iniş biniş hakkı olan seçeneğini tercih ediyoruz. New York’ta kredisi biten kart, gişelerde istediğiniz miktarda ya da sürede yeniden doldurulabilir ve 24 saat istenildiği zaman kullanılır. Transferleri bilgisayar otomatik olarak değerlendirir ve çoğu zaman bu kartlarla ücretsiz transfer yapılabilir. Otobüsleri çok moderndir ve klimalıdır. Hepsi tekerlekli sandalyesi olan özürlü vatandaşların kullanabileceği özel bir düzeneğe sahiptir. Amerika’daki hemen hemen tüm otobüs şoförleri İngiltere’deki meslektaşlarının aksine son derece sevecen ve esprilidir. Bu da öğrencilerimiz için büyük bir neşe kaynağıdır tabi istisnalar kaideyi bozmaz. Önceki yıllardaki New York yaz okulu programızda bir öğrencimiz ortalama 100$’a yakın bir miktarı şehire ulaşmak ve şehir içi ulaşımında harcamakta idi ancak haftalık sınırsız ulaşım kartları sayesinde bu rakam 63$’a inmiş durumda. İyi bir ulaşım ağı bulunan New York metrosunun bizce eksikleri istasyonlarının estetik bir mimari yapıdan uzak oluşu ve zaman zaman dayanılmayacak kadar sıcak ve gürültülü olması. Onlar da bu eksikliklerinin farkında olacaklar ki tüm metro vagonlarına klima yerleştirmişler. Madeni yağ kokan istasyonlarında Londra’nın aksine 20 dakikaya kadar metroyu beklediğimiz anlar olmadı değil. Yön levhaları yeterli olmadığı için yabancı birinin dilediği destinasyona gitmesi oldukça zor ve her istasyonu hat bulunduğu halde transfer için kullanamıyorsunuz. İstasyon isimleri her yerde olmadığı için zaman zaman hangi istasyonda olduğunuzu sormak zorunda kalabilirsiniz. Bizler istasyonları ezberlediğimiz için sorun yaşamamaktayız. Öyle ki yeri geldiğinde yerli halkı dahi bizlere danışabilmektedir. Halk bu konuda son derece yardımseverdir. New Jersey ve Staten Island’a gitmek için de New Yorker’lar çoğu zaman Staten Island Ferry servisini kullanırlar. Denizyolu ile yapılan bu taşımacılıkta bizlerin pek fazla bir işi olmayacaktır. Önceki yıllarda New York’un öğrencilerimiz açısından bir avantajı da metrocardlarını okulda dalgınlıkla unuttuklarında arkadaşlarının kredilerini rahatça kullanabilme kolaylığı idi ancak sınırsız ulaşım kartları kişiye özel olduğu için bu avantajdan bundan sonra ne yazık ki yararlanamayacaklar, fakat demokrasilerde çareler tükenmez. Kartı unutan öğrencilerimiz kendilerine günlük kart alarak bu sorunu o günlük bertaraf edebiliyorlar. New York’ta çoğu zaman kurtarıcılarımız taksilerdir. Saniyede rastlayabileceğiniz bir taksiyi durdurun ve içine binin. Sadece gideceğiniz yeri söyleyin ve paranızı ödeyin. New York’ta ucuza gezmenin en seri ve en uygun alternatifi bu modern big yellow Amerikan Caprice Classic’lerdir.

New York’ta neler ucuz veya pahalı?

Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Amerika, bir kişinin yurtdışında gidebileceği en ucuz ülkelerin başında gelmektedir. 1 Galon petrol (yaklaşık 4 litredir) ülkemizde 1 litre petrolün fiyatina eşdeğer oranda satılmaktadır. Yani Türkiye’de gideceğiniz bir bölgeye, Amerika’da %75 daha da ucuza gidersiniz. Arabalar ise zaman zaman çok komik rakamlarla alıcı bulabilmektedir. 200$’a Amerika’da ayağınızı yerden kesecek kullanılmış bir araba alabileceğinizi biliyor musunuz? Sifir km arabalarin da Türkiye’deki benzerleriyle karşılaştırıldığında neredeyse yarı fiyatına denk geldiğini gözlersiniz. Şehir içi ulaşım Londra’ya oranla oldukça ucuzdur. Burada tabiki Türkiye’nin kimse eline su dökemez. Bir zamanlar sokaklarında Hard Rock Cafe logolu ya da üzerinde New York logosu bulunan tişörtlerden 4 tanesini 10$’a alabilirdiniz ancak sıkı güvenlik önlemleri nedeniyle artık bu tişörtleri sadece orijinal store’da bulabilirsiniz.. Mc Donald’s, Taco Bell, KFC, Burger King, gibi fast food restoranlarında menüler oratalama 5$’dan başlar. Sbarro, TGI Fridays gibi restoranlar biraz daha fiyatlı olmasına karşın mükemmel servis sunarlar. New York’ta kurulan pazarlardan alışveriş yapmak akıllıcadir. Bu pazarlarda satılan ürünler yine Londra’daki gibi dükkan ya da mağazalarda satılanlarla aynı kalitededir. Sadece üzerine eklenen kira marji çıkarılarak tüketiciye ulaştirilir. Bu arada ucuzluk demişken Chinatown’dan sözetmemek büyük hata olur. Buradan alacağınız bir elektronik eşya gerçek değerinin çok çok altında olacaktır. Örneğin Türkiye’de 150$’a satılan bir taşınabilir MP3 ya da CD çaların ChinaTown’da sadece 50$’a satın alınabildiğini izledik. Aynı şekilde saatler, hediyelik eşyalar, kısacası burada elektronik tanımında aklınıza gelebilecek her türlü eşyanın ucuz fiyatlarla satıldığına şahit olacaksınız. Hemen ileride bulunan Canal Street üzerinde yeralan fabrika satış magazalarında Levi’s, Lee, Guess, Tommy Hillfiger, Calvin Clein gibi orijinal Amerikan kotlar, tişörtler, paltolar, montlar çok ucuza satılmaktadır. Spor mağazaları Londra’dan daha fazladır ve burada daha çok ürünü bulabilirsiniz. Hele hele 21. Century mağazası New York’un ödül almış en ucuz mağazası olma ünvanını kimselere kaptırmamıştır. New York’ta sokak satıcılarına çok dikkat etmek gereklidir. Göz göre göre size çalışmayan ya da arızalı bir cihazı satabilecek kadar uyanıklardır. Bu nedenle alışverişlerinizi olabildiğince güvenilir dükkanlardan ya da mağazalardan yapmak en doğru tercih olacaktır. New York’ta mağazalar gerçekten de %50’lere varan indirimler yapabilmektedirler. Eger bir mağazanın vitrininde %50 indirim var diyorsa buna inanın ve ilginizi o mağazada yoğunlaştırın. Dikkatlerimizden kaçmayan diğer yerlerin başinda bilgisayar magazaları geliyor. Best Buy, J&R Store gibi mağazalar her zaman en ucuzlarıdır. Buralar her türlü bilgisayarin ve özellikle multimedia OEM’lerinin satıldığı ucuz merkezlerdir. Amerika’da genel bir pazarlama sistemi mevcuttur. En yakin rakibi olan İngiltere ile kıyasladigimizda ortada bir durum söz konusudur. Her iki ülkede cihazlar aynı rakamda satılmaktadir, ancak kur farkından dolayı Amerika her zaman büyük avantajlara sahiptir. Örneğin İngiltere’de 100 Sterlin’e satılan bir cihaz Amerika’da 100 Dolar’a satılmaktadır. Bu miktarları Yeni Türk Lirası’na çevirdiğinizde anlatmak istediğimizi daha kolay anlayacaksınız. Okulumuza 45 dakika uzaklıkta bulunan New Jersey’in en büyük fabrika satış mağazalarının bulunduğu New Port Shopping Mall, Sears, JC Penney gibi pek çok ünlü mağazayı barındırır ve inanılmaz ürün seçenekleri sunar. Payless Shoe Source, Amerika’nın en büyük ayakkabı satış mağazası zinciridir ve buradan alacagınız bir ayakkabı sizlere yıllarca hizmet edebilir. Peki New York’ta hiç pahalı birşey bulunmaz mi? Bulunur elbet, bulunur da bizlerin onlarla pek bir işi olmaz. Daire fiyatlari adeta bir servettir. Manhattan’da küçücük bir stüdyo daire almak için bile bir ömürboyu çalışmanız gerekecektir. Neyse ki işin bu kısmı bizi ilgilendirmediği için bunu bir dezavantaj olarak kabul etmiyoruz. Otellerde konaklamak oldukça pahalıdır. Bu konaklamanın bile gecelik vergisini ödemek zorundasınızdır. Restoranlarda şık bir akşam yemeği yemek isterseniz bunu iki kere düşünmenizde fayda var. Standart bir restoranda yemek yemenin de bedeli yüksektir. Siz iyisi mi New York’ta bizi takip edin, nereleri ucuz nereleri pahali biz iyi biliriz.

New York’taki yurtta neler yiyeceğiz?

New York’ta şehir merkezinden kalacağımız için şehir merkezindeki yurtlarda bir yemek organizasyonu yapılmamaktadır. Bu nedenle akşam yemekleri tamamen Deren Koray’ın her gün öğrencileri için organize ettiği restoranlarda verilmektedir. New York’ta öğrencilerimize değişik tadlar sunuyoruz. Dönüşümlü olarak Kentucky Fried Chicken, Mc. Donald’s, Taco Bell, Dunkin Donuts, Sbarro, Wimpy, Burger King, Eastern Cuisine gibi fast food devlerinin yanında New York’un ünlü Türk restoranlarından lahmacun, pide ve geleneksel Türk yemeklerinin sunulduğu başlıca menüleri tercih ediyoruz. Yemeklerimizi restoranlarda alıyor ve programımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Öğrencilerimizin unutamayacakları en güzel anları New York gibi bir dünya başkentinde yedikleri bu Türk yemekleridir. Öyle ki ayran, turşu ve özledikleri diğer meze türlerinin bile tadma şansına sahip oluyorlar ve ortamın tadını çıkarıyorlar. Bazen elde yenebilen lahmacun – gözleme türü yiyecekleri Madison Square Park’ta kendilerine dağıtıyoruz.

Yabancı bir arkadaşla aynı odayı paylaşabilir miyim?

Bu elbette mümkündür ama bizlerin onaylamadığı bir durumdur. Sebebi çok basit. Davranışından emin olmadığımız, tanımadığımız yabancı kişilerle öğrencilerimizi aynı ortamda barındırmıyoruz. Çoğu velimiz yabancı bir öğrencinin pratik eğitime önemli bir katkı sağlayacağını iddia ediyor. Evet doğrudur pratik açısından yabancı bir öğrenci ile konuşmak gerçekten önemlidir ama bu olay kontrolun olduğu bir ortamda bir öğretmenin denetimi altında olmalıdır. Sınıflar bu amaç için en uygun mekanlardır, öğrencimiz pratiğini burada geliştirir. Tabi bu sözümüz karma sınıflar için geçerli, yani farklı uluslardan gelen öğrencilerin bulunduğu sınıflardan sözediyoruz. Yoksa tüm Türk öğrencilerin bulunduğu sınıflarda zaten böyle bir pratik olayı gündeme gelmeyecektir. pratik olayı gündeme gelmeyecektir. Yabancı bir öğrenci ile aynı odayı paylaşmak fikri ilk etapta cazip gelebilir ancak olayın bir de güvenlik açısından ele aldığınızda madalyanun hiç de küçümsenmeyecek diğer bir yanı gündeme gelecektir. Bizlerle öğrencilerini yurtdışına gönderen velilerimiz belli bir tabakanın velileridir ve çocukları bizim için özel çocuklardır. Çünkü hepsi iyi bir eğitim ve iyi aile terbiyesi almış gerçekten huy, davranış ve anlayış açısından özel gençlerdir. Çoğu yabancı öğrenci profiline baktığımızda standart ve sıradan yetişmiş çoğu da AB üyesi ülkelere ait, öğrencilerimizin alışık olduğu örf adet ve geleneklerden uzak, saygıda çoğu zaman kusur eden ve öğrencilerimizin sahip olduğu standartların çok altında yeralan bir nesil olduğunu izliyoruz. Öyle ki, sadece bir nüfus cüzdanı ile ülkeye giriş yapabilen konsolosluk tarafından sırf AB üyesi ülke vatandaşı diye hiçbir şekilde güvenlik araştırmasından geçmeden kaba tabirle elini kolunu sallayarak ülkeye giriş yapan bir bireyle, kendi öğrencimizi aynı yaşam şartlarına ve ortama almanın çok mantıklı olmayacağını düşünüyoruz. Örneğin Hollanda gibi uyuşturucunun sokaklarda serbest satıldığı bir ülkeden gelen öğrenci ile sırf pratik yapsın diye aynı ortamda barındırmak bizce riskten başka birşey değildir. Hepsini bir kenara bırakın, İngilizce öğrenmek için New York’a ya da Londra’ya gelmiş yanlış ve hatalarla dolu konuşan bir gençten bizim öğrencilerimiz sizce hangi İngilizce’yi öğrenir? Ne tür bir pratik beklentisi içinde olabilirsiniz? Avrupa gençleri her konuda son derece rahat hareket ederler. Pratikten önce öğrencilerimizin can güvenliği gelir. Bu dezavantajları aileler için değil, yurtlar için söylüyoruz. Tabiki bunu İngiltere’deki tüm yurtlar için söylemek yanlış olur, ne var ki, kimse işletmesini kötülemeyeceği gibi, bu iş asla şansa bırakmamalıdır. Burada en büyük görev acentaya dolayısı ile veliye düşer. Araştırma yapmadan velinin seçeceği bir firma, öğrencinin yurtdışında kaldığı sürede veliyi huzursuz ve tedirgin edebilir. Bu nedenle bizler, ister aile yanında kalsınlar isterlerse yurtta öğrencilerimizin başında 24 saat süreyle mobil telefonlarımızla bekler, onları yurttaki odalarına kendi arkadaşlarıyla yerleştiriir, böylece güvenliğini ve kontrolü sağlarız.

Yaz okulları rezervasyonu için neler gerekli?

Programlarımızda rezervasyon için başvuru sırası değil, yatırılan kayıt ücreti dikkate alınmaktadır. Yatırılan bu miktar, rezervasyon, transfer ve haberleşme ücreti olarak işlem görür. Kayıt ücreti alınmadan rezervasyon yapılamamaktadır. Programlarımızı için alınan kayıt ücreti ve bakiye, yurt dışındaki merkeze öğrencinin adıyla birlikte zaman geçirmeden gönderilir ve böylece ögrencinin rezervasyonu yapılmış olur. Deren Koray butik çalışan bir acentadır bu nedenle öğrencilerimizle sağlıklı bir şekilde iletişim kurabilmek ve onlarla yeterince ilgilenebilmek için kontenjanlarımızı sınırlı tutmaktayız. Bu arada son katılım tarihinden sonra yapılacak olan başvurularda yer garantisi verilememektedir. Daha da önemlisi ögrencilerini programa kaydettirmek isteyen velilerin konsolosluktan talep edilen belgeleri öncelikli olarak bizlere iletmeleri gerektiğidir. Vize başvurusu yapılmayan bir öğrencinin doğal olarak vize alması mümkün değildir. Vize için gerekli belgeler firmamiza ulaştırılmadıkça tüm ücretin yatırılmasının hiçbir anlamı olmayacaktır. (bkz. Konsolosluktan istenen belgeler)

New York ve Londra için ne kadar cep harçlığı alacağım?

Cep harçlığı, öğrencinin kişisel harcama kapasitesine göre değişir. Normal şartlarda hediye almayı ya da para harcamayı seven bir öğrenciye 4 haftalık bir süre için 800 Sterlin bile az gelecektir, ama ekonomik bir gezi için bizim önerdiğimiz rakam 400 Sterlindir. Gerek Londra’da gerekse New York’ta her türlü müze, eğlence parkı, lazer savaşları gibi aktivite giderlerini firmamız karşılamaktadır. Amerika’da ise, yine bol harcamayı seven bir öğrenci için 1000$ bile yetmeyebilir. Bizim önerdiğimiz rakam 3 hafta için ortalama 500-600$’dır. Burada hemen küçük bir hatırlatma yapmak yerinde olur. New York’taki programımızda Niagara Şelaleleri veya Washington D.C. için ekstra bir gezi düzenliyoruz. Bu gezinin bedeli 100 ile 150 Dolar arasında değişmektedir. Programa katılmadan önce ekstralarla ilgili sizlere firmamız tarafından ikincii bir hatırlatma yapılacaktır. Öğrencilerimiz genelde her sene belli ürünleri alma eğilimindedirler. Bu hem Londra hem de New York için geçerlidir. Alışveriş listesinde yeralan ürünler genellikle dünyaca ünlü futbol yıldızlarının ve takımların formaları, discman, dijital fotoğraf makinesi, mp3 çalar, roller blade/skate, Nike, Reebok, Adidas gibi dünyaca ünlü ve pahalı ayakkabılar ve bunların spor eşyaları, Planet Hollywood, Hard Rock ve Harley Davidson Cafe’den hediyelik eşya ya da giyim malzemeleri, Swatch, Casio gibi yüksek fiyatlı saatler, video-kamera, cep telefonu, CD setleri, mini kasetçalarlar, makyaj malzemeleri, pahalı parfümler, Cindy bebek ve serisi, uzaktan kumandalı arabalar, mini tren ve yarış arabaları, Sega, Nintendo, Sony Playstation ekipmanları ve oyunları, joystick, her türlü multimedya bilgisayar aksesuarları, lisanslı programlar ve oyunlar, yine dünyaca ünlü Levi’s, Calvin Clein, Lee, Guess, Timberland gibi spor giyim markaları ve özel ilgi alanına giren daha pek çok markayı almak için büyük arzu duyar. Bu nedenle cep harçlığı vermeden önce çocuğunuzla, onun neler almak istediği konusunda mutlaka görüşünüz. Gerektiğinde bizlere telefonla da danışıp bilgi alabilirsiniz.

Yanımda getirdiğim parayı nasıl koruyacağım?

Paranın kaybolma endişesi varsa bizlerin talimatı ile öğrencinin toplam harçlığı İngiliz ailelere verilip hergün cep harçlığı verilmesi rica edilebilir ya da öğrenci evden çıkarken sadece o gün harcayacağı miktarı yanına alabilir. Böylece, hem parayı kaybetme riski ortadan kalkmış, hem de öğrencimiz fazla harcamamış olur. Bunun yanında grup liderinin Londra’daki HSBC Bank’ta bir hesabı ve bir elektronik kartı bulunmaktadır. Her gün belli miktarda para çekerek öğrencilere dağıtabilecektir. Ayrıca öğrencilerimiz okul öğretmenlerine de paralarını verebilirler. Arzu edilirse okul öğretmenleri de onlar adına harcamaları yapabilmektedir veya sizlerin istekleri doğrultusunda küçük öğrencilerimiz için grup liderlerimiz öğrencilerin paralarını teslim alıp, günlük ya da haftalık olarak eşit miktarlarda kendilerine de verebilirler. Böylece velilerin “Ya parasına sahip çıkamazsa” şeklindeki kaygılarına son vermiş oluyoruz. Kredi kartları da her türlü alışveriş için kullanılan pratik çözümlerden biridir. Bizce en sağlıklı çözüm velilerimizin çocukları için uluslararası geçerliliğe sahip ek limitli bir kredi kartı çıkarmalarıdır. Okulumuzda bulunan bankamatikler aracılığı ile öğrencimiz kendine o hafta yetecek olan miktarı çekip dilediği şekilde güvenle harcayabilecektir. Bunun için Cirrus, Maestro ya da Visa Electron logolu bildiğiniz bankamatik kartlarından bulundurmaları gerekecektir. Bu kartların bulunduğu YTL hesabına yatırılacak Türk Lirası karşılığında öğrencimiz yaklaşık 3$ komisyon karşılığında Londra’daki ATM’lerden anında Sterlin, New York’ta da Amerikan Doları çekebilecektir. Bu hem New York, hem de Londra için önerdiğimiz en güvenli yöntemdir.

New York için hediye almam gerekir mi?

New York için hediye almanız gerekir mi? Aslında bu sizin orada kuracağınız dostluklara bağlı olan bir kavramdır. Yurtta kalacakları için yanına hediye almayan çoğu öğrencimiz diğer ülkelerden gelen öğrencilerle sınıflarda kurdukları dostlukları pekiştirmek için hediye verme gereksinimi duydular ve yanlarında ülkemize ait birer süs eşyası götürmedikleri için hediyelerini New York’tan almak zorunda kaldılar. Hepsinin düşüncesi ülkemize ait birer hediye verebilmek idi. Aynı olay okulun öğretmenleri için de geçerli oldu. Bizler, Deren Koray Turizm olarak T.C.Turizm Bakanlığı’na bağlı bir seyahat acentası olma sıfatıyla İl Turizm Müdürlüğü’nden edindiğimiz, ülkemizi tanıtan broşürleri her yıl Amerika ve İngiltere programlarına katılan bütün öğrencilerimize dağıtarak ülkemizin yurtdışında tanıtımı konusunda bu önemli görevi kendilerine veriyoruz. Bu milli görevi gururla kabul eden Deren Koray’lılar, ülkelerini başarı ile tanıttılar ve yurtdışında özellikle de Amerika’da bu tanıtıma ülkemizin ne kadar gereksinim duyduğunu kendi gözleriyle gördüler. Amerikalılar çoğu zaman ne yazık ki kendi sınırları dışında bir başka dünyanın varlığını araştıramayacak kadar ilgiden yoksun ve bilgileri hazır olarak almaya alışmış bir toplum olarak karşımıza çıkıyor. Amerikalılar, 1970’li yıllarda vizyona giren gece yarısı ekspresi (sanatsal bir değeri olmadığı için küçük harflerle yazıyoruz) filminin vermiş olduğu izlenimden henüz kurtulamamış, Türkiye’yi hala çağ dışı ve geri kalmış bir ülke olarak görmeye ne yazık ki devam ediyorlar. Bizlerin verdiği bu tanıtım mücadelesi büyük Amerika kıtasında okyanustaki bir balık kadar küçük ama aynı zamanda bir elmas kadar da değerli olduğunu düşünüyoruz. Deren Koray Turizm olarak yurtdışında ülkemiz hakkında 1 kişinin dahi fikrini ve önyargısını değiştirmeyi kazanç sayıyor ve bu konu üzerinde hassasiyetle duruyoruz, dünya varolduğu süre içinde de durmaya, bu savaşı vermeye devam edeceğiz. Tabiki genç Deren Koray’lıların desteği ile

“Londra ve New York tehlikelidir ” diyorlar. Bu doğru mu?

Her metropolün kendine göre tehlikeleri vardır. Bugün yaşadığımız kentte bile arada sırada küçük olaylara şahit oluyoruz. Londra ve New York’un da pek tabiki kendine özgü birtakım problemleri vardır. Bakınız dünyadaki tüm metropollerde geçerli olan çok önemli bir kural vardır. “Doğru zamanda doğru mekanda olmak“. Şimdi kendinize bir soru sorun. Yaşadığınız şehirde gece bulunmamanız gereken yer neresidir? Bu soruya vereceğiniz mutlaka bir yanıt vardır. Aynı yanıt Londra ve New York için de geçerlidir. Dolayısı ile programlarımızda bizler de doğal olarak doğru zamanda doğru mekanda bulunacağız. Bunun dışında metropollerle direkt bağlantılı olmayan ama kalabalık mekanlarda karşılaşılan bazı sorunlar bulunur. Örneğin yaşam pahalı olduğu için her iki kentte dalgın dalgın gezinen turistlerin tüm paralarını ya da değerli eşyalarını çaldırmaları işten bile değildir. Böyle bir olasılığı düşünerek örneğin tüm paranın cepte ya da bir çantada taşınması açıkça bir risktir. O gün için yetecek miktarı almak bizce en doğrusudur. Öte yandan toplu taşım araçlarında ya da kalabalık bir yerde değerli bir eşyanızı unutursanız bu eşyanın tekrar size ulaşması çok zordur. Büyük olasılıkla ihtiyaç sahibi biri tarafından alıkonacaktır. Bu nedenle her zaman dikkatli olmak gerekmektedir. Bu arada Londra’da trafiğin ters yönde seyretmesi, öğrencinin tüm trafik bilgisinin altüst olmasına neden olur. Bu, diğer yaz programlarında bir ayrıntı gibi görünmesine rağmen Deren Koray bu konunun üstüne de titizlikle eğilir. Öğrencilerine Londra’daki ilk günlerinde uygulamalı oriyantasyon eğitimi ve trafik dersi veren tek kuruluş Deren Koray’dır. New York’a gelince, son yıllarda New York belediye başkanının aldığı seri önlemlerle bir zamanlar suç oranı sıralamasında üst sıralarda yeralan New York, günümüzde Amerika’daki en güvenli kentlerden biri olarak bambaşka bir kimlikle karşımıza çıkmaktadır ve yeni yönetimle de çıkmaya devam etmektedir. Belediye başkanlarına adeta tapan New York’luların, bu sevgilerini dükkanlarına başkanın resimlerini asarak ifade ettiklerine şahit olduk ve çok şaşırdık. Rudolph Giuliani ile başlayan bu değişim Michael Bloomberg ile devam etmektedir. Geçmiş yıllarda geceleri özellikle Broadway dışında dolaşmak pek akıllıca değildi. Artık New York’un her yerinde (Harlem hala hariç) güvenle gezebiliyoruz. Eskiden arabaların arkasında hırsızlara bırakılmış “Arabamın bagajında ve içinde eşyamı bırakacak kadar aptal değilim, çalacağın hiç birşey yok” mesajlarına artık rastlamıyoruz. Zaten bizlerin olmadığı yerde öğrencilerimizin de işi yoktur. Bizler firma yetkilileri olarak yaz okullarımızın olduğu tarihte “incoming” ve “outgoing” faaliyetlerimizi askıya alıyor, öğrencilerimize yurtdışı seyahatlerinde temsilci öğretmenlerimizle birlikte 24 saat süre ile eşlik ediyoruz. Çünkü dünya üzerinde bundan daha fazla sorumluluk isteyen ve kesinlikle hata telafi edilemeyen bir sorumluluk herhalde yoktur. Öğrencilerimizin güvenliği ile ilgilli konuları da içeren bir program kitapçığını programlarımız başlamadan en az 20 gün önce öğrencilerimizin ve velilerimizin dikkatlerine sunuyoruz. Bu belgede büyükşehirlerin sıkıntılarını ve sorunlarını kolayca bertaraf edecek çok önemli bilgiler bulunmaktadır. Bu ön bilgiyi alan öğrencilerimiz ayrıca Londra ve New York’a vardıktan hemen sonra bizlerin güvenlik eğitimine tabi tutulacaklardır. Deren Koray sorumluluğunun bilincindedir ve programlarında öğretmenlerini ve öğrencilerini asla yalnız bırakmaz. Firmamızın antetli kağıdında yazan “dk cares” (Deren Koray korur, kollar) sözcüğü, bu özelliğimizden yola çıkılarak İngiltere ve Amerika’da temsilciliğini yaptığımız firmalar tarafından bizlere verilmiş ve bizlere yakıştırılmış bir logodur. Bu sözcüğü ve yakıştırmayı gururla taşıyor, üzerimize düşen her türlü görevi yerine getiriyoruz.

Londra’da ve New York’ta genelde hava şartları nasıl? neler giyebilirim?

New York yazın oldukça sıcaktır. Alışık olmadığımız, zaman zaman bizlere zor anlar yaşatan nemli günler de bulunmaktadır. Bu nedenle yanınızda taşıyacağınız minik bir kolonya sizin yardımcınız olacaktır. Amerikalılar bu sıcak havanın dezavantajlarını yaşamamak için aklınıza gelebilecek her yeri güçlü klima sistemleri ile soğutabilmektedirler. Bu noktada teknolojilerini konuşturan dostlarımız, Adnan Menderes Havalimanı’nın 3 katı büyüklüğüne sahip Madison Square Garden’ı ve binlerce metreküplük hacme sahip Penn Station’ı dahi soğutabilmektedirler. Okulumuzun da son derece güçlü bir klima sistemi bulunmaktadır. Öyle ki ısınmak için çoğu zaman kendimizi dışarı attığımızı hatta kalın hırkalarımızı giydiğimizi biliyoruz. Merkezi soğutma sisteminin çok güçlü olması nedeniyle dersler sırasında üşümemeniz için yanınıza bir sweat-shirt almanızı öneriyoruz (çok ciddiyiz). New York gariplikler şehri dedik ya, ısınmak için pencereleri açarak bu garip dünyanın bir anda parçası oluveriyorsunuz. Özetle bir şapka, şort ve tişört sizleri sıcaktan koruyacak olan giysilerdir. Kot pantolon, programlarımız için en ideal giysidir. Öğleden sonra aktivitelerimiz çok fazla olduğu için topuklu ayakkabıları kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine düz tabanlı ayakkabılar ya da spor ayakkabılar tercih edilmelidir.

Gümrükte hangi cihazlar için vergi ödemem gerekir?

Türkiye’de gümrük ödemeden bir profesyonel bir elektronik cihazı ya da beyaz eşyayı deklare etmeden gümrükten geçirmek suç sayılmaktadır. Bu nedenle profesyonel müzik setleri, profesyonel video kameralar, video, televizyon, oto radyoteyp gibi bir çok elektronik cihaz, gümrükte beyan edilmelidir. Buna karşın tek kasetçalarlı mini müzik seti, taşınabilir CD player, mp3 çalar, fotoğraf makinesi, saat, walkman, mini TV gibi portatif cihazlar için gümrükten bir ücret taleb edilmemektedir.

Yaz okulları program ödemelerini nasıl ve ne şekilde yapacağım?

Londra ve New York programlarımız için ödemeler peşin olarak alınabildiği gibi Aralık ayından başlamak üzere taksitler halinde de ödenebilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi öncelik, kayıt ücretini yatıran velilere tanınacaktır. Ödemeleri, yakınınızda bulunan bir bankadan EFT aracılığı ile yapabileceğiniz gibi HSBC, Garanti, İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Dışbank ve Denizbank şubeleri aracılığı ile de kolayca yapabilirsiniz. Havale ya da EFT göndereceğiniz zaman öğrencimizin adını, soyadını görevliye bildirmeyi lütfen unutmayınız. Yukarıda adı geçen bankalara yapacağınız havale ya da EFT’ler internet bankacılığı üzerinden takip edilebilecektir. Banka hesap numalaralarımız kayıt sırasında velilerimize bildirilecektir.

New York nasıl bir şehirdir?

New York için bir tanımlama yapmak, anlatmaya nereden başlayacağımızı kestirmek çok zor. Her ne kadar kitabımızın başında biraz değindiysek de, New York hakkındaki izlenimlerimizi sizlerle paylaşmak bizleri mutlu edecektir. “En”lerin şehri diyerek başlayalım. En iyi, en büyük, en güzel, en çok, yeri geldiğinde en kötü. Ticaretin, paranın, borsanın, sanatın, kültürün, eğlencenin, teknolojinin, dünyanın başkenti, Amerika’nın sembolü New York, Queens, Brooklyn, Staten Island, Manhattan ve Bronx’dan oluşan büyük bir şehir. Şehirde ulaşım Tren, metro, otobüs, nehir ve deniz aracılığı ile gerçekleşir. Gökdelenlerin kenti New York’ta, Londra’daki gibi kaybolmak mümkün değildir. Adres için 1 cadde ya da 1 bulvar ismi ve bina numarası yeterlidir. Aradığınız yeri elinizle koymuş gibi bulduğunuzu sizler de göreceksiniz. New York’ta metrolara binişlerinizde metrocardlarınızı turnikelere sliplediğinizde, turnikeler size geçiş hakkı verir. Aynı kartı otobüslerde de kullanabilirsiniz (bkz. şehir içi ulaşım). New York bir yeni dünya kenti olmasına karşın ziyaretçilerine olağanüstü atraksiyonlar sunar. Metropolitan Museum of Art, American Museum of Natural History, Intrepid Sea-Air-Space Museum, Solomon R. Guggenheim Museum, Museum of Modern Art, Cooper-Hewitt Museum, Museum of the City of NY, Ellis Island, Old Merchant’s House gibi daha yazamayacağımız birbirinden değerli müzeleri şehri zenginleştirir ve kültür şehri ünvanını verir. Melting Pot olarak tanımlanan New York, gerçekten de dünya üzerindeki en kozmopolit şehirlerdendir. Tüm film yapımcılarını kendisine çeken bu mistik şehrin her köşesi, bir filmi size mutlaka çağrıştırır. Hollywood yıldızlarının ve dünyaca ünlü pop starlarının sık sık ziyaret ettiği Amerika’nın doğusunda yeralan Big Apple yani New York, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekmektedir. Broadway’da sergilenen herhangi bir müzikale bilet almak için aylar öncesinden randevu almanız gerekir. Son dakikada iptal edilen rezervasyonlardan artakalan biletlerden bir tane alabilmek için ise saatlerce kuyrukta beklemeniz gerekebilir. Times Square’den gece yürüdüğünüzde, parlak ışıklar, neon lambaları, dev dijital televizyonlar, reklam panoları, insanların koşuşturmaları sizi adeta büyüler, Empire States Building’in, (bürolarını kiralamak ya da satın almak çok pahalı olduğu için New Yorker’lar bu binaya Empty State Building adını vermişlerdir) her zaman açık olmayan 381m. yükseklikteki 102.katından 125km.’ye kadar görüş olanağı sunar. Hele buradan gözleyeceğiniz ufuk çizgisi, unutamayacağınız anılardan biri olarak hafızanızda yerini alacaktır. Financial District’te yürürken cebinizdeki paranın Wall Street, NYSE, Federal Reserve Bank, Bank of NY’tan mutlaka geçtiğini düşünürsünüz. IBM, Paramount Building, Sony, Chrysler, General Electric, Mobil, Ford Foundation gibi dünyaca ünlü firmaların kendi binalarının önünden geçerken, sanki eski bir dosta rastlamış gibi sizde heyecan yaratır ve hemen fotoğraf makinelerinize sarılırsınız, Planet Hollywood’da hayranı olduğunuz film yıldızlarının el ve ayak izlerinin resimlerini çekerken, “acaba benim elimle aynı boyutta mı?” diye kendinizce bir test yapar, manevi bir bağlantı kurmaya çalışırsınız, yine yıldızların Hard Rock Café’de sergilen eşyalarına bakar, onları orada sergilenen giysi ya da aksesuarlarıyla hayal edersiniz. Yeni gelen bir ziyaretçi olarak Hürriyet Anıtı’nın karadan bağımsız bir adada yeraldığını gördüğünüzde şaşırırsınız, tacına çıkmak için 3 saate yakın beklersiniz ve binbir güçlükle çıktığınızda, “Bunun için mi bu kadar bekledim?” diye hayıflanırsınız, Manhattan’ı gece Brooklyn’den izlediğinizde gözlerinizi o güzellikten o muhteşem şehir ışımasından alamazsınız. Evsiz ve dilenen insanların yanında lüks otomobilleri ve sofistike New Yorker’ları gördüğünüzde bu kontrast sizde kısa süreli bir şaşkınlık yaratır. Ellis Island’a bulunan “Immigraton Wall”da ve bilgisayarda Amerika’ya göçmen olarak gelmiş tanıdıklarınızı arama zorunluluğunu hissedersiniz. Sokaklarında kaybolmak istersiniz ama kaybolamazsınız, öğrencilerimizin en çok sevdiği fast food restoranlarından biri olan Kentucky Fried Chicken’ın orijinal memleketinde olduğu halde çok da iyi yapılmadığına şahit olur, Londra’ya bu konuda bir artı puan verirsiniz. Sizlerden dansederek zorla para isteyen bir zenciye cebinizden çıkardığınız 100.000TL’yı verdiğinizde, parayı inceledikten sonra yüzünde beliren mutluluk ifadesini izlersiniz (hiç şüpheniz olmasın, daha sonra sizi şükranla (!) anacaktır ama Yeni Türk Lirası bu oyunumuzu 2005’ten sonra bozacak gibi görünüyor) Warner Bros’un Six Flags eğlence parkına gittiğinizde Amerikalıların meşhur tuhaflıkları aklınıza gelir. Aklı selim sahibi bir insanın binmeye cesaret edemeceği bir çok atraksiyona sahip bu parka girer girmez selim olan aklınızı bir kenara koyup bu dünyada kaybolmak için sabırsızlanırsınız. Viper, Flash Dance, Batman Rider, Batman & Robin ve bu yıl parka yeni gelen Superman ve Nitro reflekslerinizi ve vücudunuzda varlığını o güne kadar hissetmediğiniz kaslarınızı kilitler. Özellikle çene kaslarınız ve ses telleriniz, parktan sonra ilk bakıma almanız gereken önemli vücut bölümleridir. Dünyanın en hızlı ve en yüksek roller coaster’ı (buna Türkçe bir karşılık bulmak çok zor) parkın en yenisi, en vahşisi Kingda Ka’ya bindiğinizde de iskeletinizin önden gittiğini, iç organlarınızın da arkadan geldiğini hissedeceksiniz. Ama endişe etmeyin, her şey bir anda olup bitecek. Freefall, sizlere bungee-jumping’i aratmayacak kadar heyecanlı, santrifuj üzerinizden araba geçmiş gibi bir izlenim bırakan, waterlog ise elbiselerinizle duş almanıza yardımcı olacak çılgınlıklardan sadece birkaçıdır. Nefes kesen dublör gösterileri, Giant American Scream Machine ve parkın en uysal aracı olan teleferik, Aquatheater’deki sevimli fok balıkları ve yunuslar, Warner Bros’un, Tazo’su, Bugs Bunny’si, Tweety’si, kedisi, Duffy Duck’ı, Skunk’ı yaşamınıza ayrı bir renk katacak, sizi adeta 100 yıllık bir uykudan kaldıracak olan en önemli yardımcılardır. New York bambaşka bir şehirdir. New York için daha yazacağımız elbette çok şey var. New York’u hayallerinize hapsetmeyin, Deren Koray’la yaşayın, sizlere orada göstereceğimiz çok şey var! Deren Koray tıpkı Londra programında olduğu gibi New York programlarını da video kamera ile görüntüler ve program sonunda veli ve öğrencilerimize VCD olarak hediye eder ve bu güzellikleri bir ömür yaşatır.

Öğrenci olmam New York ve Londra’da bana avantaj sağlar mı?

Geniş grupların oluşturulması açısından bu bir avantajdır. New York ve Londra’da gruplar halinde dolaşılacağı için öğrenci statüsü yerini, grup statüsü alır ve büyük indirimlerden yararlanılır. Bunlar dışında Amerika ve İngiltere’de yabancı öğrenci grubu statüsü büyük indirimlerin yapılmasına da neden olur. Her iki programımızda belirtilen aktivitelerin giriş ücretleri zaten firmamız tarafından ödenecektir. Sadece Amerika’daki Washington D.C. ya da Niagara Şelaleri gibi şehirdışı gezileri ekstradır. Bu merkezler ve gezi fiyatları sizlere verilecek olan programda ayrıca belirtilecektir. Programlarımızı her yıl başarı ile yürütüyor, her yıl öğrencilerimizden sevgi ve övgü dolu mektuplar alıyoruz. Her yıl New York ve Londra programımıza katılan öğrencilerimizin görüşleri orijinal mektuplar galerimizde yeralmaktadır.

Uçaktan korkuyorum. Bu durumda ne yapacağım?

“Uçaktan korkmuyorum” diyen sanırız çok fazla değildir, ancak dünya üzerindeki toplu taşım araçlarının başında gelen uçak bunların içinde en güvenli, süratli ve teknolojik olanıdır. Hergün dünyanın dört bir yanına hareket eden onbinlerce uçak olduğunu düşünürsek bu denli yüksek bir taşıma oranına rağmen uçakların başına gelen aksilikler yok denecek kadar aza indirgenmektedir. Tüm güvenlik, bilgisayarların ve tabiki pilotların elindedir. Yurdumuzda kullanılan havacılık teknolojisi, Avrupa’dan kesinlikle geri değildir. Şunu belirtmekte yarar görüyoruz. Bir uçağın periyodik bakımı, hergün yolculuk yaptığınız bir otobüs ya da arabanın bakımından gayet tabi çok daha düzenli ve büyük bir titizlikle yapılmaktadır. KTHY’nın kaptanlarından Ergene Kaptan, kullandıkları Airbus’ları kendileri düşürmek isteseler dahi uçağın bilgisayar sisteminin buna izin vermeyeceğini esprili bir şekilde belirtmiştir. Başdöndürücü hızla gelişen teknoloji, uçaklarda da kendini göstermektedir. Her yıl bu taşıtlar, son teknoloji ürünleri ile donatılmaktadır. Günümüzde ne yazık ki karayolları taşımacılığı, hava taşımacılığına oranla daha tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Londra programlarımızda yolculuk ettiğimiz Türk Hava Yolları ve British Airways’in elinde bulunan çoğu uçak Airbus serisidir ve bu seri uçakların hepsi otoriteler tarafından teknoloji harikası olarak nitelendirilmektedir. Bunu herhangi bir kaptan pilota sorup da öğrenebilirsiniz. Amerika için de yine Türk Hava Yolları, Lufthansa ve Delta gibi seçkin havayolu firmalarını tercih ediyoruz. (bkz. Londra ve New York’a nasıl ulaşacağım?). Korkunun sonu yok. Eninde sonunda bu araca bineceksiniz. Ama bugün ama yarın… Hele hele ülkemizdeki özel havayollarının sunduğu promosyonel fiyatlara hayır diyemeyeceksiniz. Hiç olmazsa arkadaşlarınızın bulunduğu bir ortamda uçağa binerseniz, konuşarak, şakalaşarak, Amerika’ya Londra’ya giderken film izleyerek zamanınızı rahatça geçirebilirsiniz. Gelişen teknoloji ile birlikte yolcu konforu ve eğlence terimi çok daha profesyonel bir şekilde ele alınıyor. Örneğin kıtalararası uçuşlarda tam donanımlı dijital eğlence birimleri yolcuların ilgisini çekiyor. Öyle ki farklı koltuklarda oturan yolcular bu interaktif cihazlar aracılığı ile tavla, okey, satranç gibi etkileşimli oyunları oynayabiliyorlar. Son bir not: Uçağın verdiği ulaşım rahatlığı ve avantajının, yarattığı korku ve dezavantajdan çok daha fazla olduğunu kendiniz görecek, kendiniz yaşayacaksınız. Bu konfora alışan bir kişi iddia ediyoruz uçaktan vazgeçemez.

Grubun dışında, kendi başıma gezebilir miyim?

Londra ve New York oldukça büyük şehirlerdir. Gruptan tamamen ayrılma gibi bir durum sözkonusu değildir. Ancak belli bir yaş seviyesinin üzerinde bulunan yetişkin öğrencilerimiz için sadece eve dönüşlerde bir opsiyon tanınabilir. Buna, öğrencimizin şehir ulaşım şemasını ne derece öğrendiğini kontrol ettikten sonra karar veririz. Küçük öğrencilerimiz için böyle bir olay sözkonusu değildir. Bireysel olarak programa katılan 22 yaş üzeri gençlerimiz kendi başlarına rahatça dolaşabilirler. Böyle bir sınırlama ilk bakışta öğrencimiz için itici gelebilir ama sizlerin can güvenliği tüm değerlerden önce gelir. Bu sorumluluğun bilincinde olan firmamız, öğrencisinin güvenliği konusunda asla taviz vermez. Bu, temel prensiplerimizden bir tanesidir.

Metod nasıl uygulanıyor ve ne kadar etkili ?

Callan metodunun temel prensibi, İngilizceyi 1/4’lük bir zamanda öğrenciye tüm yönleri ile vermektir. Şimdi Callan’ın İngiltere genelinde yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını verelim: Cambridge Üniversitesi, bütün dünyada öğrencilerin Cambridge Preliminary düzeyine ortalama 593 saatte ulaşabileceklerini saptamiştir ki bu deger ortalama 10 aylik bir süreye eşittir. Callan Metodu’nu kullanan bir ögrenci bu seviyeye ortalama 100 saatte yani 2.5 aylık bir sürede ulaşabiliyor. Sistemin ögrenciye kazandırdığı maddi ve manevi yararları düşünebiliyor musunuz? “Time is money” prensibini benimseyen FIAT, PHILIPS, OLIVETTI, IBM, HONEYWELL gibi dünya devleri bünyelerindeki personelin İngilizce eğitimi için Callan Metodunu kullanmaktadırlar.

 

Sistemin işleyiş biçimi alışılmışın dışındadır. Bu, Callan bünyesinde öğrenim gören bütün ögrenciler için uygulanmaktadir. Sizlerin birer eğitim uzmani olmadığınız biliyoruz ama bu metodu anlayabilmeniz için uzman olmanız gerekmez. Öncelikle, metodun ön gördügü bazı kriterler vardir. Tekrar, tekrar, yine tekrar ve düşünmeden konuşabilme yani şartlı refleks, duraksamadan düşünme, mekanik tekrar, seri konuşma (Sıradan bir kursta dakikada 100 ila 180 kelime konuşulurken, Callan’da 1 dakikada 210 kelime konuşulur), seviye ne olursa olsun mutlaka ilk bilgileri gözden geçirme, koş, gel, git, kırmızı gibi günlük yaşamda en çok kullanılan 1000 kelimeyi gündeme getirme, (örnegin Ingilizce bir derginin herhangi bir sayfasini açip yazilari incelediginizde %90’inin bu 1000 kelimeden oluştugunu görürsünüz), bu kelimeleri düşünmeden, duraksamadan kullanabilme, gramer kalıplarını tekrar gözden geçirme, basit sorulari refleks ile yanıtlamayı saglama, evde dersi CD’den tekrar dinleme, eğitmen rotasyonu, tamamen yeni konular üzerinde karşılıklı tartışma, kesinlikle devamsızlık yapmama, dikte çalışmaları, öğrencilerin kendi aralarındaki konuşmaların yasaklanması, kelime anlamlarının yazılması, ögrenciye güven kazandırıcı çalışmalar, dersi zevkli hale getiren eğitici ve öğretici aktiviteler metodun diger kıstaslarıdır. Callan Metodu hakkinda daha geniş bilgi edinmek için sizleri dil okulumuzda uygulanan deneme derslerinden birine davet etmek istiyoruz.

Sınıfımda diğer ülkelerden gelen öğrenciler de bulunacak mı?

Elbette. Yabancı öğrenci sayısı, sahip oldukları İngilizce seviyesine göre değişiklik gösterir. New York ve Londra’da öğrenciler sınıflara yerleştirilmeden önce bir düzey belirleme sınavı yapılmaktadır. Bu sınav sonucuna göre öğrenciler karma olarak sınıflara alınır ve seviye grupları oluşturulur. Türkler dahil 25 ülkenin öğrencileri okulllarımızda hazır bulunacaktır. Londra’daki okulumuzda derslerde sürekli bir rotasyon söz konusudur. Her dersin öğretmeni farklıdır. Öğretmenler öğrencileri 1 dakika dahi boş bırakmazlar. Sürekli soru-cevap ve tenis maçı konseptinde bir yöntem takip edilmektedir. Öğrenci teneffüslerde yabancı uyruklu öğrencilerle sohbet etmektedir. Her dersin sınıfı farklı olduğu için 1 öğrencinin 2 ya da 3 ayrı sınıfta bir çok yabancı arkadaşı bulunacaktır. Bu öğrenciler genellikle Japonya, İtalya, Almanya, Çin, Kore, Fransa, İspanya, Polonya, Avusturya, İsviçre, Portekiz, Polonya, Brezilya gibi ülkelerden gelmektedir.

 

New York’taki okulumuz da yine Londra gibi uluslararası bir kimliğe sahiptir. Ders aralarında diğer ülkelerden gelen öğrencilerle yapacağınız kültür alışverişi ve sohbetler, sizlere ayrı bir zevk verecek, tüm bu güzellikleri hep birlikte okulda paylaşacaksınız. 3-4 haftanın sonunda da okuldaki arkadaşlarınızdan ayrılmanın verdiği burukluğu yaşayacak, arkadaşınızla ilişkinizi bundan böyle kesmemek için adresini alacaksınız. Sizler de kendi kontakt detaylarınızı vereceksiniz. (Genelde adresler hep alınır ama nedense gerisi pek gelmez öyle değil mi?

New York’taki okulun eğitim sistemi nasıldır?

Türk öğrencilerin daha önce de belirttiğimiz gibi İngilizce problemleri genelde konuşma ile ilgilidir. New York, Florida, San Fransisco ve Los Angeles’ta bulunan tüm okullarda da üstün teknikler kullanılmaktadır. Eğitimin anavatanı olan Amerika, yaz okulu programlarında da bu özelliğini ön plana çıkararak, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrencilerine en iyi eğitimi vermek için gereken her türlü teknolojik olanağı sağlarken, öğrencinin İngilizce’yi kısa sürede en verimli şekilde öğrenebilmesi için özel yöntemler geliştirmiştir. Öncelikle bu okullarımızda eğitime başlayan öğrencilerimizin seviye belirleme sınavındaki gramer eksikleri ilgili kurda derhal çözümlenir. Daha sonra konuşma ağırlıklı bir program uygulanır. Her öğrenci derslerde sürekli olarak denetlenir ve kendisiyle ilgili özel dosyalar oluşturulur. Bu bilgiler ışığında eksikleri tamamlanır. Okullarda alınacak İngilizce eğitiminde “Multi Syllabus” tekniği kullanılmaktadır. Bunlar sırasıyla konuşma, dinleme, gramer, kelime bilgisi, okuma, yazma, telaffuz, tiyatral aktivite, ikili çalışma, grup çalışması ve yazım hatalarını düzeltme çalışmaları Amerikalı öğretmenlerce öğrencilere uygulanır. Bu teknik öğrenciye mükemmel bir İngilizce bilgisi aşıladığı gibi dersleri zevkli ve öğrenilebilir hale getirir ve öğrencinin kendine olan güveni bu sayede artar. Ders sırasında öğrencinin aktif rol oynamasına yardımcı olan öğretmenlerimiz, Türk öğrencilerine özgü “konuşurken hata yaparım” endişesini öğrencinin üzerinden atmasını sağlayacak tekniklerle işe başlarlar. Gerçekten de hem Callan School of English hem de bu eğitim sisteminin uygulandığı okullardan biri olan New York Amercan Language Communication Center’ın İngilizce eğitim sistemi, Türkiye’deki klasik dil okullarının uyguladıkları sistemin çok dışında, öğrenciye kısa sürede İngilizce ile ilgili her türlü bilgiyi ve beceriyi kazandıran bir çizgidedir. New York’taki okulumuz Empire State Building’e sadece 5 dakikalık uzaklıkta bulunan, konusunda uzman ve çok iyi bir eğitim sistemine sahip tamamı Amerikalı öğretmenlerden oluşan geniş kadrosu ile eğitim veren New York’un en iyi dil okullarından birisidir. 3 ana kampüsü, 90 öğretmeni ve yıllık 25000 öğrenci kapasitesi ile ALCC aynı zamanda ABD’nin en büyük okulları arasındadır. Okulumuza tamamı mermer ve avize kaplı çok geniş bir holden geçerek ulaşıyorsunuz. Modern mimarisi ve sürekli temizlik görevlileri tarafından temizliği yapılan sınıflar şehrin kimliğine uygun şekilde değişik ülkelerden gelen yabancı öğrencilerden oluşuyor. Okulda İngilizce eğitimini güncel ve hayatta karşınıza çıkan uygulamalar eşliğinde alıyorsunuz. Bu eğitim bir gazete üzerinde olduğu gibi bir şarkının sözlerinde de olabiliyor. Küme çalışmaları ile İngilizce projeler geliştirerek diğer kümelerle doğal bir yarışma içine giriyorsunuz. Örneğin derste sizden o gün okula gelirken ya da bir önceki gün okuldan çıktığınızda başınıza gelen ya da o anda unutmadığınız bir olayı ayrıntıları ile sınıf öğretmenize ve arkadaşlarınıza anlatmanız istenecektir. Hergün bir gazete okumak zorundasınız ve bu gazetede gözünüze çarpan ya da ilginizi çeken bir haberi saptamak ve bu haberin niçin ilginizi çektiğini sınıfa aktarmak durumundasınız. Yabancı bir öğrenci olduğunuz için tüm sınıfa ve uluslararası arkadaşlarınıza ülkenizi tanıtacak, kültür değerlerinizden örf adet ve geleneklerinizden bahsedeceksiniz, yani bir çeşit ülke tanıtımına katkıda bulunacaksınız.Ülkeniz hakkında sizlere diğer öğrenciler tarafından sorular sorulacak ve bu kez siz diğer ülke öğrencilerine aynı soruları soracaksınız. Yeri gelmişken antrparantez bu konudan da hemen bahsedelim, özellikle ülkemizin tanıtıma ne kadar ihtiyacı olduğunu özellikle burada New York’ta farkedeceksiniz. Devam edelim, İngilizce telaffuzlarınızı düzeltmek ve akıcı konuşmanın altyapısını hazırlamak için tıpkı diğer diksiyon kurslarında da uygulandığı gibi İngilizce tekerlemelerle dil egzersizleri yapılmaktadır. Grup çalışmaları ile her öğrenci kendisine uygun bir partner bularak yaşamdan bir kesiti yansıtan diyaloglar üretip canlandırmanızı sizlerden isteyeceklerdir. Bir teypten dinleyeceğiniz şarkının eksik bırakılmış kelimeleri yakalamanız beklenecektir. Hem kelime dağarcığınızı geliştirmek hem de dersi daha aktif hale getirmek için kare bulmacalar çözülmekte ve bunu bir yarışma platformuna taşımaktadırlar. Tüm bu sisteme ilave olarak öğretmen tarafından sizlere verilecek testleri doğru ve zamanında yapmanız sizden beklenecektir.

 

Bu güzide okullar pek tabi Londra ve New York’taki rakiplerinin çok ilerisindedir ve yılların uzman İngilizce öğretmenliği deneyimlerimizden yararlanarak bizzat yerinde görüp incelediğimiz, ders anlatma teknikleri hakkında teker teker bilgi aldığımız ve kesinlikle onayladığımız okullardır. Deren & Koray International Tourism & Education Center kurucuları, yıllardan beri ders verdikleri Türk öğrencilerinin eksikliklerini tam olarak bilen uzman eğitimciler, emekli İngilizce öğretmenleridir. Konunun profesyonelleri olarak yıllarını bu mesleğe vermişlerdir ve bu konuda da bir kitap yazabilecek kadar engin deneyime ve profesyonelliğe sahiptirler. Herkesin kendine göre uzman olduğu meslekler bulunmaktadır. Bir marangozun işini bir kasaptan beklemek ya da bir eğitimcinin işini bir avukattan beklemek son derece yanlıştır. Bu yüzden danışmanlık servisi alacağınız firma yetklilerinin hakkında araştırma yapmaktan hiçbir zaman kaçınmayın. Onlara çocuğunuzu, bu dünyada varoluş nedeninizi teslim ederken 2 defa değil 4 defa düşünün, araştırın, referanslar, belgeler isteyin, resmi kurumlara başvurun. Bunları lütfen yapın, çünkü bu sizlerin vicdani görevidir.

Acaba arkadaşlarımla kısa sürede kaynaşabilecek miyim?

Evet garanti ediyoruz ki bu süre en fazla 2 ya da 3 günü geçmez. Orada kurulan dostluklar çok özeldir. Sınıfların yanısıra tüm gün gezilerde olan beraberlikler sağlam dostlukların temelini atar. Görülmemiş bir dostluk, içtenlik, sevecenlik her öğrencinin ruhuna işler, öğrenci Türkiye’ye döndüğünde de bu değişikliği siz veliler kolayca farkedeceksiniz. Türkiye’de öğrencilerimizin her ay ayrı ayrı şehirlerden biraraya gelip eğlenmeleri, Londra’daki anılarını tazelemeleri, video CD – DVD’leri hep birlikte izlemeleri bu dostlukların ne denli köklü olduğunun en iyi kanıtıdır. Havalimanında öğrencilerimiz birbirleriyle vedalaşırlarken, dostluk dereceleri zaten kendini belli edecektir. Birbirlerine sarılıp ağlamanın, onlarda birtakım şeylerin ortak olduğunu en iyi şekilde göstermektedir. Daha önce birbirlerini hiç ama hiç tanımayan öğrencilerimizin, bir yaşam boyu sürecek dostluklarının başlamasında rol oynadığımızı düşündükçe mutlu oluyor, öğrencilerimizin gezi sonrası da bir araya gelmesini sağlamaya çalışıyoruz. Kimbilir, sizin gibi bu satırları okuyan, kilometrelerce uzakta tanımadığınız bir arkadaşınızla bir gün New York ya da Londra’da buluşacaksınız ve arkadaşlığınız bir ömür boyu devam edecek. Who knows?

New York’ta araba ya da bisiklet kullanabilir miyim?

18 yaşının üzerinde ve sürücü belgesi sahibi olan herkes araba kullanabilir. Bizim programımızda böyle bir aktiviteye izin vereceğimizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü New York’ta araba kullanmak hiç de kolay bir iş değildir. Öncelikle turist olarak bir araba kiralamanız gereklidir. Bu iş için mutlaka adınıza düzenlenmiş bir kredi kartı ve ehliyetiniz gerekecektir. En az 5 yıllık bir tecrübeye sahip olmanız da sizlerden istenecek diğer bir kriterdir. Hatırlatmakta yarar gördüğümüz diğer bir nokta da Amerika’daki arabaların %99’un otomatik vitesli olduğudur. Eğer otomatik vitesli bir arabayı kullanmayı bilmiyorsanız işinizin çok zor olduğunu belirtmeliyiz. Yolların yabancısıysanız ki bundan kuşkumuz yok, kaybolmak için her türlü şartınız hazır demektir. Yapacağınız en küçük bir hatada polis sizleri durduracak ve hakkınızda kanuni işlem yapacaktır. Örneğin Car-pool lane diye adlandırılan, kullanıcıya köprü ve otoyollarda ücretsiz geçiş hakkı veren şeritte ilerlerken yanınızda en az bir yolcu bulunmuyorsa kameralar hemen sizi algılayacak ve sizlere 279$’lık bir ceza uygulanacaktır. Hız limiti 55mph’u geçtiğiniz taktirde dikiz aynasından filmlerdeki gibi ışıklarını yakan ve sirenlerini çalan bir polis arabasının sizi yakalamak için hızla yaklaştığını görmeniz işten bile değildir. Bu aksi davranışlar ve ceza miktarları uyarı levhalarında yazmaktadır. Bu arada sahip olduğunuz ehliyet Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm eyaletlerinde ülkeye giriş yaptığınız tarihten itibaren 2 yıl süre ile geçerlidir. Varın kararı siz verin, siz iyisi mi bizlerin klimalı ve modern otobüsleri ile New York’u ve diğer şehirleri gezin.

Öğretmenlerimden ya da okul müdürümden programa katılmak için izin almam gerekir mi?

New York ve Londra yaz okulu programlarımız özel programlardır ve tamamiyle velinin vereceği karara bağlıdır. Normalde öğrenci yaz tatillerinde nasıl ailesi ile yurtdışına ya da yazlığa giderken okul yönetiminden izin almıyorsa, bu program için de izin alması gerekmemektedir. Öğrencisine izin verme konusunda bazı prensipleri olan özel okullar bulunabilmektedir. Okulların aldıkları kararlara saygımız sonsuzdur ancak, öğrencisinin katılmakta tamamen özgür olduğu bir yaz okulu programı için belli şartlarda izin vermek ya da vermemek gibi bir yaptırımda bulunma, okul yönetiminin altı çizilecek bir sorumluğun altına girmesi anlamına gelir. Son yıllarda bazı kuruluş ve kişiler el altından ve kaçak olarak yurtdışı eğitimi ve yaz okulları organizasyonları yaparak, konu hakkında fazla bilgi sahibi olmayan velilerin bu bilgi açığını kullanmak suretiyle illegal yollardan bu organizasyonları kontrolsuz şekilde yürütmektedirler. Bu tür kaçak faaliyetlerde bulunan firma ve kişilerin düzenlediği turları uyarmak amacıyla 1998 yılı itibariyle TÜRSAB, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de onayı ile okul müdürlerine uyarıcı yazılar göndermiştir. Yönetim, illegal faaliyet gösteren bu firmaları T.C. Turizm Bakanlığı’nın 1618 sayılı kanununa göre kamu kuruluşu olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin Bölgesel Yürütme Kurulları’ndan araştırmalı ve buna göre prezantasyona izin vermelidir. TÜRSAB bu konuda son derece hassastır ve denetlemelerini polis, jandarma, avukat ve maliye eşliğinde gerçekleştirir. Son zamanlarda basının da yakın ilgi gösterdiği bu olaylarda velilerimizden gelen pek çok sorular bulunmaktadır. Bu soruları teker teker yanıtlayacağız. Bunun yanında bu satırlara yer verdiğimiz zamana kadar velilerin paralarını toplayıp ortadan kaybolan sözde firmalardan tutun da yurtdışına öğrencileri gönderdikten sonra izlerini kaybettiren sözde danışmanlara kadar pek çok olaya şahit olduk. Bu olayların haber özetlerine gazetelerin on-line arşivlerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kaçak tur ne demektir?

Deren Koray Turizm olarak, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) üye ve T.C. Turizm Bakanlığından Seyahat Acentesi işletme belgesine sahip yasal bir seyahat acentası sıfatıyla, 04.09.1997 tarihinde yayımlanıp yürürlülüğe giren Seyahat Acentaları yönetmeliğinin 4 ncü maddesi d fıkrasında belirtilen “müşteriye zorunlu enformasyon hizmeti” gereğince yurtdışında dil okullarına katılacak öğrenci ve velilerin sağlıklı seçim yapabilmeleri amacıyla belli başlı konularda kendilerini bilgilendirmeyi görev biliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet ve özel okullarda öğrenim gören öğrencilerin, okul aile birliklerinin ve başka şahısların düzenlediği, içerisinde geceleme ve diğer organizasyonların da yeraldığı geziler, 1618 sayılı Kanun ve Seyahat Acentaları Yönetmeliği uyarınca “Belgesiz Seyahat Acentalığı Faaliyeti” kapsamındadır. Bu faaliyetler çerçevesinde TÜRSAB’ın A/A-G tipi seyahat acentaları aracılığı ile yapılmayan tüm faaliyetler korsandır ve bu durum 1618 sayılı yasa’nın 29, 30 ve 31 nci maddelerine aykırılık teşkil edeceğinden, Valilik ve yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde ceza yargılaması gerektirir suç teşkil etmektedir.

Bir yaz okulu programının kaçak olup olmadığını nasıl anlarız?

Turu düzenleyen firmanın ya da kişinin T.C. Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB tarafından verilmiş A ya da A-G tipte işletme belgesi bulunup bulunmadığı öncelikle araştırılmalıdır. Her yıl periyodik olarak düzenlediğimiz yurtdışı eğitim programlarımız sırasında ne yazık ki görmek istemediğimiz manzaralara şahit oluyoruz. Bu konuda son derece açık ve samimiyiz. Dileyen kişi ve kuruluşlara bunu ispat edebilecek dokümana ve görüntülere sahip bulunmaktayız. Legal bir sıfatı bulunmayan kişi ve kuruluşların her yıl “Yurtdışında dil eğitimi” adı altında düzenlemiş oldukları organizasyonlara katılan öğrencilerin mağduriyetini gördükçe konuya olan hassasiyetimiz artmaktadır. Üstelik mağdur olan yetişkin değil bir çocuktur ! Bizleri bu konuda çeşitli yaptırımlara zorlayan en önemli etmen budur. Öğrencilerini alışveriş yapmak için kendi başlarına terkeden, herhangi bir sağlık problemi yaşandığında ne şekilde davranacağını dahi bilmeyen, öğrencilerin harcamalarını kontrol edemeyen, havalimanında bir bavul kaybolduğunda takip etmesi gereken prosedürden bihaber, uçak rezervasyonlarında öğrencilerin dönüş biletlerini deneyimsiz olduğu için yedek listede bırakan, giriş ya da transfer yapılan ülkeye ait yanlış vize başvurusunda bulunan, bulunduğu yerleşim biriminde bilgi sahibi olmayan, öğrencilerini maddi çıkarları doğrultusunda belli alışveriş mağazalarına yönlendiren ve bu merkezlerden komisyon alan, öğrencilerden velilerin bilgisi dışında ekstra paralar toplayan, öğrencilerin sigortalarını yaptırmayan, acil bir durumda İngiltere’de ya da Amerika’da nasıl ambulans çağırılacağını dahi bilemeyen, ambulansa ya da polise olayın bulunduğu noktayı tarif edemeyen, bu tür faaliyetleri korsan olarak el altından yürüten ve haksız kazanç sağlayan, devlete herhangi bir vergi beyanında bulunmayan ve çocuklara göz yaşı döktürten sorumsuz grup liderleriyle, illegal derneklerle ve korsan firmalarla ulusal – uluslararası yasalar çerçevesinde sonuna kadar mücadele edeceğimizi bildirmek istiyoruz. Büyük fedakarlığa katlanarak binlerce lira harcayıp, binbir umutla çocuklarını yurtdışına gönderen velilerimizi bu nedenle uyarmak en büyük vicdani görevimiz, mesleki sorumluluğumuzdur. Öğrenciniz Deren Koray Turizm ile yurtdışına çıkmayabilir, bizlerin

Neden TÜRSAB?

Spot piyasadan satın alınan bir beyaz eşya ile Türkiye çapında servis ağına sahip ve garanti belgesi bulunan bir beyaz eşya arasındaki fark ne ise, TÜRSAB üyesi bir acenta refakatında bir organizasyon ile el altından, korsan, hiç bir yasal statüsü bulunmayan kişi ve kurumların düzenlemiş olduğu organizasyonlar arasındaki fark odur. TÜRSAB seyahatlerinizin garantisidir. Bırakınız korsan faaliyetlerde bulunmayı, 1618 sayılı kanuna göre bir kamu kuruluşu olan TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının dahi faaliyet kategorileri bulunmaktadır; TÜRSAB üyesi B ve C grubu seyahat acentaları dahi A ve A-G tipi seyahat acentalarının faaliyetlerini yürütemez. Ülkemizde gelişmekte olan ve ekonomimizin can damarı olan Turizm son derece hassas bir konu olarak hükümetin gündeminde bulunmaktadır. Bu nedenle Turizm Bakanlığı gerek yurt içi gerek yurtdışı organizasyonlarda seyahat acentalarına önemli kıstaslar getirmiştir. Bu kriterlere uymayan firmalara ciddi yaptırımlar uygulanır. Kanunlar ile ilgili geniş bilgiye TÜRSAB’ın internet adresinden www.tursab.org.tr ulaşabilirsiniz.

Peki ne yapmamız gerek?

Çocuğunuzun ve dolayısıyla sizin yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı zor durumda kalmamanız için gereken açıklamaları az da olsa yaptık. Seyahata daha başlamadan gümrük kapıları ve havalimanlarında grup liderlerine yapılacak olan herhangi bir yasal işlem, (grubun illegal yollarla yurtdışına çıktığı saptanması gibi) hem grubun hem de sizlerin huzurunu bozacak, en kötüsü, grup liderinin program süresince konsantrasyonunu adeta alt üst edecektir. Öğrencilerin kontrolu zorlaşacak, neşe ile geçmesi gereken gezi daha en başından bir kabusa dönüşecektir. Bu noktada artık en büyük görev siz aydın velilerimize düşüyor. Yapmanız gereken ilk şey, size program tanıtımına gelen ya da elinizde broşürü bulunan firmanın TÜRSAB üyesi olup olmadığını sormanızdır. Alacağınız cevap “hayır” ise siz de kaçak bir organizasyonun kurbanı olmak üzeresiniz. “Evet” yanıtını aldığınızda derhal TÜRSAB kimlik ve A/AG grubu işletme belgesini acentadan belgelemesini isteyiniz. Her piyasada olduğu gibi TÜRSAB üyesi olmayan firmalar da yalan beyanda bulunabilmektedir.

 

Artık Türkiye’de bu sektörde yaşanan sorunlar ve gelişmeler hakkında bilgi sahibisiniz. Eğer sizleri ikna etmek amacıyla bu bilgileri yazdığımızı düşünüyorsanız, konuyla ilgili gelişmeleri resmi ağızlardan duyabilir, iliniz sınırları içinde bulunan TÜRSAB’ın Bölgesel Yürütme Kurulları’nı arayıp bilgi alabilirsiniz. (TÜRSAB İZMİR BYK TEL: (232) 4214524 – 4635665 – 4640347 – 4640348) Bu kurumlar hangi firmaların yaz okulu ya da yurtdışı eğitim hizmeti vermeye yetkili olduklarını sizlere bildireceklerdir. Bulunduğunuz ildeki BYK ofis telefonlarını TÜRSAB’ın web sitesinden www.tursab.org.tr öğrenebilirsiniz.

Yanıma ne tür özel eşyalar alabilirim?

İngiltere ve Amerika’da bir çok eğlence merkezi olduğunu daha önce belirtmiştik. Sıcak günlerde rahat bir program yürütebilmemiz için olabildiğince hafif ve ince giysiler almanızı öneriyoruz. Diş fırçanız, özel temizlik setleriniz, tıraş makineniz, özel elbiseleriniz, sözlük, saç kurutma makineniz veya aklınıza gelen diğer özel eşyalarınızı yanınıza alabilirsiniz. Merak etmeyin, New York ya da Londra’ya gitmeden yaklaşık 15 gün önce sizlere önemli bilgileri içeren bir dosya ulaştıracağız. Bu dosyada aradığınız her türlü bilgiye ulaşacaksınız. Aynı anda da yanınıza almanız gereken eşyaların bir listesini sizlere ulaştıracağız. Türkiye’de kullandığımız elektrik fişleri İngiltere ve Amerika’da aracısız kullanılamaz. Voltaj İngiltere’de 240V’tur, cihazlarınızı bu voltajda rahatça kullanabilirsiniz fakat priz sistemleri farklıdır ve prizler arası uyumu sağlayacak olan ara kitler Londra’da 2 Sterlin karşılığında pazarlarda satılmaktadır. Amerika’da ise durum daha farklıdır. Ülkede voltaj 110V’tur ve İngiltere’deki gibi farklı bir priz sistemi vardır. 110V’u 220V’a çeviren adaptörler daha önce belirttiğimiz gibi çok ağır ve kullanışsızdır. Bu nedenle Amerika’ya götüreceğiniz saç kurutma makinesi, traş makinesi, şarj cihazı gibi elektrikli aletlerin hem 110V’ta hem de 240V’da çalışabilme yani dual-voltage özelliğine sahip olduğundan emin olun. Bu cihazların adaptörlerinin arkalarında genelde INPUT 110~240V gibi bir yazı bulunur ya da bazı modellerde 110V – 240V seçme anahtarı vardır. Priz sistemine gelince, elektronik cenneti Chinatown’da ülkemizde kullandığımız fişleri Amerika’daki prizlere dönüştüren kitler 1$’a satılmaktadır ve New York’a varışımızın hemen ardından bu pazara gider, gerekli olan tüm eşyalarımızı buradan alırız. Tüm detayları az önce de belirttiğimiz gibi sizlere programdan 15 gün önce ileteceğiz. Bu belge sorunsuz bir program geçirmeniz için gereken tüm bilgileri içerecektir.

Uçaklarda bagaj kilo limitim kaçtır?

Evet. Bu konuya özel olarak dikkat etmek gerekiyor. Yanınıza alacağınız eşyalar fazla ağır olmamalıdır. Londra ve New York’tan da alacaklarınızı düşünerek hafif bir bavulla yola çıkmak en akıllıca olanıdır. Londra için bir yolcunun ortalama 20 kilo bagaj ağırlık hakkı vardır. Ayrıca 5 kiloyu geçmeyecek küçük bir el çantası bagaja verilmeden uçağa alınabilir. New York için de 25 kiloyu ve 2 bavulu aşmayacak şekilde eşyayı bagaja verme hakkınız vardır. Yine yanınıza 5 kiloyu ve standard boyutları aşmayacak bir çantayı uçakta yanınıza alabilirsiniz. Aslında her havayolunun kendine göre belli standardları bulunmaktadır. Bu nedenle kilo limitleri için belli rakamları şimdiden vermek yanlış olabilir. Hemen küçük bir ipucu verelim, satın aldığınız eşyaların ambalajlarını yurtdışında bırakırsanız, bavullarınızda kayda değer bir hafifleme görüldüğü için “Excess Baggage” yani aşırı kilo için para ödeme riskinden kurtulmuş olacaksınız. Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri yine programdan önce sizlere ileteceğiz.

Dolar’ı nereden temin edebilirim?

Dolar’ı tüm banka ve döviz bürolarından kolayca alabilirsiniz. Alacağınız banknotların özellikle temiz ve tedavülden kaldırılmamış olmasına özen gösteriniz. Kirli, okunmayan, eksik ve üzerine yazı yazılmış paralar Amerika ve İngiltere’de geçersiz sayılacaktır. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca zayıf bir olasılıkla sahte olabilir. Bunu kontrol etmek için parayı ışığa tutup Kraliçenin ve Franklin’in resmini gördüğünüzden emin olunuz veya “black light” olarak isimlendirilen para kontrol ışığında kontrol ettiriniz. Dedektör kalemleri de kontrol için son zamanlarda kullanılan pratik araçlardan biridir.

Okul ve gezi süresince sigortalı olacak mıyım?

Evet, yaz okulu programlarımıza katılan öğrenciler ve yetişkinler otomatik olarak sigortalanırlar. Bu sayede herhangi rahatsızlık durumunda öğrencimiz ücretsiz olarak anlaşmalı sağlık kurumlarında tedavi olabilirler. Göz rahatsızlıkları, diş sorunları yanında diş telleri ya da dişle ilgili diğer araçlar, gözlük ve lens gibi sağlık malzemelerinin temini bu kapsamın dışında kalmaktadır. Bu tür sağlık giderleri kapsam içinde değerlendirilmek istenirse, birey grup dışında özel sigorta yaptırarak bu giderleri de poliçe kapsamına aldırabilir. Sigorta ile ilgili ayrıntılar müşteri sözleşmemizde detaylı şekilde bildirilmektedir.

Amerika’da yalnız başıma bir yaz okuluna kayıt olabilir miyim?

Tabi olabiliriniz, ama böyle bir durumda tüm soru ve sorunlarla tek başınıza savaşmayı en baştan kabul ettiğinizi bilmek durumundasınız. Öncelikle İngiliz ve Amerikan konsoloslukları, vize konusunda oldukça titiz davranan konsoloslukların başında gelir. Hatırlayacaksınız kitabımızın başında kaçak dil okullarına değinmiştik. Son yıllarda konsolosluklar özellikle bu konuya titizlikle eğilmektedirler. Bu nedenle her zaman vize alabilmek mümkün değildir. Bireysel olarak başvuran bir kişiye çok zor vize verileceği vize için uygun koşullar sağlanmadığı takdirde asla vize verilmeyeceği bilinmesi gereken öncelikli bir gerçektir. Uzun programlar için vize konusunda şirketimiz yılların tecrübesiyle bireysel katılımcılarımıza hizmet verir. Vize başvuru dosyanız, konsolosluğun belirlediği kriter ve bilgiler ışığında titizlikle hazırlanmalıdır. Burada atlayacağınız en küçük bir nokta dahi, dosyanınızın değerlendirmeye alınmamasına ve vizenizin reddedilmesine kadar gider. Firmamız, öğrencilerinin tüm vize ücretlerini ve işlemlerini yaz okulu programı çerçevesinde üstlenmiştir. Legal yurtdışı eğitim danışmanlığı servisi veren firmalardan bilgi almadan yurtdışına çıkmak maceradan başka bir şey değildir. Kişi yurtdışında herhangi bir problemle karşılaştığında ona yardımcı olacak biri yanında bulunmayacaktır. Bu tıpkı, bir eşyayı garantisi olmadan alıp kullanmaya benzer. Bu nedenle bir firmanın yardımı olmaksızın yurtdışına çıkmak ısrarla belirtiyoruz büyük bir risktir. Firmanın kalitesi, programın uygulandığı ilk günden itibaren kendini gösterir. Bir konsolosluktan vize reddi almanız, bir daha o ülkenin sınırlarına çok uzun süre adım atamama riskini ve reddedilmiş insan etiketini taşımanıza yok açar. Halk deyimiyle kaş yaparken göz çıkarmak gibi bir olaya istemeden imza atmış olursunuz. Olayın maddi kayıplarına değinmiyoruz bile. Konsolosluğa ödediğiniz randevu ve vize bedelleri, okul – barınma kayıt ücretleri, ulaşım masrafları hepsinden önemlisi kaybolan zamanınız ve uçup giden umutlarınız yerine konamayan en büyük kayıplardır.

Bugüne bizlere birçok bireysel başvuruda bulunan gençler, Deren Koray’ın sorumluluğu altında İngiltere ve Amerika’yı keşfettiler, İngilizce’lerini hem Callan School of English’te hem de New York, Florida, Boston, Berkeley, Los Angeles, San Fransisco ve San Diego’da günlerini bol bol pratik yaparak geliştirdiler. Deren Koray, American Society of Travel Agent (ASTA) üyesi olduğu için Amerika’da eğitim hizmeti veren kurum ve kuruluşlar hakkında en sağlıklı enformasyona ulaşabilecek bir statüye sahiptir. Bu nedenle Amerika’da bulunan eğitim kurumları ve turizm endüstisi ile sürekli entegrasyon halindedir. www.turkishtravel.com web sitesi Deren Koray Turizm’in uluslararası vitrinidir.

Çamaşırlarım ne olacak?

New York’daki yurtlarda kalan öğrencilerimiz ortalama 5 Dolar karşılığı çamaşırlarını istedikleri zaman otomatik makinelerde yıkatabilecekler, kurutma makinelerininde de anında kurutabileceklerdir. Bunun için bir bütün gün çamaşırlarının kurumasını beklemeleri gerekmemektedir. New York’ta özellikle öğrenci yurdumuzun yanında bulunan 5 değişik çamaşır yıkama merkezi aynı zamanda ütüleme hizmetini de bizlere sunmaktadır. Öğrencilerimiz sabah bıraktıkları eşyaları akşam yurtda dönerken almaktadırlar.

Amerika’da toplum kuralları nasıldır? Nelere dikkat etmem gerekir?

Amerika’da temizlik konusunda özellikle New York için fazla bir şey söylemeye gerek yok. Başarılı belediye başkanı elindeki teknoloji harikasi temizlik cihazlarlariyla şehri temiz tutmaya karali görünse de, bir çok yabanciyi barindiran New York’ta elindeki çöpünü gözümüzün önünde yere atan insanlara her zaman rastlıyoruz. Buna rağmen şehrin çoğu caddesi temizdir ve sürekli temizlik ekipleri dolaşmaktadır. Amerikalı’lar Ingilizler kadar dakik olmasalar da onların da belli prensipleri vardır. Otobüslerinde özürlü vatandaşları için İngilizlerde olmayan özel mekanizmalar vardır. Ingilizler kadar olmasa da bir derece nezakete önem verirler. Gürültüye pek aldırış etmezler çünkü gürültü ve şamata yabancılardan alışkın oldukları güncel kavramlardır. Yine “hayır teşekkür ederim” ve “evet lütfen” kuralı Amerikalilar için de geçerlidir. Bir sonraki sorumuzda diger bilgileri de iletelim.

New Yorker’lar nasıl insanlardır?

Amerikalılar çok yardımsever ve sıcak insanlardır. Sizleri tanısınlar tanımasınlar, karşılaşmalarda gülümseyerek selam verirler. Hoş bu kural büyük şehirlerde pek de geçerli değildir ama yine de sıcakkanlı olduklarını bir şekilde göreceksiniz. Kahkaha atmaya bayılırlar. Esprili insanlardır. Amerika dışında bir başka dünya olduğunun farkında değillerdir. Bir adres sorduğunuzda “I have no idea” (hiçbir fikrim yok) deyip başlarını sallarlar. Halbuki aradığınız adres tam karşısındadır. Sabırsızdırlar. İngiltere’nin aksine bol korna çalarlar. Bu, onlar için en etkili iletişim aracıdır. New York’ta kırmızı ışık size yandığı halde karşıdan karşıya geçerseniz, siz de bu etkili iletişim sisteminde yerinizi alırsınız. Lükse ve rahata çok düşkündürler. Geniş ve ferah mekanları tercih ederler. Bunu kitaplarının fontlarında bile bulabilirsiniz. Herşeyin fazlasını isterler, çoğu gezmeyi sever. Kültüre ve özellikle tarihe yakın ilgili duyarlar. En zayıf noktaları geçmişlerine ait kültürlerinin bulunmamasıdır. Bunu yüzlerine söylediğinizde sizlerden hiç ama hiç hoşlanmazlar. Japonlar, Romalılar, Çinliler, Türkler gibi kökenleri belli toplumlara gıpta ile bakarlar fakat bunu belli etmemeye çalışırlar. Bu nedenle ülkemize gelen Amerikalı turistlerin tümü tarihi bölgelerimize akın ederler, o bölgeler hakkında detaylı bilgi edinmek isterler. Trafik kurallarını asla çiğnemezler. Bu konuda çok hassastırlar. İnsan hayatı Amerika’da da önemlidir. Bir ambulans çağırdığınızda abartmıyoruz, polisinden güvenlik devriyesine kadar ambulansla birlikte anında olay yerine ulaşırlar ve gerekli müdahaleyi hastaneden önce hemen orada yaparlar. Hastalık ne olursa olsun… Prensipleri ile yaşarlar. Dedikleri dediktir. Asla programlarında değişiklik yapmazlar. Müşteriye ve kaliteli servise önem veriler (Gerçek Amerikalılardan bahsediyoruz ama). Müşteriyi kazanmak için zarar dahi etse daima memnun etmeye çalışırlar. Sanıldıklarının aksine cimri değillerdir. Bahşişi çok severler. Bahşişsiz bir iş yaptırmak çok zordur. Eğlenmeyi çok severler. Aile bağları çok kuvvetlidir. Akrabaları ile sık sık bir araya gelirler. Biz Türk’lerdeki gibi aile yapıları vardır. Teyze, hala, amca, dayı, damat, gelin gibi kavramlar onlarda da önemlidir. Şehirlerarası otobüslerde İngiltere’ye oranla kurallar daha gevşektir. Otobüsün koridorunda oyun oynamak için kalkan öğrencilerimiz umduklarını bu ülkede bulabilirler. Çok milliyetçidirler. Ulusal marşlarını ellerini kalplerine götürerek dinlerler. Bayraklarına önem verirler tıpkı bizler gibi bayraklarına sahip çıkarlar. Her Amerikalının evinin önünde mutlaka bir Amerikan bayrağı vardır. Hatta bazıları bu bağlılık için özel bayrak direği yaptırmışlardır. Bir işin içinden çıkamazlarsa o işten vazgeçerler. Pratik insanlar değillerdir. Alternatif aramazlar ve sabit fikirlidirler. Zevkleri için yaşarlar. Sevdiği bir işi yapmaktan hiçbir Amerikalıyı alıkoyamazsınız. Çoğu, pazar günleri ailesi ile birlikte kiliseye gidip ibadet eder. İngilizler kadar kitap ya da gazetelere düşkün değillerdir. Evsiz insanlar Amerika’da da fazladır. Zenciler adeta müzik, dans ve spor için yaratılmıştır. İstasyonlarında sadece 1 tane levha vardır. Metro sistemi karışıktır ama sistemlidir. Çok iyi bilen biri dahi yeri geldiğinde destinasyon seçiminde hata yapabilir. Metro sistemini çözen kişi sistemi yeteri kadar akıllıca kullanabilirse zaman kaybetmeden hedef noktasına çok kısa sürede ulaşabilir. Ulaşımda uyarıları dikkatle okumak gerekir, aksi takdirde ulaşım ağı içinde döner durursunuz. Yollarının çoğu paralıdır. Neredeyse 30 km.de bir Toll Plaza’lara rastlamanız işten bile değildir. Trenleri bazıları dışında çok gelişmiş değildir, bizdeki trenlerden de eski trenlerivardır, otoyollar zaman zaman bakımsız kalabilmektedir. Türkiye’deki üstü ocaklı bulaşık makinelerini, uzaktan kumandalı split klimalarını, günlük yaşamda kullandığımız diğer pratik elektronik cihazlarını mühendislik harikası olarak nitelendirirler ve bunu hayranlıkla dile getirirler. Elma çayını çok severler. Kolonyayı pek tanımaz ve dolayısıyla sevmezler. “Dünyanın jandarması” imajı toplumu ikiye bölmüştür. Ekonomilerine getirdiği yük ve masraftan dolayı bazı Amerikalılar, hükümetlerinin bu tür girişimlerine karşı çıkmaktadır. Bazıları da bunun bir gövde gösterisi olduğunu ve Amerika’nın her zaman bir süper güç olarak kalması gerektiğini savunurlar. Türkiye dediğinizde yüzünüze bir an manasız bir şekilde bakarlar ve “Biliyoruz, hani şu develerle gezilen Arap ülkesi” diyerek ülkemiz hakkında bir yüksek lisans tezi verebilecek kapasitedeki bilgilerini bizlerle paylaşırlar, böyle bir yanıta hazırlıklı olan öğrencilerimiz de, Turizm Bakanlığı’ndan firma adına almış olduğumuz Türkiye broşürlerini dostlarımızın önlerine koyarak hayatlarının derslerini vermeye başlarlar. Herşeyin “en”ine meraklıdırlar. Bu nedenle dünyanın en hızlı “Roller Coaster”larına sahip bir eğlence parkı inşa etmişlerdir. Six Flags ve Magic Mountain’dan söz ediyoruz… Her bir Amerikalı özetle bizlerden biri. New York’ta kendinizden çok şey bulacaksınız ve bu yeni dünya insanını çok seveceksiniz.

Programdan çekilmek istersem ne yapacağım?

Bu konudaki bilgiler sözleşmede sunulmuştur ancak hemen belirtelim, bir şekilde programdan çıkmak isteyen katılımcılarımıza vize, vize randevu, okul kayıt ücreti gibi geri dönüşümsüz bedellerin tümü iade edilir ya da öğrencimizin hakkı İngiltere ya da Amerika programlarında bir sonraki devre için saklı tutulur.

Grup liderinin görev ve yetkileri nelerdir?

Grup liderleri, İngiltere ve Amerika’da bulunduğu süre içinde tam yetkilidir. Programın saat ve gününde, rotasında, sırasında değişiklik yapma, grup içinde huzursuzluk çıkaran, grup düzen ve huzurunu bozan öğrenciyi Türkiye’ye iade etme ya da özgürlüklerini kısıtlama haklarına sahiptir. Çünkü kilometrelerce uzakta bulunduğumuz bir ortamda gereksinimimiz olan en önemli konu grup uyum ve huzurudur, buna direkt ya da dolaylı şekilde kastedecek her türlü davranışı engellemek grup liderinin birincil görevidir. Bu hak aynı zamanda grubun güvenliği için de alınmış bir karardır. Yaz okulu programlarmızda ilk kurduğumuz sistem güvenliktir. Bunun için ne yapılması gerekiyorsa ne pahasına olursa olsun liderlerimiz derhal yerine getirmekle yükümlüdür. Liderlerimiz grup içinde oluşabilecek sorunlara anında müdahale eder ve olası sorunları çözümler. Bizler bu sebeple firma yetkilileri ve öğretmenlerimizle birlikte yurtdışında 24 saat öğrencilerimizin yanı başında yeralmaktayız. Bilgi birikimimiz ve deneyimlerimizle, oluşabilecek problemleri büyümeden çözeriz. Bakınız sorunsuz hiçbir program olmaz, çünkü bu programlarda da hayatın kendisini yaşıyoruz, üstelik tamamen yabancı bir çevrede. Burada önemli olan çıkabilecek ya da oluşabilecek problemlere anında müdahele edebilme çevikliği ve bu problemleri çözme yeteneğidir. Biz de bu noktadan hareketle velilerimize sesleniyor ve bu büyük sorumluluğu omuzlarımızda taşıyoruz. Pek çok velimizin bizlere söylediği de budur. „Biz olsak, bu tür bir sorumluluğu asla alamayız“ İşte bu yüzden sektörümüzde lider bir konumdayız, çünkü sorumluluğumuzu biliyor ve kendi kurmuş olduğumuz sistem üzerinde bu bilinç ve sorumlulukla hareket ediyoruz.

New York’ta akşamları neler yapacağız?

Gece New York’u tekrar keşfedecegiz çünkü gündüz gördügünüz New York ile gece arasında çok fark vardır. Mazhar Fuat Özkan’in bestesindeki gibi New York sokaklari kazan bizler kepçe olacak, gezilmedik, görülmedik yer bırakmayacağız. New York’un gece atmosferi sizin de kanınıza girecek, şehir sizi kendinize çekecek. Herşeyden once şehrin muhteşem ışıklarından gözlerinizi alamayacaksınız. Bu görüntüyü tekrar tekrar görmek isteyeceksiniz. Şanslılardan olacaksınız, çünkü New York’u gece Empire State’in 86. katından izleyeceksiniz. (Sıradan turistler gündüz çıkar ve şehri akşamüstü terkederler, oysa biz şehrin yerlisi gibi olacağız) Uzun sure bu ışıklardan bakışlarınızı alamayacaksınız. Bir gece Limuzin ile bir gezi yapacaksınız. Şaşırmayın, bu New York için çok sıradan bir gezidir. Times Square’de sokak çalgıcıların müziklerine kendinizi kaptıracaksınız. Metro istasyonlarında zencilerin yapmış olduğu dans gösterilerine bayılacaksınız, “İşte ben şimdi Amerika’dayım” diyeceksiniz. Bryant Park’ta açık havada halk günlerine özel sinema filmlerini seyredeceksiniz. Broadway’de uzun parkurlarda yürüyerek etrafınızı keşfedeceksiniz. Ayrı bir dünyanın insanı olarak New York’un kaldırımlarını çiğneyeceksiniz. Şehrin en güzel tadlarını bizimle keşfedeceksiniz. Bu ama bir Türk restoranından getirteceğimiz bir dürüm kebap, ama bir İtalyan restoranın -iddia ediyoruz- ömrünüzde hiçbir yerde tatmadığınız kadar lezzetli ve güzel bir pizzası olacak. Amerika’da gece de özgürlüğün tadını çıkaracaksınız. Brooklyn köprüsünden Brooklyn’e yürüyerek Manhattan’ın gece görüntüsünü izleyeceksiniz. South Street Seaport, City Hall Park ve Madison Square ve tabiki Central Park’taki konserlerle coşacaksınız. Elinizden fotoğraf makinesi düşmeyecek. New York geceleri sizde derin izler bırakacak.

Diğer derslerim oldukça zayıf, yine de yaz okuluna katılabilir miyim?

Bizce bir sakıncası olmamasına karşın bu, aile ve öğrencinin kendisine kalmış bir karardır. Bu programda önemli olan diğer dersler değil öğrencinin sahip olduğu İngilizce seviyesidir. Öğrencinin dil seviyesi zayıf da olsa iyi de olsa İngilizce seviye tesbit sınavından sonra öğrencilerimiz uygun bir seviyeye İngiliz ve Amerika’lı öğretmenlerce yerleştirilecektir. Yaz okulunu bir motivasyon olarak ele alırsak, bu programın diğer derslerine de olumlu yönde etki edeceği kaçınılmazdır. Uzun yıllardır izlediğimiz bir olay da velilerimizin bu yaz okulu programlarını öğrencilerimize motivasyondan çok bir ödül olarak vermeleridir. Tersine, velilerimiz dersleri zayıf olan öğrencilerimizi programa göndermeyerek bir çeşit ceza uygulayabilmektedirler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu durum elbette velilerimizin inisiyatifindedir ancak daha en başından öğrencimizi umutlandırıp ardından derslerde olası bir düşüş yaşanması sebebiyle programı iptal etmek öğrencinin hem ödül psikolojisini hem de motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Bunun örneklerine çok sık rastlıyor ve bu durumdan rahatsız oluyoruz. Çünkü amacımız topluma bilinçli ve vizyonu geniş bireyler kazandırmaktır. Bunu da en iyi şekilde bu programlarımızla başarıyoruz. Bir öğrencimizin yaz okulları programlarımıza katıldıktan sonra gerek sosyal hayatta, gerekse derslerinde gösterdiği değişimi bizden değil, bizlerle çocuklarını yurtdışına gönderen velilerimizden dinlemelisiniz. Çünkü burada yazdıklarımız sizlere ticari gelebilir, sonuçta ticari bir kolda faaliyet gösteriyoruz ama unutulmaması gereken en önemli konu, hiçbir zaman bu ticari olgu, eğitimci kimliğimiz ve kişiliğimizin önüne geçmemiştir. Bu sebeple yıllardır yurtdışı eğitim sektöründe güvenin ve kalitenin simgesi olarak yerimizi koruyoruz. Velilerimizin bizlere olan güveni ve desteği eğitim hayatımızdaki en büyük ve önemli hazinemizdir.

Deren Koray’a nasıl güvenebilirim?

Dürüstlük, başarinin altın anahtarıdır sloganı ile 1989’dan beri bu sektöre hizmet veriyoruz. Sizlere referans gösterebilecegimiz bir çok il ve ilçede kariyer ve mevki sahibi yüzlerce velimiz bulunmaktadır. Bir katılımcı olarak araştırma yapmaktan lütfen hiçbir zaman kaçınmayın. Bir girişimde bulunmadan önce konu ve kişiler hakkında bilgi sahibi olun. Sizlere verebilecegimiz en büyük güvence, bugüne kadar Amerika ve Ingiltere programlarimiza katılan öğrencilerimizin ve ailelerinin telefon numaralarıdır. Web sitemizin original mektuplar galerimizde öğrencilerimizin görüşlerini okumanınız önemle rica ediyoruz. Herhangi bir öğrencimize ve velisine telefon açın ve merak ettiginiz noktalari kendisine sorun. Bulunduğunuz ilde size fikir verecek mutlaka bir velimize ulaşacaksınız. Eğer bunu yapmak istemiyorsanız mektupları okuyun. Eğrisi ile doğrusu ile noktasına virgülüne dokunmadan mektupları olduğu gibi yayınlıyoruz. Çünkü bizim içimiz de bir, dışımızda. Madem sloganınımız dürüstlük ile ilgili, o halde tamamen şeffaf ve açık olmalıyız öyle değil mi? Bu mektuplarda okuduğunuz ya da okuyacağınız olumsuz bir noktadan hareketle programa katılmak istemeyen velimiz olursa da bunu anlayışla karşılarız. Çünkü biz kendimize güvendiğimiz için bu mektupları yayınlıyoruz. Deren Koray branşında uzmandır ve öğrencisinin mutlulugu için elinden geleni yapar. Bunu severek yapar, çünkü işimiz hobimizdir. Çocuklarımızı seviyoruz, onların topluma daha da yararlı bireyler olmalarını istiyoruz. Çünkü bizler eğitimciyiz, deneyim ve birikimlerimizi her an yanıbaşlarında olduğumuz için onlarla paylaşıyoruz. Olay sadece İngilizce eğitimi değildir, bu bir yaşam, bir deneyim programıdır. Bu nedenle yaz programlarinda kesinlikle rakip tanımıyor ve bu konuda da bir kez daja iddialı olduğumuzu buradan duyurmak istiyoruz.. Deren Koray, Türkiye’deki en iyi yurtdışı eğitim servisini veren ve yaz okulları düzenleyen bir firmadır, bundan da gurur duyar.

Temel harcamalarım olacak mı?

New York’ta bazı ekstra harcamalarımız olacaktır. İlk aklımıza gelen bizlere sınırsız ulaşım hakkı tanıyan ve her hafta alacağımız travelcard ve metrocardlardır. Bu ekstra bedellerin hepsi yaz okulu broşürümüzde tek tek velilerimize bildirilmiştir. Programımıza katılan öğrencilerimizin yaş farkılılıkları nedeniyle bu kart bedelleri total program fiyatı içine dahil edilmemiştir. Sizlere verdiğimiz Londra ve New York programlarımızda belirtilen müze, sinema, tiyatro, eğlence parkları, özel turlar ve özel geziler için tüm ödemeleri firmamız yaptığı halde, son yıllarda almış olduğumuz bir karar sonucunda bundan böyle öğle yemeklerini öğrencilerimizin kendi harcamalarına bıraktık. Bunun sebebini „Öğlen yemeklerimizi nerede yiyeceğiz?“ sorumuzun yanıtında bulabilirsiniz. Öğrencilerimizin en önemli ekstraları cep harçlıklarıdır. New York programımızda Washington D.C. ya da Niagara Şelaleri’ne düzenlenecek turlarda ekstra bir ücret alınacaktır. Her iki programda gerçek dil okullarında eğitim alındığı için seviyelere bağlı olarak farklı kitap seviyeleri ve dolayısı ile farklı bir fiyat çizelgesi uygulanmaktadır. Herhangi bir haksızlığa yer vermemek adına bu değişken bedelleri de öğrencilerimizin harcamalarına bıraktık. Yaz okulları broşürümüzde öğrencinin seviyeleri çerçevesinde harcayacakları tüm minimum ve maksimum bedeller ayrıntıları ile bildirilmiştir. Sonradan haber alınan, beklenmeyen ve yabancıların „hidden cost“ olarak adlandırdıkları sürpriz harcamalara Deren Koray’ın hazırladığı programlarda rastlayamazsınız. Çünkü bizler dürüstlüğe ve güvene inanan eğitimcileriz.

Ekstra harcamalarım olacak mı?

Hayır demek yanlış olur. Çünkü öğrenci Türkiye’de pahalı olup orada ucuz bulduğu ve özel ilgi alanına girdiği bir eşyayı almak için dayanılmaz bir arzu duyar. Her öğrenci harcayabileceği miktarı hesaplar ve kaşla göz arasında meraklı olduğu o eşyayı emin olun ki alır. Eğer çocuğunuzun cep harçlığını kontrolsuz şekilde harcamasından endişeleniyorsanız, grup liderlerine ya da okul öğretmenine bunu mutlaka bildiriniz. Grup lideri ve okul öğretmenlerimiz gerekli önlemleri alacaklardır. Bu tür harcamalar öğrencilerimizin en büyük ekstrasıdır. Bunun dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi bizim programımızın operasyonel kısmında herhangi bir ekstra harcama olmayacaktır.

Konser ya da futbol karşılaşmasına gidebilir miyim?

Yanıtımız hem evet hem de hayır. Şimdi bu nedemek diyeceksiniz? Bu, şu demek. Eğer yapılacak aktivte bizlerin güvenlik kriterlerimizi tatmin ediyorsa yanıtımız evet, ancak bunda bir sakınca seziyor ya da problem olabileceğini hissediyorsak yanıtımız hayır olacaktır. Geçmiş yıllardan örnek verelim. Virgin Mega Store’un düzenlediği bir imza gününde Ricky Martin Londra’daydı ve biz o gün öğrencilerimizin bu aktiviteye ve mini konsere katılmaları için izin verdik. Son derece profesyonel ve başarılı bir organizasyonla öğrencilerimiz Ricky Martin ile tanıştılar ve CD’lerini imzalattılar. 2005 yılında dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Live 8 konserinde ise öğrencilerimizin çok istemesine rağmen güvenlik sebebi ile bu izni vermedik ve isabetli beri karar verdiğimizi de sonradan lokal basına yansıyan ancak ulusal basına ve dolayısı ile enternasyonel medyada görünmeyen konserin perde arkasındaki olayları gördükten sonra anladık. Ne olursa olsun parolamız aynıdır. Önce güvenlik, sonra eğitim, kalan zamanımızda da kültür, eğlence ve sınırsız aktivite. Futbol karşılaşmalarına gelince, belli bir yaş seviyesine ulaşmayan, kendini savunamayacak durumda olduğuna inandığımız hiö bir öğrencimize bu izni vermemekteyiz. Çünkü „holigan“ kelimesi sizlerin hiç de yabancı olmadığı bir kelimedir. Bu kelime futbol ile bağdaştığında da endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu anlayacağınızı ümit ediyoruz. Öğrencilerimizin pek de memnun olmadığı bu tutumuz, velilerimiz tarafından desteklenmektedir. Ancak burada istisnai bir durum söz konusu olabilir. Ünlü bir sanatçının konserine ya da futbol karşılaşmasına İngiliz aileleler gidiyorsa, o zaman durum biraz daha farklı boyutta olabilir. Biraz fiyatlı olmasına karşın konserler Wembley Stadyumu’nda muhteşemdir. Theatre District’te sergilenen müzikaller de izlenmesi gereken aktivitelerin başında yeralır Londra’da.

New York’ta ise Madison Square Garden’da verilen konserler ilgi çekicidir. Bunun yanında Central ve City Hall Park’ta belli aralıklarla halk konserleri de verilmektedir. Programın da uygun olduğu bir tarihte bu tür bir konseri kaçırmak elbette büyük hata olur. Grup halinde gidilebilecek bu konserlerde her zaman varız çünkü organizasyon kalite ve düzeni, aynı zamanda çoluk çocuk tüm New York halkının göstermiş olduğu yakın ilgi ve geniş güvenlik önlemleri New York’ta programlarımıza değişik bir boyut kazandırıyor. Gönül rahatlığı ile bu tür aktivitelere katılabiliyoruz. Peki ya Broadway? Dediğinizi duyar gibiyiz. New York’taki müzikaller asla yazılamaz, ancak yaşanır. Bu deneyimi yaşamak isteyen öğrencilerimiz olduğu takdirde her zaman ekstra bir aktivite düzenlemeye de hazırız.

New York’un en ilgi çekici turistik yerleri nelerdir?

New York için de tek tek saymak epey zor ama ilk aklımıza gelenler: Empire State Building, Times Square, South Street Seaport & Civic Center, Fulton Fish Market, Cannon’s Walk, Pier 17, Titanic Memorial, Madison Square Garden, Ellis Island, Statue of Liberty, Twin Towers World Trade Center Zero Ground, Little Italy, Chinatown, Central Park, American Museum of Natural History, Hayden Planetarium, Rockafeller Center, Radio City Music Hall, Japan Society, Birleşmiş Milletler Binası, Broadway, Wall Street, New York Stock Exchange, Intrepid Sea – Air Space Museum, Staten Island, Brooklyn, Manhattan, Coney Island, Trump Tower, St.Thomas Church, New York Aquarium, Hard Rock Café, Planet Hollywood, Metropolitan Museum of Art ve daha pek çok kültür noktası New York’ta görülmesi, gezilmesi gereken yerlerin başında yeralır. Teknik olarak yaz okulları programlarımızı incelediğinizde aslında Londra ve New York programlarımızın birbirlerinden çok da farklı olmadıklarını görürsünüz. Tıpkı Londra’daki gibi New York’ta da öğleden sonraları ve tatil günleri bir çok yeri bizlerle gezecek ve dünya başkentini bizlerle yeniden keşfedeceksiniz. New York sizde de derin izler bırakacak.

Arkadaşımla aynı sınıfta İngilizce eğitimi alabilir miyim?

Bu, arkadaşınızla aynı tamamıyla aynı Ingilizce seviyesine sahip olmanıza baglı bir durumdur. Sınıf düzenlemeleri düzey saptama sınavlarından sonra yapılır. Bu arada düzey belirleme sınavlarında kopya çekmenin olanaksız olduğunu belirtmekte yarar görüyoruz. Bazı cingöz Deren Koray’lılar arkadaşları ile aynı sınıfa düşebilmek için bu tür bir yola başvurabiliyorlar ama Callan ve ALCC’deki öğretmenler Hababam sınıfındaki külyutmaz tiplemesini aratmazlar. Bizden hatirlatması. Bu arada düzey belirleme sınavının Londra ve New York’taki okullarımızda sözlü yapılacağını da buradan sizlere müjdeleyelim (!). Bu haberden hoşlanmadınız değil mi? Bunu biliyoruz, ancak pratik konusunda zayıf olduğunuzu bildiğimiz için yaranıza tuz basıyoruz. Gerçek bir dil okulunda gerçek eğitmenlerle karşılacacağınız için eteklerinizdeki taşların dökme zamanı geldiğini düşünüyoruz. 2-3 gramer kalıbı ve 100 – 150 kelime bilmekle İngilizce bildiğinizi iddia edemezsiniz. İddia ediyorsanız da bunu düzey belirleme sınavında ıspat edersiniz. Aksi takdirde sorununuzun çözüleceği bir sınıfta eğitim alırsınız. Yoksa öyle tamamı Türk öğrencilerinden oluşan, sınıfta oyunlar, piyesler oynanan, tiyatral aktivitelerin olduğu “childish” derslerle İngilizce ol-maz. Bir noktamız daha var. Fiziksel görünüm bir insandan diğer bir insana göre nasıl değişiklik gösteriyorsa, bir öğrencinin İngilizce seviyesi ile diğer öğrencinin İngilizce seviyesi de o oranda değişiklik gösterir. Zaten öğretmenlerimiz bu farkı çok çabuk yakalayacaklardır. Londra’da klasik Ingiliz egitiminin tüm karakterini yansitan ve her derste yoklama yapılan Callan School of English, egitim konusunda son derece disiplinli bir okuldur. New York ALCC’de de yoklama olayı biraz daha esnektir ve ögrenciyi zorlamaktan çok “her ögrenci kendi derslerinden sorumludur” mantığı ile ögrencilere bu sorumluluk duygusu aşılanmaya çalışılır. Bizler başınızda olacağımız için bu sorumluluk duygunız biraz daha ağır basacaktır. Yanılıyor muyuz?

Yurda gece geç saatte gelebilir miyim?

Grupla olduğunuz süre içinde izinli olarak geç kalabilirsiniz. Yurtlarda güvenlik nedeniyle ana kapı belli bir saatte kapatılır ve o saatten sonra içeri kolay kolay kimse alınmaz. Bu nedenle böyle bir olayı yaşamamak için daima grupla gezmek en akıllıca olanıdır. Zaten bizler de yabancısı olduğunuz bir kültürde ve yaşamaya alışık olmadığınız bir şehirde gece geç saatlere kadar dışarda kalmanızı arzu etmiyoruz. Yaşınız kaç olursa olsun. Eğer bizim sorumluluğumuzda geldiyseniz ve bizim sorumluluğumuzda vizenizi aldıysanız, sizin için endişe etme lüksüne sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Almış olduğumuz her tavrın, koymuş olduğumuz her kuralın temelinde sizi koruma ve koruma altına alma iç güdüsü olduğunu unutmamalısınız. Zaten bu düşünceye sahipseniz bizlerle Avrupa ve dünya başkentini keşfedeceksimiz. Yok, bu düşüncede değilseniz kendi başınıza da bu programlara dilediğiniz zaman katılabilirsiniz. Öyle değil mi?

Arkadaşlarımla gece diskoya gidebilir miyim?

Diskoya bireysel olarak izin vermiyoruz. Bu, yine güvenliğiniz için alınmış bir karardır. Normalde diskoya 18 yaş altındaki bireyle alınmamaktadır. Bunun için yine sizden kimlik göstermeniz istenecektir. Ancak özel bir gece ya da matine düzenlendiği takdirde tüm yaş gruplarına açıktır. Semtimizde kalan diğer öğrenci grupları ve bizlerin oluşturduğu büyük bir grup için özel geceler düzenleyen diskolar bulunmaktaydı ancak son yıllarda yaşanan tatsız olaylar ve tartışmalar sebebi ile belediye ve yerel yönetim bu tür eğlence mekanlarına ciddi düzenlemeler getirdi. Gençlerimiz için çok cazip gelen bu eğlenceye adım atmadan önce bizlerin, yanında barındığınız ailenin ve bölge koordinatörün haberi ve tabi ki 18 yaş üstünde olmanız gerekmektedir. Diskolardaki eğlenceye yalnız değil ya ailenizden ya da grubumuzdan bir yetişkin ile gitmenize izin veriyoruz. Bunun dışındaki durumlarda böyle bir aktivite söz konusu değildir. New York için disco yaş ortalamamız 25 tir ve Türkiye’deki ailenizin yazılı özel iznini gerektirir.

Gece arkadaşlarımla ya da yalnız dolaşabilir miyim?

Grup harici sadece 25 yaş üzeri ögrencilerin gece dolaşmasına izin veriyoruz. Bu yaşın altında bulunan ögrenciler sadece ve sadece grupla dolaşabilirler. Bu öğrencilerimizin yalnız dolaşmaları ise söz konusu değildir. New York için ise her ne kadar güvenli bir şehir imajini yakalamışsa da programda böyle birşeye izin vermeyeceğimizi buradan iletmek istiyoruz. Bu konuda zaman zaman zıt fikirde olduğumuz öğrencilerimiz bulunuyor. Böyle bir durumda tartışmanın yersiz olduğunu bir kez hatırlatmakta yarar görüyoruz. Çünkü veli ve öğrencilerimizle yapmış olduğumuz anlaşmalar çerçevesinde bizim firmamız ile Londra ve New York’a gelen öğrenclerimiz, yaşları ne olursa olsun bizim kural ve kriterlerimizi kabul ederek programımıza katlmış olan bireyler olarak anılacaklardır. Tekrar ediyoruz bu tür esnekliğe sahip olmak isteyen katılımcılarımız bizlerle değil bireysel olarak programlara katılmaları gerekmektedir.

Kurs bitiminde alacağım sertifikanın bana sağlayacağı avantajlar neler olacak?

Öncelikle, Londra ve New York yaz okulu programlarmız her öğrenciye nasip olmayan bir ayrıcalık ve mükemmel bir motivasyondur. Eğitimi, aynı parkurda koşan koşucuların yaptığı bir yarışa benzetebiliriz. Bütün bu yatırımlar çocuğunuza gelecekte tercih hakkının doğması her zaman rakiplerinden bir adım önde olması için verdiğiniz destektir. Çocuğunuzun gelecekte iyi bir kariyere sahip olması için yükselen piramidin ucunda bulunması gerekmektedir. Herşeyden önce çocuğunuzun alacağı bu mükemmel İngilizce eğitimi, geleceğe yapılacak olan iyi bir yatırımdır. Bunun dışında dünya üzerinde itibar gören ABD ve İngiltere gibi önemli 2 ülkenin vizelerine sahip olmak, bundan sonra öğrencimizin yapacağı yurtdışı vize başvurularında kendisine dünya vatandaşı statüsü kazandıracak ve bunun avantajını ömür boyu yaşayacaktır. 1989’dan beri kesintisiz yapmış olduğumuz Londra ve New York yaz okulları programlarımıza katılan eski öğrencilerimiz bugün çok güzel pozisyonlarda ve mevkiilerde bulunuyorlar. Onlarla ailelerin yanında bizler de gurur duyuyoruz. Dünkü çocuklarımız, bugünün iş dünyasında çok önemli pozisyondalar, mesleklerinin zirvesindeler. Onlardan aldığımız elektronik postalar ve telefonlar firmamızın yazışmalar arşivinde özenle saklıyoruz.

Öğle yemeklerini nerede yiyeceğim?

Önceki yıllarda öğrencilerimize öğle yemeklerini packed-lunch denilen sistemle veriyorduk. Bir paketin içinde yeralan sandviç, bir meyve, bir içecek ve çikolata ya da gofret tarzında gıda malzemelerinin bulunduğu bu kumanya hem New York’ta hem Londra’daki öğrencilerimiz tarafından yenmiyor, bırakın yemeyi, olduğu gibi çöp tenekesine atılıyordu. Defalarca yaptığımız uyarılara ve iyileştirme çalışmalarına rağmen hiçbir öğrencimiz, sıcak hamburger köftesi, çıtır patatesin ve soğuk bir kolanın bulunduğu ortamda packed lunch’ları yani bu kumanyaları yemiyor. Bu iki kere iki dört. Cebinde parası olsa da olmasa da bu sıcak hamburgeri ya da benzeri bir menüyü (pizza, tavuk vs.) ne yapar ne eder mutlaka satın alır. O halde tercih edilmeyen bir menüye ekstra para vermek yerine, öğrencilerimizin hoşlanacağı başka bir ekstrayı programımızın içine alarak aktivitelerimizi daha da zenginleştirmeyi, öğle yemeklerini kendi tad ve bütçeleri doğrultusunda almalarınını tercih ettik. Çok da iyi yaptığımızı söylebiliriz çünkü hazır gelen bir yiyeceği öğrencimiz çöpe atmaktan çekinmezken, kendi parası ile satın aldığı yiyeceği son kırıntısına kadar yediğini görüyoruz. Bu ısrafın en iyi biçimde önüne bu şekilde geçtiğimizi düşünüyoruz. Çöpe atılan ya da yenmeyip orada bırakılan her yiyecek, aslında velimizin cebinden çıkan paranın ta kendisidir. Dünyada bu kadar aç insan varken buna seyirci kalmak bir yana, velilerimizin yapmış olduğu maddi ve manevi fedakarlığın sonunda böyle bir ısrafı sindirmemiz kabul edilemez. Bu manzaraya daha fazla seyirci kalamadık ve öğlen yemeklerini programımızdan çıkardık. Yerine tüm öğrencilerimizin keyif aldığı yeni aktiviteleri programımıza dahil ettik. Şimdi öğrencilerimiz Londra’daki food plazada bulunan ve tadından asla vazgeçmedikleri Mc. Donald’s, KFC, Quizzno Sub, Pizza Hut, Dunkin Donuts, Burger King, Singapore Sam, bize tad olarak çok yakın olan Lebanese Kitchen’dan 2-4 Sterlin arası doyurucu menüler alıyorlar. New York’ta da okulumuzun kantinini işleten Yunanlı dostumuz Nikos, bizlere alışık olduğumuz tadları sunarken okulumuzun hemen arkasındaki Manhattan Mall’un bodrum katında bulunan Sbarro, Subway, Ranch, Sarku Japan, Nathan’s, Arby’s, Pretzel Time, Mc Donald’s, Burger King ve daha önce adını hiç duymadığınız onlarca fast food mağazası öğrencilerimizi promosyonları ile ağırlamaktadır. Öğrencilerimiz bu sevdikleri tadlara 4-6 Dolar arası bir bedel ödeyerek kavuşurlar.

Derslerde neler yapılacak?

Garip ama en çok sorulan sorulardan bir tanesi de budur. Prensipte dersleri sadece anlatım-yazım şeklinde düşünmek hatalı olur. Öncelikle şunu belirtelim. Türkiye’de yaz okulu programı yapan pek çok firma vardır ve bu firmalar tek bir kiralık sınıfta sezonluk anlaşma yapılan kiralık bir öğretmenle küme çalışması, piyesler, oyunlar oynayarak dersi işleme ve daha çok işin eğlence boyutuna yönelik çalışmalar yapar. Gerçek bir dil okulunda yapılan eğitim ciddidir. Çünkü kurum sadece eğitim üzerinde özelleşmiş, bu konuda üstün servis veren bir kurumdur. Bu hem Londra için hem de New York için geçerli bir kavramdır. Firma olarak da bizi üstün kılan en önemli kriterimiz de budur çünkü biz eğitimin kiralık eğitmenlerle ve sınıflarla değil, yılın 365 günü aktif, kadrolu ve işi sadece eğitim olan okullarla yapılacağına inanan eğitimcileriz. Londra ve New York’taki okullarımızda ders anında ansızın yapılan sınavlar, denemeler, öğrenciyi her an dinamik tutar. Diğer ülke öğrencileri ile birlikte oluşturulan sınıflarda kendi dilini konuşan öğrenciden 0.20 pence anadili konuşma cezası alınır, hoş kendi dilinizle bile olsa metod gereği konuşacak bir saniye zamanınız bile olmayacak ama yine de sizi uyarmak görevimiz. Öte yandan derslerde büyük olasılıkla öğrencinin diğer bir Türk arkadaşı sınıfta bulunmayacaktır. Çünkü aynı anda toplam 3500 yabancı uyruklu öğrenci Londra’daki okulumuzun sınıflarında ders almaktadır. Bakınız New York’taki okulumuzda bu rakam yıllık 25000’dir. Okuldaki herşey, öğrencinin İngilizce’yi gerçek anlamda öğrenmesi için planlanmıştır. Callan School of English’te dersler sürekli soru cevap şeklinde tenis maçı konseptinde devam etmektedir. Bu metod ile öğrenci ders boyunca sürekli aktiftir. Dikkatini dağıtması söz konusu bile değildir. Çünkü öğrenci öğretmenin ani bir sorusu karşısında zor durumda kalmamak için dikkatle öğretmeni izlemek zorundadır. Belli bir süre sonra öğrencimiz artık düşünmeden tıpkı anadilimizde konuşuyor gibi refleksif konuşmaya başlayacaktır. Yıllardır programlarımıza katılan ve mektuplarında bunu özellikle dile getiren öğrencilerimiz bu her fırsatta bunu itiraf etmektedirler. Amerika’da ise durum pek farklı değildir. Öğretmenler her şartta sınıfta bir başka Türk olsa dahi kesinlikle Türkçe konuşturmaz ve bir başka dilde konuşmanın hoş olmayacağını öğrenciye açıkça bildirir. Amerika’da günlük hayatta geçen konuşma kuralları öğrenciye öğretilirken, ilgili olay öğrenciye yaşatılır ve kelime dağarcığını geliştirici egzersizler yapılır. Bazen sınıf dışına çıkılarak, okul ve çevresinde araştırma ve inceleme çalışmaları yapılır. Bu da öğrenciyi İngilizce’yi öğrenme konusunda en çok motive edici faktörlerden bir tanesidir. New York’taki derslerde zaman zaman kendinizi bir şarkının sözünü tamamlama ya da hayatınızın projesini hazırlama çalışması içinde bulabilirsiniz. Öğretmenlerimizin vereceği görevi yerine getirmeniz konusunda ısrarcı olacak ve sizden gayret göstermenizi isteyeceklerdir. Bunların hepsini Londra ve New York’ta yaşayacaksınız. Unutmadan Londra’daki Callan School of English’te bir dersin nasıl işlendiği merak ediyorsanız sizleri İzmir’de ve Denizli’de faaliyet gösteren ENGLISH LIFE (Önceki adıyla Rapid Learning Center) dil okulumuzda www.dilokulum.com ücretsiz deneme derslerine davet etmek istiyoruz.

Uçakta arkadaşımla yanyana oturabilecek miyim?

Tabiki. Bunu hava limanında grup liderine söylemek yeterlidir. Zaten grup olarak hep birlikte uçağın belli bir bölgesinde yolculuk ediyor olacağız. Beraber oturmak istediğini arkadaşınızla birlikte check-in işlemi yaparsanız yer hizmetlerindeki görevliler sizleri zaten büyük olasılıkla beraber oturtacaktır.

Grupta özellikle uymam gereken kurallar nelerdir?

Grubumuzda uyulması gereken 5 ana kural vardır.

Birinci kural sessizlik: İngilizler gürültüye karşı son derece hassastır. Örneğin Londra caddelerinde korna sesi duymak neredeyse imkansızdır. Toplu taşım araçlarında rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşmak ülkede ve şehirde kabalık sayılır. Zaten bununla ilgili toplu taşım araçlarında pek çok uyarı levhası göreceksiniz. New York için bu kadar katı olmamıza gerek yok, yeri geliyor bizden daha fazla gürültücü olabiliyorlar. Çoğu yüksek sesle konuşmayı yadırgamasa bile bizim tercihimiz yine de başkalarına saygı göstermek adına sessizlikten yana olmalı diyoruz. New York’ta korna mı? Bizim kadar olmasa da orada da var.

İkinci kural dakik olmak: Londra ve New York’ta herşey saniyelerle ayarlanmıştır. Bu sisteme ayak uydurabilmek için kesinlikle dakik olmalıyız. Verilen saatte herşey bir aksilik olmadıkça tıkır tıkır işler. Bu biz Türklerin pek de alışık olmadığı bir durumdur çünkü öğrencilerimizle ilgili en büyük sorunu dakiklikte yaşıyoruz. Programın uyumu ve saatli aktivitelerimizin çoğunluğu sebebi ile öğrencilerimizin dakik olmasını istiyoruz.

Üçüncü kural temizlik: Toplum olarak ne yazık ki çok temiz olduğumuzu söyleyemeyeceğiz. Belki bu cümleyi yazmakla tepki toplayacağız ama görünen köy gerçekten kılavuz istemiyor. Keşke aksini yazabilseydik. Bu görüşlerimize eminiz ki pek çok yurtdışı seyahatı yapan ve ülke gezen kişiler de katılacaklardır. Burada iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırıyoruz. Türk’lerin yıkanmaktan çok da hoşlanmadığını sabun, deodorant ve şampuan tüketim istatistik sonuçlarından da anlayabilirsiniz. İngiltere ve Amerika’da ter kokmak, yıkanmamak, banyoyu pis bırakmak, odayı toplamamak, dağınık tutmak insanlık hatasıdır. Kişinin imajını zedeler. İkinci sınıf insan muamelesi görmesine neden olur. Sebebi çok basittir. Kendisine saygısı olmayan bir kişi çevresine de saygılı değildir. Böyle bir kişi de kimseden saygı görmez. İngiliz ve Amerika’lıların ter kokan ya da yıkanmayan birine verdiği tepkiyi eğer görmüş olsaydınız eminiz ki siz de bu söylevlerimize katılırdınız. Bu nedenle „dos & donts“ belgelerimizin hepsinde ilk madde olarak temizliğin önemini belirtiyoruz.

Dördüncü kural nazik ve saygılı olmak: Metrolarda ve otobüslerde öncelik daima özürlü, yaşlı ve inen yolcunundur. Bu hem Londra hem de New York için geçerlidir. Seyir halinde şehirlerarası otobüslerde ayağa kalkmak yasaktır. Karşıdan karşıya geçerken daima yaya geçidinden geçmek gerekir. Bu güvenliğiniz için almanız gereken bir önlemdir. Özellikle trafiğin soldan işlediği İngiltere için. Her iki toplumun insanları kibar ve saygılı insanlardır. Elbette her toplumda olduğu gibi İngiliz ve Amerikalılarda istisnalar vardır ancak şu an genel durum üzerinde yorum yapıyoruz. Siz de üzerinize düşen kibarlık ve saygıyı her fırsatta göstermelisiniz. Unutmayın, bu davranışlarınızla her biriniz birey olarak Türkiye’yi ve Türk insanını temsil ediyorsunuz.

Beşinci kural ise hareketlerde seri olmak: Defalarca bu satırlar aracılığı ile dakikalarla hatta saniyelerle yarıştığımızı belirtmiştik. Londra’da ve New York’ta görülmesi, gezilmesi gereken yerlere daha erken varabilmek için zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde hareket etmemiz gereklidir. Özellikle metrolara ve trenlere iniş ve binişler kalabalık olmayan bir istasyonda ortalama 10 saniye ile sınırlandırılmıştır. İngiltere’de güvenlik her zaman ön plandadır. Zaten öğrencilerimiz daha ilk günlerinde tüm anlattıklarımıza şahit olacaklardır. Bu nedenle güvenlik kurallarına da dikkat etmek gerekecektir. Grup ile gezerken gözünüz daima grup liderinin taşıdığı bayrakta olmalı. Kalabalıkta grubu kaybetmemeniz için Londra’da da New York’ta da firma bayrağımızla dolaşıyoruz. Bu arada bu kadar acele etmemizin sebebi tamamen sizlere yeni yerler gösterme arzusu ve coşkusudur. Yoksa gideceğimiz merkezlere bizler zaten yıllardan beri gidiyoruz. Bu merkezleri bizim değil, sizin görmeniz gerekiyor. Bizler 1989’dan beri onlarca kez buraları zaten ziyaret ettik ve herşeyi ezbere biliyor ve size aktarıyoruz. Madem velilerimiz bu kadar büyük bir fedakarlığa katlandılar, o halde bizler de sizlerin yardımı ile yapabileceğimizin maksimumunu yapmakla sorumluyuz öyle değil mi?

Bu 5 maddenin dışında aslında daha yapmanız ve yapmamanız gereken daha bir çok önemli nokta bulunuyor. Bu noktaları ayrıntıları ile programımıza başlamadan 15 gün önce sizlere e-mail yolu ile tek tek ileteceğiz New York ve Londra gezimiz süresince müzede sergilenen yapıtlara el sürmemek, sıranıza sadık olmak, (sizlerin deyimiyle “kaynak yapmamak”) saygısız şımarık ve asi davranışlarda bulunmamak, çöpleri yere atmamak, doğal yaşamı korumak (yakalayabilmek için sincapların ve kuşların peşinden koşmamak gibi, bunu her sene yapıyorsunuz da… ), odalarınızı düzenli bulundurmak, derslerinize iyi çalışmak… Bunlar sizlerden beklediğimiz davranışlar. Ayrıntıları New York ya da Londra programımıza katılan gençlerimize daha sonra bildiriyoruz.

Pasaportum yok, nasıl alacağım?

Pasaport alınımı son yıllarda teknolojinin de desteği ile epey kolaylaştı. Pek çok Emniyet Müdürlüğü artık kendi web siteleri bünyesinde açtıkları on-line başvuru formları sayesinde vatandaşların kolayca pasaport almalarını sağıyorlar. Velilerimiz çocukları ya da kendikleri için bu tür elektronik formları doldururken her boşluğa bir çizgi ya da “yok” diye yazmaları gerekmektedir. Bu şekilde online pasaport başvurusu yapan vatandaşlarımız ertesi gün pasaportlarını teslim alabilmektedirler. Tüm başvuruların ve teslim alınma işleminin kişisel yapılması gerektiğini de buradan vurgulayalım. Çoğu zaman velilerimiz, firma olarak pasaporta bizlerin başvurması gerektiğini düşünmektedirler. Bu yanlış bir düşüncedir. Pasaport kişiye özeldir ve başvuru sahibi işlemleri takip etmekle yükümlüdür. Standart başvurularda bu süre Pasaport Şube Müdürlüğünün yoğunluğa bağlı olarak ortalama 2-4 iş gününü bulabilmektedir. Hem mavi hem de yeşil pasaport için gerekli olan evrakların listesini bulunduğunuz ilin Emniyet Müdürlüğüne bağlı Pasaport Şube Md’lğünden öğrenebilirsiniz.

Amerika ve İngiltere vizesini nasıl alacağım?

Amerika ve İngiltere ile ilgili vizeler şirketimizce toplu olarak alınmaktadır. Yaz okullarmıza kayıt yaptıran öğrencilerimiz için gereken belgelerin tümünü velilerimizden alır, öğrencilerimizin her biri için özel dosya açar ve tüm evraklar titizlikle kontrol ederiz. Eksik ya da yetersiz gördüğümüz belgeler için de velilerimizle tekrar bağlantıya geçer ve bu belgeleri kısa sürede tamamlarız. Bu arada programa ödeme yapan öğrencilerimizin kabul belgeleri acentamıza okullar tarafından ulaştırılır. Benzer bir belge de barınma adres ve detaylarıyla birlikte İngiliz ailelerimizden gelir. Tüm dosyalar ve gerekli evraklar hazır olduktan sonra ilgili birime teslim eder ve pasaportlar vizeleri basılmış olarak ofisimize İngiliz konsolosluğu tarafından kurye ile gönderilir. Bu noktadan itibaren artık geri sayım başlamış olur.

Amerikan konsolosluğu vize işlemlerinde biraz daha farklıdır. New York yaz okulları programımıza katılacak öğrencilerimiz, tıpkı İngiliz konsolosluğunda yaptığımız gibi tüm belgeleri acentamıza gönderirler. Bizler de bu bilgiler ışığında New York’taki gerekli kontakt detayları da ilave ederek her öğrencimiz için vize formunu titizlikle doldurur, konsolosluğun veri tabanına bu bilgileri geçeriz. Daha sonra parmak izi gibi biyometrik verilerin kaydının yapılması ve karşıklı görüşme sağlanabilmesi için Amerikan Konsolosluğundan randevu alır ve belirlenen gün ve saatte bizlerin liderliğinde grup olarak konsoloslukta hazır bulunuruz. Konsolosluğa ulaşımızı anlaşmalı olduğumuz Varan Otobüsleri ile yaparız. Konsolosluğa girerken cep telefonu ve çanta gibi eşyaların içeriye alınmadığını, alınsa bile dışarıda kilitli dolaplarda kapalı bir şekilde geçici olarak alıkonacağını sizlere bildirmek istiyoruz, bu nedenle görüşmeye olabildiğince hafif gelmenizi tavsiye ederiz. Her öğrencimiz sırası geldiğinde görüşmeye girer ve görüşme bittikten sonra konsolosluk içinde bulunan UPS standına giderek pasaport kargo bedelini öder ve görevlilere pasaportun gönderileceği adresi bildirir. Bu adres ofisimizin adresi olacaktır çünkü New York yaz okulu programımızın organizasyonu henüz bitmemiştir. Tüm işlemler bittikten sonra tarifeli bir uçakla havalimanından bulunduğumuz şehre dönüş yaparız. Bu arada terminal – havalimanı – konsolosluk arası transfer işlemlerini turizm departmanımız bizler için yerine getirecektir. Vize işlemleri ile ilgili firmamız yaz okulları katılımcılarımıza özel http://www.yazokullari.com/vize/ bir web sayfası hazırlamıştır.

Programlarımıza grup dışında bireysel olarak katılmak isteyen katılımcılarımızın prosedürleri de hemen hemen aynıdır ancak profesyonel ve deneyimli bir yurtdışı eğitim danışmanlığı destek ve bilgisini almadan yapılan vize başvurusu telafisi kısa sürede mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bireysel başvurularda çok titiz ve dikkatli davranılmalıdır. Ülkemizde resmi olmasa da vize işlemleri değelendilirken genelde 3 ayrı kategoriye bakıldığına şahit oluyoruz.

Vizenin çok zor şartlarda verileceği ya da verilmeyeceği bireyler: Bu kişiler daha önce yanlış ya da uygun olmadan koşullarda yapılan başvuru sonucunda herhangi bir konsolosluktan red alan kimselerdir. Bu kişiler sosyo ekonomik koşullarında tatmin edici bir değişiklik yapmadıkları sürece konsolosluk her başvuruda vizeyi reddedecektir. Böyle bir durumda pasaport damgalandığı gibi konsolosluk kayıtlarında da bu kişinin itüm detayları bilgisayarda kayıtlı olacaktır. İşte böyle bir durumda ikinci bir umutsuzluk yaşatmamak adına presiplerimiz gereği bu tür pasaportlara işlem yapmıyor ve bu bireyleri programımıza ne yazık ki kabul edemiyoruz. Böyle bir duruma düşmemek için katılımcılarımıza çağrımızı yeniliyoruz. Lütfen başvuru yapmadan önce deneyim ve profesyonelliğine inandığınız yurtdışı eğitim danışmanları ile yola çıkınız. Bu Deren & Koray International Tourism & Education Center ya da X firması olabilir önemli değil, yeter ki gerçekten size yardımcı olacağına inandığınız kişileri araştırın ve bulun. Referans isteyin ve danışmanınızla birebir yüzyüze görüşün.

Daha önce hiç bir başvuruda bulunmamış bireyler: Bu kişilerin ilk kez vize için müracaat edecekleri gözönüne alınırsa, vize başvurusu için uygun koşullara sahip olduklarını düşündüğümüzde titiz bir çalışma sonunda vize almalarını sağlayabiliyoruz ancak bu cümlemizden vizeyi garanti ediyoruz gibi bir düşüncenin çıkarılmaması gereklidir. Zira böyle bir garantiyi veren firmanın dürüst çalıştığını söyleyemeyiz. Bunu sizlere bildirmekte herhangi bir sakınca görmüyoruz çünkü yurtdışı eğitim sektörü sözde hizmet veren illegal kişi ve kuruluşlar yüzünden yıllardan beri istismar edilen sektörlerin başında yeralıyor. Konsolosluların vize başvuru sahiplerinin üzerinde bu denli titiz bir araştırma yapmalarının temelinde de bu istismar yatar. Bunu zaman zaman virüs – antikor ilişkisine benzetiyoruz. Ne yazık ki çoğu zaman bu tarz yaklaşımla sahip, yanlış, yanıltıcı, gerçek dışı beyanlarla konsolosluğa başvuruda bulunan bireyler, konsoloslukların bir dizi yeni ve sürekli güncellenen önlemleri almaya zorlamıştır.

Pasaportunda vize bulunan bireyler: Bu kişiler vize başvurusunda avantajlı konumda olan kişilerdir çünkü başvuru sahibinin konumunun yanında pasaportunda bulunan diğer ülke vizeleri bir çeşit referans niteliğindedir. Bu referansın gücü, vize verilen ülkenin uluslararası saygınlığı ve bu vizenin ne kadar güncel ya da süresi bitmiş olmasıyla da ilişkilidir. Yine de tekrar ediyoruz, bu tür bir belgenin varlığı, hiç bir zaman vize temini konusunda ekstra bir garanti ya da güvence şeklinde algılanmamalıdır. Bazı durumlarda, özellikle yurtdışı eğitimle ilgili forum ve mesaj gruplarından izlediğimiz kadarıyla vizesi olan katılımıcıların, uygun olmadıkları bir durumda yine vize alamadıklarını izliyoruz.

1989’dan beri yurtdışı eğitim sektöründe söz sahibi profesyoneller olarak bu satırları yazdık ve tecrübelerimizi sizler paylaştık. Her zaman dürüst bireyler olarak vize görüşmelerine katılımcılarımızı göndermeden önce gerçekten yurtdışı eğitimi ile ciddi anlamda ilgilenip ilgilenmediklerini bazı sorularımızla test eder ve durumlarını yoklarız. Bir sakınca görmediğimizi anladığımızda da öğrencilerimizin işlemlerini gerçekleştiririz. Bu sebeple bizlere başvuruda bulunan katılımcılarımıza durumlarını açık bir şekilde bildirir ve hayal kırıklığı yaşatmamak için elimizden geleni yaparız.

Canımın istemediği bir gün derslere girmesem olur mu?

Çok önemli bir mazeret olmadıkça derslere girmemek gibi bir lüksünüz bizim programımızda bulunmuyor. Tüm öğrencilerimiz derslerine eksiksiz devam etmek zorundadır. Çünkü dersler zincir şeklinde ilerler, üstelik bu eğitimi 3-4 hafta gibi kısıtlı bir sürede aldığınızı düşünürsek, sizlerin deyimiyle 1 „ders ekmek“ dahi bu zincirin kopması anlamına gelir. Velilerinizin büyük maddi ve manevi fedakarlıkla gönderdiği bu eğitim programına eksiksiz katılmakla yükümlüsünüz. Bu arada hatırlatmamız gereken en önemli konulardan bir tanesi de pasaportunuzdaki vizenin bu eğitim sayesinde alındığı gerçeğidir. Unutmayın, bu vize sizlere bu eğitim için verilecektir. Bunu İngiliz ve Amerikan hükümeti ile aranızda yapmış olduğunuz bir anlaşma gibi değerlendirmelisiniz. Bu vizenin bedeli, sabahtan öğlene kadar hükümet gözetiminde bulunan okullarda İngilizce eğitim almaktır ve bulunmanız gereken yer elbette okulunuzdur. Bunun dışında bir davranış ya da aksi hareket bu kuralı ihlal etmektir ve gerektiğinde kanuni işlemle sonuçlanabilir. Daha önceki paragraflarda kaçak okullarla ilgili makalelelerimizi okuyarak ne demek istediğimizi açıkça anlayabilirsiniz. Londra ve New York’taki okullarımızda derse başlamadan önce öğretmenlerimiz yoklama alır ve günlük katılımları okul idaresi kanalıyla bizlere bildirir.

Gezi süresince grup lideri yanımızda olacak mı?

Evet, grup liderinin yanısıra grubun rehberi, temsilci okul öğretmenleri, firma yetkilileri cep telefonları ile birlikte günün 24 saati grubun başında olacaklardır. En küçük bir sorunda liderlerimiz ve İngiliz ve Amerikalı koordinatörlerimiz anında müdahale edecek ve sizleri profesyonel olarak yönlendireceklerdir. Bu noktada Deren Koray’ın çok önemli bir farkı bulunmaktadır. Hem Londra ve New York yaz okulları organizasyonunu kendi bünyesinde tur operatörü sıfatıyla yöneten, hem de firma yetkilileri bazında servis veren Türkiye’deki tek yurtdışı eğitim acentası Deren Koray’dır. Deren Koray Group bünyesinde uluslararası incoming ve outgoing hizmeti veren Deren Koray Turizm acentemiz hem Türkiye, hem de Amerikan Seyahat Acenteları birliği üyesidir. Vize temini de dahil olmak üzere tüm organizasyonda öğrencilerinin güvenliği için 24 saat başındadır.

Eğitim programlarında görev dağılımı nasıl?

Londra’daki programımızda grubun başında firma yetkilileri, grup rehberi ve temsilci okul öğretmenlerimiz grubun başında hazır bulunmaktadır. Programımızı ayrıca denetleyen İngiliz ve Amerikalı koordinatörlerimiz bulunmaktadır. Grup liderleri, grubun sistem ve düzenini denetlerken, rehberlerimiz öğleden sonra yapacağımız aktiviteler için rotayı çizecek ve grubun sistemli bir şekilde şekilde şehir içi ulaşımını sağlayacaktır. Programımıza konuk olarak katılan okul öğretmenlerimiz de öğrencilerimizin güvenliğini ve huzurunu sağlamaktadır. Gerektiğinde grubu yönlendirme ve grubun bir noktadan diğer noktaya transferini gerçekleştirmektedirler. Grup liderlerimiz ve okul öğretmenlerimiz tam bir koordinasyondadır. Grup liderleri ve öğretmenlerimiz grup ve program ile ilgili kararları almada tam yetkilidir.

Programda cinsiyet veya yaş ayrımı var mı?

New York yaz okulu programlarımızın hiçbirinde cinsiyet ya da yaş ayrımı yapmıyoruz ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bizlerin sorumluluğu altında Londra ve New York programına gelen öğrencilerimiz yine bizlerin koyduğu kural ve kriterler çerçevesinde programda hareket ederler. Yaşınız ya da cinsiyetiniz ne olursa olsun birbirinizden bu anlamda farkınız olmayacaktır. Sadece 18 – 22 yaş kriteri ve kanuni haklarınız, ailelerinizin de onayı çerçevesinde sizlere sunarız. Bir diskoya, clube ya da puba gitmek gibi.. Bunun yanında para, pasaport, uçak bileti, kimlik gibi önemli belgeleri ilk günden grup liderlerimiz ve okul öğretmenlerimiz toplayarak güvenli bir yerde son güne kadar saklarlar. Bu yine öğrencilerimizin huzuru ve güvenliği için alınmış bir karardır. Yaşı büyük olduğunu iddia eden yetişkin katılımcılarımız bile zaman zaman bu tür değerli eşyalarını kaybedebilmektedirler.

Rehberlik için ekstra bir ücret ödenecek mi?

Hayır. Velilere duyurduğumuz ücret paket fiyattır ve ortalama günde 10 saatlik rehberlik servisini içerir. Burada hatırlatmamız gereken önemli bir nokta var. Londra ve New York’ta yarım gün rehberlik yapmanın bedeli 200 Sterlin ve 200 US$ civarındadır. Bu bilgiyi sizlere ispat edecek her türlü belgeye sahibiz. Bir seyahat acentasından alacağınız rehberin hafta sonu tam gün bedeli bunun neredeyse 2 katı olacaktır. Akşam yapılan rehberlik hizmet bedeli ise tamamen ayrıdır. Programımızı incelediğinizde, net 20 / 30 günlük aktivite programımız için verilen rehberlik hizmet bedelini bu bilgiler ışığında lütfen hesaplayın. Sadece rehberlik maliyetinin ne kadar olacağını kendi gözlerinizle göreceksiniz. Programın tüm rehberliğini uluslararası tur operatörü sıfatı ile bizler yaptığımız için velilerimize ekstra bir yük gelmemekte, programlarımız maksimum aktiviteler içermektedir. Diğer firmalar böyle bir maddi yükün altına giremeyecekleri için bizlerin zengin aktivite içeren programlarını verememektedirler. Bu da Deren Koray’ın farklarından sadece bir tanesidir.

Ya yanlışlıkla domuz eti yersem?

Sokaklardaki mobil satıcılardan sosis almadığınız süre içinde domuz eti riskiniz yoktur. Aileler bu konuda önceki yıllarda uyarıldıkları ve biz Türklerin domuz eti yemediklerini bildikleri için akşam yemeklerinde ya domuz eti kullanmazlar ya da bizlere özel bir menü hazırlarlar. Eğer dışarıdan yiyecek alınacaksa sadece ve sadece sığır eti kullanan Mc Donald’s, Burger King gibi büyük fast food mağazalarını tercih etmelisiniz. Ayrıca Kentucky Fried Chicken ve benzeri restoranlarda sadece tavuk eti sunan restoranlar da vardır. Londra ve New York’ta sokakta yapılan hamburgerlerin hepsinde sığır eti kullanılmaktadır. Londra’daki hot dog’ların tümünde domuz eti kullanmalarına karşın New York’taki hot doglarda sığır eti kullanılır. Sabrett, Nathan gibi hot dog üreticileri New York’ta en çok tercih edilenlerdir. Çok da lezzetli olduklarını söyleyebiliriz. Zayıf bir olasılık da olsa Amerika’da üretilen bazı sosisler domuz etiyle karıştırılarak piyasaya sürülebilmektedir. Bu nedenle bu tür gıda maddelerini almadan önce içinde domuz eti bulunup bulunmadığı satıcıya sormanızı tavsiye ederiz. Hindi eti de Amerika’da en çok tüketilen et çeşitlerinden biridir. Ülkemizde olduğu gibi Amerika ve İngiltere’de yaşayan milyonlarca müslüman bulunmaktadır. Bu nedenle üretici firmalar bu büyük kitleyi de göz önünde bulundurarak ürünlerini belli kriterlerde satışa sunmuştur. Bizler bu konuda da size yardımcı olacağız. Bu arada bazı öğrencilerimiz, domuz eti konusunda fazla hassas davrandığımızı, kendileri bu eti de yemek ve denemek istediklerini bildirmişlerdir. Biz de öğrencimizin tamamen kendi iradesi ile aldığı bu karara saygı gösteriyor ve seçimlerinde kendilerini tamamen özgür bırakıyoruz.

1 Dolar ve 1 Pound’la neler satın alabilirim?

Dolar ve Sterlin’in alım gücü yüksektir. 1 pound ve 1 Dolar’a küçük pratik mutfak aleti, single CD’ler, ucuz kulaklık, çeşitli hediyelik eşyalar, deodorant, şemsiye, çikolata, boyama seti, makyaj malzemeleri, cep radyo, vazo, tişört, hesap makinesi, boz-yap, parfüm, boş kaset, fener, dikiş seti, kitap, kalem seti, bazı giyim eşyaları, 4 adet pil, multifonksiyonel bir çakı, gıda maddeleri (almanızı pek tavsiye etmiyoruz) oyuncaklar gibi pek çok küçük şeyi satın alabilirsiniz. “Clearance” kampanyalarından kalan ve satılamayan malların toplandığı bu mağazalarda yukarıda sayamadığımız daha binlerce ürün gibi, hediyelik eşyalar da satılmaktadır. Aynı ürünler hem Londra’da One pound shop’larda New York’ta da Everything is 99c mağazalarında satılmaktadır. Son yıllarda yabancı olmadığınız bizde de örnekleri görülen ne alırsan 1 milyon (1 YTL) mağazalarının genellikle ucuz Çin mallarının satıldığı versiyonlarıdır. Acil ve küçük ihtiyaçları buralardan karşılamak her zaman iyi bir fikirdir. New York’ta okulumuzun yan sokağında bulunan Jacks’s Dollar Buster mağazasında her zaman Türk mallarına da rastlıyoruz. Ülkemizde ve Avrupa’da pahalı satılan ama Amerika’da tutmayan bir ürünün sonu bu mağazalardır. İngiltere’de 40 Sterline satılan bir kolonyanın sadece 1 Dolara satıldığını görmek sizi çıldırtmaya yeter. Bunlar işte böyle mağazalardır.

Komşu ülkeleri kısa süreli ziyaret edebilir miyim?

Bireysel olarak programımızda böyle opsiyonel bir aktivitemiz yoktur ancak grup halinde program dahilinde vizelerin önceden alınması kaydıyla Fransa gibi yakın ülkelere gidebiliriz. Amerika yolculuğumuz sırasında Lufthansa havayolu şirketinin bizlere sunmuş olduğu 1 gece konaklama opsiyonunu Munih’te şehir turu alarak değerlendiriyorduk ancak son yıllarda Türk vatandaşlarına uygulanan ağır vize koşul ve prosedürleri hem acenta olarak bizde hem de evrak hazırlamaktan adeta boğulan velilerimizde büyük sıkıntı yarattı. Bu nedenle Almanya’da transit geçiş yaparak direkt New York’a uçuyoruz. New York’ta da komşu ülke olarak anılan en olası aday Kanada olacaktır ancak Amerika zaten yeterince büyük bir ülkedir ve Niagara Şelaleleri zaten 1 bütün günümüzü alacağı için Kanada programına ne yazık ki yeterli zamanımız yoktur.

New York’ta akrabamın yanında kalsam olur mu?

Programımız buna izin vermemektedir. Böyle bir olayda öğrenci, grup liderinin kontrolünden çıkacağı için bazı sakıncalar doğurmaktadır. Bu durumda tam konsantrasyon sağlanamadığı için öğrencinin dersleri ve rutin aktiviteleri olumsuz etkilenebilir. Gruptan ayrılan bir öğrenci, aynı zamanda grup liderinin de konsantrasyonunu ve grubun düzenini etkilemektedir, dolayısı ile bu tür bir ricaya sıcak bakmıyoruz. Anlık bir değişiklik ya da program akışında yapacağımız ani bir düzenlemede, gruptan ayrı kalan bu öğrencimizin bu güncellenmiş organizasyondan haber olmamasına ve ara ara iletişim problemlerini de beraberinde getirebilir. Çünkü hem Londra hem de New York programlarımız yüksek tempo ve dinamizm gerektiren programlardır. Bu tempoya öğrencilerimizin akrabaları çoğu zaman yetişemedikleri için öğrencilerimizi yanlarına almayı ve programdan geçici olarak çekmeyi tercih ederler. Zaman zaman bu tempo yüzünden cep telefonlarımız yeraltında çekmemekte ve öğrencilerimizin akrabaları bizlere her an ulaşamamaktadır. Belki yarım gün ya da tam gün bir birliktelik ve bizim belirlediğimiz bir saatte eve dönüş olabilir ancak yine de bu durum, öğrencimizin motivasyonu açısından da bir handikaptır.

Programda 1 aydan daha fazla sürede kalmak istiyorum bu mümkün mü?

Bu elbette mümkündür. Uzun bir süre programda kalmak istediğinizi bizlere bildirmeniz yeterlidir. Böyle bir durumda öğrenci “bireysel” programa kaydedilir. Bu programda öğrenci tamamen özgürdür ve gruptan bağımsız hareket eder. Yasal olarak bu programa kayıt olmak isteyen öğrenci 18 yaşından büyük olmalıdır, öğrenci tamamen kendisinden sorumludur. Bireysel başvuruda bulunan öğrencilerimiz New York ve Londra’da düzenleyeceğimiz öğleden sonraki gezilerimize diledikleri zaman katılmakta da serbesttirler. Gerekli olan bütün bilgiler öğrencimize bir dosya içinde sunulacaktır. Bu programın en büyük avantajı, bireysel olarak programa katılmak isteyen arkadaşlarımız 1 ay ya da 3 hafta süre ile bizlerle birlikte gerek Londra gerekse New York’ta yaşamla ilgili tüm ayrıntıları profesyonellerden yani biz firma yetkililerinden yaşayarak birebir öğrenirler. Daha sonra biz ülkemize grupla döndüğümüzde kendileri Londra ve New York’ta kalarak eğitimlerini başarıyla tamamlarlar çünkü yaşadıkları şehre ve ortama bizler sayesinde sorunsuz uyum sağlamışlardır. Programları sona erdiğinde de Türkiye’ye tek başına kolayca dönerler ve aldıkları sertifikaları CV’lerine özenle eklerler. Son yıllarda Londra ve New York yaz okulu programlarımıza üniversite 3. sınıf ve son sınıf öğrencileri büyük ilgi göstermektedirler çünkü kayıt olmayı düşündükleri üniversiteleri tek tek ziyaret ederek hem kayıt koşulları hakkında bilgi sahibi olmayı hem de eğitim ve yaşam koşullarını kendi gözleri izleyerek gerçekçi bir ortamda üniversite seçme şansına sahip olurlar. Web sitelerinde ya da broşürlerde suni bir ortamda madalyonun diğer yüzünü görmeden seçim yapmaktansa, böyle bir ziyaretle hem ekonomik anlamda çok daha fazla seçeneği incelerler ve kendilerine uygun olan eğitim kurumunu saptarlar. Amerika üzerinden örnek verecek olursak bizim programımıza ortalama 4000 US$ harcayan bir birey, broşür ya da web sitesi üzerinden seçmiş olduğu bir üniversiteye yılda 20000 US$ vermek yerine, gerçekte çok daha fazla branş seçeneğine sahip olan ve fasiliteleri çok daha gelişmiş bir üniversiteye yılda 10000 US$ vererek kayıt olma şansına erişebilir. Bu durumda harcadığı 4000 US$ kendisine 6000 US$’lık bir kazancı da getirir ve bu da az bir miktar değildir. Bu kazancınız, üniversiteye ayırdığınız bütçe oranında artar.

Amerika’daki saat farkı uyku düzenimi etkiler mi?

Jet-lag olarak isimlendirilen bu etkiye karşı birtakım önlemlerimiz bulunuyor. Bizlerden 7 saat geri olan New York, ögrencimizin bütün uyku düzenini ilk 2 gün altüst eder. Gündüzün bir türlü bitmek bilmedigi gidiş yolculugumuz sonucunda ögrencilerimiz New York saati ile ögleden sonra saat 5’de esnemeye başlarlar. Yerel saatle akşam 10’a (TR saati ile sabah 5) kadar zor dayanan öğrencilerimiz oldugu kadar hiçbirşey olmamış gibi koşup top oynayan, etrafına gülücükler dağıtan öğrencilerimiz de bulunmaktadır. 2 gün içinde tüm grubun uyku düzenini sağlarız çünkü New York’a varır varmaz rutin programımızı hemen uygulamaya alırız. Bu sayede gündüz öğrencimizin enerji harcamasını engeller ve uykusunu düzene sokmaya çalışırız. Asıl vurgun dönüştedir. New York’tan akşamüstü havalanan uçagımızın sol tarafında gündüz, sag tarafında ise gece oldugu bir ortamda topu topu 4-5 saatlik bir gece yolculuğu sonunda olan yine uykumuza olur. Ülkemize uykulu ve son derece yorgun bir şekilde varırız. Şanslıyız çünkü dönüşümüzde de tatil dönemine denk geleceğiz dolayısı ile ülke saatimize uyum sağlamada uzun sure sorun yaşanmayağımızı söyleyebiliriz ancak bir nokta var ki hepimizin başına mutlaka gelecektir. Türkiye’de herkesin yatakta olduğu bir saatte öğrencimizin kesinlikle karnı acıkacaktır ve sahura kalkar gibi gecenin bir yarısında öğrencimiz evinde kahvaltı yapmak isteyecektir. Gecenin o saatinde kebap yemeyeceğinize gore bu garip öğün mutlaka kahvaltı olacaktır. Bunu yapacaksınız. Kahvaltıdan sonar uyuyacağınızı düşünüyorsanız yanılırsınız çünkü jet lag sizi de pençesine almıştır bir kere. Gece yarısı bu uykusuzluğu TV izleyerek geçiştirebilirsiniz. Az once de belirttiğimiz gibi burada uzun süreli bir sorun yaşamayacaksınız çünkü döndüğünüzde Deren Koray’in aktivite yüklü programları artık olmayacak ve ögrencimiz gündüz yorulmadığı için eskilerin deyimiyle bayrağı en son çeken kişi ünvanını elinden bir süre bırakmayacaktır

Ya ailemi ve evimi özlersem?

New York’ta o denli meşgul olacaksınız ki ailenizi özlemeye zaman bulamayacaksınız. Bakınız bu cümle bizlerin değil, öğrencilerimizin telefonda aileleri ile görüşürken ailelerin sitemleri sonucunda söylenen ve gerçeği olduğu gibi anlatan özet bir cümledir. Şaka bir yana ilk 2 gün dişinda bu konuda bugüne kadar böyle bir problemle karşılaşmadık. Hatta bize ailelerini özlemediklerini ve bunun anormal bir durum olup olmadığını soran öğrencilerimiz bile bulunmaktadır. Olaya bir de öğrencilerimizin dünyasından bakmak gerekir. Bizler öğrencilerimizi asla kısıtlamayız. Onlar annelerinin ve babalarının bulunmadığı bir ortamda özgürlüğün tadını doyasıya çıkarmak isterler. Öğrencinin bilinçaltında yatan gerçek budur. Kendisine her konuda karışan, sürekli uyaran, yeri geldiginde bağıran kontrolörler olmadiği için kuşlar kadar özgürdür. Anne babalar yerine bizlerin devreye girdigi anlar elbette oluyor ancak, ebeveynler her konuda hassas oldukları için, yaz okullarını adeta bir özgürlük dönemi olarak tanımlıyoruz. Öğrencilerimiz özgürdür: Saçlarını renkli spreylerle boyarlar, kollarına çikartmalar yapıştırırlar, kot pantolonlarını yırtarlar, bağırırlar, “altta kalanın canı çıksın” oynarlar, diskolarda dans ederler, bağıra bağıra şarkı söylerler, duygulanırlar, ağlarlar, severler, sevilirler, futbol oynarlar, film seyrederler, yüzerler, lunaparkta istedikleri oyuncaklara binerler, video oyunları oynarlar, özgürce alışveriş yaparlar hayatlarını yaşarlar, yabancı bir ülkede kendi ayaklarının üzerinde durmanın haklı gururunu yaşarlar ve özgüven kazanırlar. Sık sık broşürlerimize yazdığımız gibi “Takıl DK’ye hayatını yaşa” sloganı, ögrencilerimiz tarafindan bizlere hediye edilmiş bir slogandır ve yaşadıkları duyguyu bu cümleyle özetlerler. Bizler çocuklarımızı sıkmaz bu gibi deşarj olacakları aktivitelerde onları serbest bırakırız hatta onlara destek bile oluruz. Onların eğlendiğini gördükçe bizler de mutlu oluruz. Bizler için öğrencilerimiz aynı zamanda çocuklarımızdır. Biz, onlara liderlikten önce annelik, babalık ve ağabeylik yaparız. Bu, bizi diger programlardan farklı kılan en önemli özelliğimizdir. Bu savımızı destekler nitelikte olduğunu düşündüğümüz ve web sitemizde yeralan ögrencilerimizin bizlere program sonunda yazdıkları mektupları okumanızı rica

Acaba derslerde başarılı olabilecek miyim?

Böyle bir kuşkunun yersiz oldugunu hatırlatmak isteriz. Burada amaç İngilizce’yi yeterince ögrenmek dahası öğrendiğiniz gramer bilgilerini pratiğe dökmektir. Bunun için zaten elinizden geleni yapacaksınız. Bundan emin olmamanız için hiçbir sebep yoktur. Merak etmeyin! Callan School of English ve Amerika’daki tüm dil okullarımız sizlere başarıyı garanti eder.

Duty Free shoplardan alışveriş yapabilir miyim?

Tabi ki yapabilirsiniz. Uçuş kartınızı ve pasaportunuzu kasiyere gösterdiginiz anda dilediğiniz ürünü vergi ödemeden alabilirsiniz. 18 yaş altındaki gençlerimize içki ve sigara satışı yapılmadığı için zaman zaman öğrencilerimiz ebeveynlerine buradan bir hediye alamamanın sıkıntısını yaşayabiliyorlar. Durt Free Shop’lar yani gümrüksüz satış mağazaları aslında öyle düşündüğünüz gibi çok ucuz alışveriş merkezleri degil, sadece “vergisiz” satış yerleridir. New York ve Londra’da, bu magazalardan daha ucuz ürünlerin satıldığı yerlere sizleri zaten götürmüş olacagız. Piyasa ile buradaki fiyat farkı dikkatlerinizden kaçmayacak.

Ya bavulum kaybolursa?

Gerçekte bavulun kaybolması diye bir şey yoktur. Yabancı biri bavulu yürüyen platformdan almadıkça ya da havayolu için yer hizmeti veren firma elemanları yanlış bir kanala bavulu sevketmedikleri sürece bavul kaybolmaz, sadece başka bir platformdan çıkabilir. Bu veya benzeri karışıklığı önlemek için de check-in ünitesinde her bavul özel olarak fişlenir ve biletinizin arka noktasına yapıştırılır. Öğrencilerimizden yolculuğun sonuna kadar bu fişi saklamalarını isteriz. Herhangi bir kaybolma durumunda bu fiş görevliye verildiği takdirde bavul en geç 2 gün içinde havayolunun özel kargo servisiyle öğrencinin bulunduğu ülke adresine gönderilir. Eğer bavul bulunamazsa havayolu şirketi bavul için tazminat öder ya da rapor edeceğiniz eksikler listesini fazlasıyla tamamlayarak size ulaştırır. Son yıllarda artan sigortalama trendine kayıp bagajla ilgili de maddeler eklendiği için öğrencilerimiz bu konuda da özel sigorta yaptırabilirler. Bu arada son yıllarda artan terör olaylarına önlem olması amacıyla özellikle Amerika uçuşlarında yolcuların bavulları dolaylı olarak devlete hizmet veren özel güvenlik firmalarınca tek tek incelemekte ve sakıncalı bulunan eşyalar bu bavullardan çıkarılmaktadır. Bu nedenle bavullarınıza eşyalarınızı yerleştirirken bir liste yapmanız yararınızadır. Bu listeyi uçuşunuzdan 15 gün önce sizlere ileteceğiz.

Amerikalılar Türkler hakkında neler düşünüyor?

Amerikalı’ların Türkler hakkında çok az bilgisi olmadığı için haliyle birşey düşünemiyorlar. Ancak şu gerçeği görmek gerek. Amerika’da Türkiye’yi ziyaret etmiş kişi sayısı nüfuslarına oranla oldukça kısıtlı. Bizleri hala Arap ülkelerinden biri olduğumuz önyargısı ile ülkemize gelen Amerikalılar, dünyaca ünlü misafirperverliğimiz, gelenek, örf ve adetlerimiz, zengin tarihimiz ve doğal güzelliklerimiz karşısında adeta büyülenerek ülkelerine dönüyorlar ve çevrelerine ülkemizi tavsiye ediyorlar. Bu çok değerli bir kavramdır ve bu potansiyeli iyi değerlendirmek gerekir diye düşünüyoruz. Yıllardır söylemeye devam ediyoruz. Türkiye’nin çok daha fazla tanıtıma ihtiyacı var. Bu tanıtıma Londra ve New York yaz okullarımıza katılan öğrencilerimizle az da olsa katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ülkemizi her yıl Turizm Bakanlığından edindiğimiz broşürlerle tanıtıyoruz.

Design, Architecture and Building

Amerika’dan evime nasıl telefon edeceğim?

Design, Architecture and Building

Amerika’dan Türkiye’yi aramak çok basittir. 011 – 90 – şehir kodu/GSM kodu – telefon numarası kombinasyonu ile Türkiye’yi arayabilirsiniz. Amerika’da bozuk paralarla Türkiye’yi aramak akıllıca ve pratik değildir. Aramalarınızda kredi kartlarınızı da kullanabilirsiniz ancak bu da pek hesaplı olmayabilir. En kolayı herhangi bir telefon kulübesinden hiç para atmadan telefon tuşları üzerinde bulunan harflerde dolaşarak 1-800-VATANIM yazdığınız takdirde, otomatik sesli sistem sizlerden bazı sesli bilgiler ister ve siz de bu bilgileri sözlü olarak verirsiniz. Sonuçta sistem karşı tarafı (ailenizi) arar ve sizin bilgilerinizi dinletir, aileniz sisteme onay verdikten sonra da konuşmaya başlarsınız. Bu görüşmelerin tamamı Türkçedir ve tüm görüşme masrafları aileye fatura edilir.

Türkiye’den bir operatörle konuşarak cep telefonu dişinda dilediginiz bir telefonu ödemeli olarak arayabilirsiniz. Yine Ingiltere’de oldugu gibi Amerika’daki telefon kulübelerinde de bir numara bulunmaktadir. Evinizi arayip, telefon kulübesinden velinizin sizi aramasini isteyebilir, hiç para harcamadan ailenizle görüşebilirsiniz. Amerika’da ön ödemeli ve PIN kodlu telefon kartlari satildigini daha önce de söylemiştik. 5-10-20 ve 50 Dolar’lik telefon kartlarindan aldiginiz takdirde 1-800’lü hatlardan kolayca santrala ulaşabilir uzun süre Türkiye ile görüşebilirsiniz. Kartlarin kullanimina ilişkin açiklamalari New York’ta sizlere yapacagiz. (Ayrintili bilgi için bkz. New York ve Londra’dayken telefonla ailem bana nasil ulaşacak?)

Yeşil pasaportu nasıl edinebilirim?

Eğer veli 1. 2. ve 3. derecede devlet memuru ise yeşil pasaport almaya hak kazanır. Veliye bağlı olarak çocukları da yeşil pasaport sahibi olabilirler. Erkek çocuklara 18 yaşına kadar bu pasaportu taşıma izni verilir. Kızlarda ise bu süre evleninceye kadar ya da bağımsız olarak iş hayatına atıldığı güne kadardır. Kanunlarda birtakım değişiklilikler olabileceği için yine en sağlıklı cevabı bulunduğunuz ilin Emniyet Amirliği Pasaport Şubesi yetkilileri verecektir.

Yeşil pasaport için de Amerika vizesi gerekiyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri için de Ankara’da bulunan Amerikan Konsolosluğu’ndan alınmaktadır. Yeşil pasaportluların vize prosedür ve belgeleri hazırlama açısından bir farkı bulunmamaktadır. Tek ayrıcalık vize ücreti ile ilgilidir. İngiltere Konsolosluğu yeşil pasaport için vize ücreti almamasına karşın Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu bu ücreti talep etmektedir. Yeşil pasaportu ile İngiltere programlarımıza katılan öğrencilerimizin vize ücretleri kendilerine firmamız tarafından iade edilir, ya da programın toplam fiyatından düşülür. Son yıllarda artan güvenlik önlemleri çerçevesinde ABD konsolosluğu tamamen randevu sistemine dayalı bir uygulama getirmiştir. 1 ay önceden aldığımız randevu üzerine ABD Konsolosluğuna gelerek, öğrencilerimiz tek tek vize görevlileri ile görüşmeye girerler. Bu sırada öğrencilerimizin parmak izleri alınır ve gerekli vize işlemleri konsoloslukta tamamlanır. Bundan sonraki tek prosedür UPS ile gönderilecek pasaportlarımızı beklemektir. New York programımız için geri sayıma bu noktadan itibaren başlamış oluruz. Bu noktadan itibaren yavaş yavaş öğrencilerimizi tatlı bir heyecan sarar. Yılların birikimi ve profesyonelliği ile İngiliz ve Amerikan Konsolosluklarında vize işlemlerimizi titizlikle yapar, öğrencilerimize İngiltere ve Amerika’nın kapılarını açarız.

Çocuğumun yaşı çok küçük, ama göndermek de istiyorum sizce ne yapmalıyım?

Öncelikle kendinize şu soruyu sorunuz: Sizce çocuğunuz gerçekten kendini idare edebilecek yaşa geldi mi? Eger çocuğunuz önüne konan yemegi yardımsız yiyebiliyor, az da olsa İngilizce konuşabiliyor, dışarı kendi başına çıkabiliyorsa gelin ona bir şans verin. Bırakin kendi ve grubun sorumluluğunu taşımasını, dakik olmayi, tempoyu, temizliği, düzeni, saygıyı öğrensin, ülkeleri, toplumları, toplum bilincini ve kuralları kıyaslayabilsin, dünyaya sadece tek bir pencereden bakmasın. Değişik bir kültürü tanısın. Unutmayin ki bizlerle gelen diğer öğrencilerimizin de birer annesi ve babası var. Emin olun ki onlar da çocuklarını, sizin çocuklarınızı sevdiğiniz kadar çok seviyor. Çocuğunuzdaki degişimi, evet sizi hayretler içinde bırakacak değişikliği izleyin, bize hak vereceksiniz. Dağınık, sorumsuz bir karakter sergileyen çocuğun bile, yatağını nasıl toplamayı öğrendiğini, eşyalarını nasıl katlayarak kaldırdığını kendi gözlerinizle görün. Çocuğunuz kendi ayakları üzerinde durmanın keyfini, gururunu yaşasın ve en önemlisi bırakın kendine olan güveni artsın. Buna o şansı verin. Deydiğini göreceksiniz !

Çocuğuma para göndermem gerekirse ne yapacağım?

Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde sınırların tamamen kalktığını söyleyebiliriz. Öyleki bir zamanlar

İngiltere ve Amerika için velilerimize verdiğimiz banka hesap numaralarına para yatırmalar ve 5-7 gün süre ile para beklemeler tarihe karıştı. Artık günlük hayatımızda kullandığımız ATM (bankamatik) kartları sayesinde Türkiye’deki banka hesabınızda bulunan YTL karşılığında New York’ta Dolar, Londra’da da Sterlin’i dilediğiniz zaman anında çekebilirsiniz. Bunun için hesabınızdan sadece 5-10 YTL karşılığında komisyon kesilir o kadar. Üstelik bu kartlar size güvenli alışveriş olanağı da sunar. Kredi kartları da alışveriş için kullanılan diğer araçlardır ancak ATM kartlarındaki harcama kontrolü, kredi kartlarında yoktur. Bu tür yararlı bilgilerin ayrıntılı şekilde verildiği program öncesi kılavuzları programa başlamadan 15 gün önce öğrencilerimize gönderiyoruz.

Türk Lira’mı yurtdışında Dolar ya da Sterlin’e çevirebilir miyim?

Evet bunu yapabilirsiniz. Türkiye’de olduğu gibi Londra ve New York’ta da bir çok döviz bürosu bulunmaktadır. Burada tüm dünya para birimleri hemen Sterlin ya da Dolar’a çevrilebilmektedir. Fakat Türk lirası için belirlenen bu kurlar, Türkiye’deki kadar yüksek olmayacaktır ve bu döviz büroları ya da bankalar Türk Lirasını çok düşük ve ortalama bir değerde alacaktır. Eğer öğrencimizin yanına başka bir para birimi vermek zorundaysanız, Amerika’ya gidecek olan öğrencimizin yanına Sterlin ya da Euro, İngiltere’ye gidecek olan öğrencimizin yanına da yine Dolar ya da Euro verebilirsiniz. Bu para birimleri tüm dünyada geçerli, kredisi yüksek para birimleridir. YTL’ye geçiş süresi içinde yeni para birimimize hala adapte olamayan banka ve döviz büroları bulunmaktadır. Bu nedenle yukarıda da belirttiğimiz gibi ATM kartı taşımak ve yurtdışına çıkmadan önce Türkiye’de döviz satın almak en sağlıklı yoldur.

Pasaportumu kaybedersem ne olacak?

Bu tam bir bürokratik felakettir. Yapılacak ilk iş Türk konsolosluğuna gidip kayıp formunu doldurup teslim etmektir. Ertesi gün konsolosluktan bu form alınır ve Türkiye’ye dönene kadar saklanır. Türkiye’ye döner dönmez verilmiş olan bu kağıtla pasaport dairesine başvurulur. Bundan sonra yeni işlemler başlar. Eğer pasaport seyahatten hemen önce kaybedildiyse, yetkililerden ya da açıksa konsolosluktan geçici bir seyahat belgesi alınarak ülkeye giriş yapılabilir. Bu son derece uzun, yorucu hatta üzücü olayları yaşamamak ve yaşatmamak için öğrencilerin pasaportları ve uçak biletleri grup lideri tarafından gümrük işlemleri tamamlanır tamamlanmaz toplanır ve dönüş tarihine kadar özel bir kasada saklanır. Dönüşte de pasaport ve uçak biletleri öğrencilerimize check-in sırasında dağıtılır.

Amerika’da havalimanından kalacağımız yerlere bavullarla nasıl gideceğiz?

New York’ta öğrencilerimizi havalimanından kalacağımız bölgelere getirecek özel bir otobüsümüz olacaktır. Aynı otobüs gezi sonunda kalacağımız bölgelerden tekrar havalimanına öğrencilerimizi götürecektir. Aşırı bavul ve yük bu tür yolculuklarımızı sıkıntıya sokacağı için öğrencilerimizden kilo limitini aşmamaları konunda her zaman uyarıyoruz. Çünkü bu olayın bir de uçak boyutu vardır ki, bu da ekstra cezayı gerektirir bir durumdur.

Bu program dışında sunduğunuz başka eğitim programlar da var mı?

Evet. Eğitim adı altında sunulan ana programlar ve bunların da yüzlerce alt grupları bulunmaktadır. Bu sayfalarda açıklanan New York, Londra yaz okulu programlarımız sizlere sunduğumuz eğitim seçeneklerinden sadece bir tanesidir ancak çok geniş kapsamlı bir konu olan yurtdışı eğitim hizmetleri içinde profesyonel olduğumuz konu yurtiçi ve yurtdışı yaz okulları, dil okullarıdır. Deren & Koray International Tourism & Education Center olarak yürüttüğümüz diğer eğitim programları şunlardır:

* Yurtdışı için gerekli maddi olanak ve zamana sahip olmayan katılımcılarımız için ENGLISH LIFE by Deren Koray dil okulumuzda yürütüğümüz İngilizce dil eğitim programları. Okulumuzda dünyaca ünlü Callan Metod’u ve tamamen yabancı öğretmen kadrosu ile (www.dilokulum.com) garantili İngilizce eğitim veriyoruz.

* Kanada’da (Toronto ve Vancouver’da) aile yanında ve kampüste barınma olanağı sunan 1-2-3 aylık dil ve TOEFL’a hazırlık programları

* Avustralya, Almanya, Kanada, Fransa, İrlanda, İspanya, İsviçre’de 2 haftadan 2 yıla kadar barınma olanakları da sunan dil programları

* 3 ve 4’er haftalık Amerika ve İngiltere yaz okulları

* Malta’da dil eğitim programları

* Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde bulunan 56 üniversitesinde, 67 Anabilim Dalının, tam 603 departmanında Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitim ve barınma olanaklarını bir arada sunan üniversite eğitim programları.

* Londra’da Yazılım mühendisliği, programlama, Business computing, LCCI Business & Marketing, Chartered Institute of Marketing, BTEC HND Business & Finance, IATA-UFTAA Seyahat Acenteliği, IATA-UFTAA Uluslararası seyahat danışmanlığı, Oxford Üniversitesi Seyahat ve Turizm bölümü, iç dizayn, ileri düzey iç mimari ve grafik dizayn kursları ve barınma programları

Deren & Koray International Tourism & Education Center tarafından yürütülen programlardır. Deren Koray’ın diğer aktiviteleri arasında dünyanın her köşesine eğitim amaçlı tarih ve kültür gezileri de bulunmaktadır. Üyesi olduğumuz Türkiye ve Amerikan Seyahat Acenteleri Birliği tüm dünyada kolayca rezervasyon yapma şansını bize sunar.