2018 LONDRA DÜNYA VATANDAŞLIĞI YAZ OKULU PROGRAMIMIZ - LONDRA - İNGİLTERE


Konum : Londra – Merkez
Semt : Londra Richmond aile yanı (Richmond Londra'nın en elit semtlerinden biridir)

Sömestr Okulları Tarihler

1. Grup Tarihler: 20 Ocak - 27 Ocak 2018
2. Grup Tarihler: 27 Ocak - 03 Şubat 2018
3. Grup Tarihler: 20 Ocak - 03 Şubat 2018

Yaz Okulları Tarihler

1. Grup Tarihler: 23 Haziran - 21 Temmuz 2018 (1 ay süre ile)
2. Grup Tarihler: 21 Temmuz - 18 Ağustos 2018 (1 ay süre ile)
3. Grup Tarihler: 22 Temmuz - 05 Ağustos 2018 (15 gün süre ile)
4. Grup Tarihler: 05 Ağustos - 18 Ağustos 2018 (15 gün süre ile)

Bireysel Katılım: 23 Haziran - 18 Ağustos 2018 (2 ay süre ile)
Ders: Haftada 15 saat, 2 hafta 30 Saat / 4 hafta - 60 saat / 8 hafta 120 saat pratik ağırlıklı İngilizce kursu.
Yaş: Tüm öğrencilere açıktır, yaş limiti yoktur, 16 yaş altındaki öğrencilerimiz "Junior" (Çocuk) sınıflarında ders alırlar, 16 ve üstü yaşındaki öğrencilerimiz "Adult" (Yetişkin) sınıflarında İngilizce eğitimi alırlar.
Ücret: 2 haftalık programlarımız 2250 Sterlin, 4 haftalık programlarımız 4000 Sterlin, 2 aylık programlarımız 6500 Sterlin herşey dahil paket program bedelidir.

Konum: Ardingly (Londra'ya 1 saat uzaklıkta)
Yerleşke: Ardingly College

1. Grup Tarihler: 1 Temmuz - 15 Temmuz 2018 (15 gün süre ile)
2. Grup Tarihler: 15 Temmuz - 29 Temmuz 2018 (15 gün süre ile)
3. Grup Tarihler: 29 Temmuz - 12 Ağustos 2018 (15 gün süre ile)

Temalar: Harry Potter, Binicilik, Yelken ve su sporları, Yoğun İngilizce
Ücret: 2 haftalık programlarımız 2150 Sterlin, (İlave tema için haftada +150 Sterlin ilave edilir)

Ücretlere Neler Dahil?

Londra Richmond

İngilizce eğitim + kayıt bedelleri

Dahil

Tüm geziler, müze, park giriş bedelleri

Dahil

Özel oda aile / yurt barınma + Sigorta

Dahil

Kahvaltı + akşam yemeği

Dahil

Öğle yemeği

-

Vize - transfer - THY ile gidiş dönüş uçak bileti

Dahil

Travelcard / Metrocard şehir içi ulaşım

-

24 saat acente yönetici refakatı

Dahil

Program VCD kayıt

Dahil

Ders kitap bedelleri

Dahil

West End Müzikal bedeli Dahil

İşte Türkiye'nin zengin içerikli yaz okulu programı (Örnek programdır) Londra yaz okulu güncel programımızı buradan indirebilirsiniz

LONDRA YAZ OKULU PROGRAMIMIZ

Londra Yaz Okulu Programına Hazırlık: Bir Londra yaz okulu organizasyonu ile tekrar birlikteyiz. Hareket tarihimizden 15 gün önce velilerimize gönderdiğimiz bilgiler ışığında, Londra'ya uçuşumuzu gerçekleştireceğimiz havalimanında velilerimiz ve öğrencilerimizle birlikte toplanıyoruz. Yaz okulu programımız hakkında brifing verdikten ve programla ilgili tüm sorularına yanıt getirdikten sonra velilerimizle vedalaşıyor ve pasaport kontrolü için gümrük kapısına giriş yapıyoruz.

1.Gün Cumartesi: Uçağımızda yerimizi aldıktan sonra ortalama 3,5 saat sürecek yolculuğumuza başlıyor ve Londra'ya ulaşıyoruz. Avrupa'nın başkenti Londra'ya hoş geldiniz. Hep birlikte özel otobüsümüzle havalimanından bir grubumuz yurdumuza, diğer grubumuz da Londra'nın en elit ve en güvenli semtlerinden biri olan Richmond'da evleri bulunan İngiliz ailelerimize hareket ediyoruz. Uyum eğitimi ve çevreyi tanıma gezisinden sonra Londra'daki ilk günümüzü yorgun olacağımız için biraz erken noktalıyoruz.

2.Gün Pazar: Günaydın. Londralı olmaya hazır mısınız? O halde bizi izleyin. Haftalık Travelcard'larınızı istasyonlardan satın alıyoruz ve bugün Londra'nın en renkli, en ucuz ve bir cadde üzerinde kurulu en büyük pazarı Petticoat Lane'e alışveriş için gidiyoruz. Burada 2,5 saat süre ile serbestsiniz, çünkü alışveriş sırasında rahat bir ortamda İngilizce konuşmanızı istiyoruz. Burası çeşitli hediyelik eşyaların ve diğer kişisel ihtiyaçları ucuza satın alabileceğiniz en güzel pazarlardan bir tanesidir.

Öğle Yemeği Önerimiz: Pazarda sarımsak sosu ile kızartılmış deniz ürünlerinden mutlaka tatmalısınız.

Öğle yemeğinden sonra  sonra, sırasıyla Holborn, BBC, Waldorf Astoria (Hilton) oteli önünden yürüyerek opera ve müzikalleri ile ünlü Wellington Caddesi'ne, oradan Covent Garden'a geçiyoruz. 13. Yüzyıl atmosferinde  sokak şovları, klasik bir müzik sunuları, el sanatları sergisi, stantlar, kafeler sizi cezbedecek. Trafiğin sağdan işlediği Savoy Otel'in önünden sonra akşam yemeğimiz için evlerimize dönüyor ve ertesi gün başlayacak eğitimimiz için günümüzü noktalıyoruz.

3.Gün Pazartesi: Bugün İngilizce eğitimimizin ilk günü. İngiliz öğretmenlerin yapacağı seviye belirleme sınavından sonra uygun bir sınıfta İngilizce eğitimine başlamış olacaksınız. Tüm dünya ülkelerinden İngilizce öğrenmek için okulumuza gelen öğrencilerin bulunduğu sınıflara dahil olarak okulunuzda almış olduğunuz gramer eğitimini bundan sonra burada pratiğe dökme şansınız olacak. Program sonunda da öğrencilerimiz gerçek bir dil okulunun eğitim sertifikasına sahip olacaklar. Londra'ya tekrar hoşgeldiniz: Bugün Londra'da olduğunuzu size hissettirmek istiyoruz. Kapalı eğlence mekanında Müzik Megaplex HMV Store, bowling, yüzlerce son teknoloji elektronik oyun, simülatörler, sanal oyunlar, bilgi ve beceri oyunları, şans oyunları, dev ekran sinema ekranı, hobi shop'lar, hepsi sizi bekliyor. İyi eğlenceler.

4.Gün Salı: İngilizce ders ve öğle yemeğinin ardından 600 odası, 400 idari yöneticisi, 100 kadar da yarım gün çalışan elemanı bulunan Kraliyet ailesinin resmi konutu Buckingham Palace'a hareket ediyoruz. Grup fotoğrafı çekildikten sonra muhteşem bir çevre düzenlemesine sahip St. James's Park'a geçiyoruz. Saat 16:00 da Kraliyet atlı muhafızların (Horse Guards'ın) 1700'lü yıllardan beri süregelen bir geleneğine, muhafız denetlenme ve değişim törenine şahit olacağız. Bu törenden sonra 1732'den beri İngiltere başbakanının resmi konutu, hemen hemen her gün BBC haber bültenlerinde göreceğiniz ve TV spikerlerin canlı yayınlarını sundukları, zaman zaman da protesto gösterilerine ev sahipliği yapan Downing Street No:10, sizlere tanıtacağımız önemli politik merkezler arasında yer alıyor. Whitehall Caddesi boyunca kuzeye yürüyerek Londra'nın kalbi Trafalgar Square'e ulaşıyoruz. Bir ara sizlere buradaki St. Martin-in-the Fields kilisesi ile ilgili açıklamalar yapacağız. Trafalgar meydanı, yeni yılda saat 00:00'ı gösterdiğinde tüm halkın yeni yıl coşkusunu dondurucu soğuğa aldırmadan birbirlerini havuza atarak kutladıkları tarihi bir mekandır. Akşam yemeğimiz için buradan evlerimize geri dönüyoruz.

5.Gün Çarşamba: İngilizce ders ve öğlen yemeğinden sonra geleneksel çift katlı otobüslerle uzun Oxford Caddesi boyunca seyahat ediyoruz. Bir zamanlar Buckingham Sarayının kapısı olarak kullanılan ama gelişen teknoloji sebebi ile işlevini yitiren Marble Arch'ı ziyaret ettikten sonra, Hyde Park'a geliyoruz. 1872 yılından beri insanların özgürce fikirlerini beyan ettiği Hyde Park Speaker's Corner'dan sonra sıra St.Serpentine Gölü'nün eşsiz manzarasına geliyor. Burada arkadaşlarınızla birlikte gölde kayık ya da deniz bisikletleri ile dolaşmak (ekstradır) iyi bir fikirdir. Dileyen arkadaşlarınız ağaçların gölgesinde müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir ve çimlere uzanarak yorgunluklarını atabilirler. Rotamızı şimdi de Londra'nın en elit semtlerinden biri olan Knightsbridge'e çeviriyoruz. Orta doğunun en zengin en varlıklı ailelerinin özel lüks araçlarıyla gelip alışveriş yaptığı ünlü Harrods mağazası ziyaretinizi bekliyor. Harrods, alışveriş yapmasanız bile mutlaka görmeniz gereken önemli bir yer. Lady Diana ve Dodi El Fayed için ayrılan köşeyi görmenizi tavsiye ediyoruz.

6.Gün Perşembe: İngilizce derslerinin ardından alacağımız öğle yemeğinden sonra bugün Embankment istasyonuna metroyla ulaşıyoruz. Ünlü Thames Nehrini köprüyle geçtikten sonra South Bank'a ulaşıyoruz. Thames Nehri kenarından yürüyerek, yol boyu tek kişilik gösteri yapan şovmenler ilginizi çekecek. London Eye için sıraya girmeden önce ayakta Londra ile ilgili 4 boyutlu bir sinema şölenine şahit olacaksınız. Kısa bir bekleyişten sonra kabinlere binerek tüm Londra'yı kuşbakışı buradan izliyoruz. Fotoğraf makinelerinizde yeteri kadar bellek bulunduğuna emin olun çünkü karşılaşacağınız manzara gerçekten sizi etkileyecek. London Eye'dan sonra Royal Festival Hall ve hemen altında bulunan Londra'nın ikinci büyük kapalı eğlence merkezine sizleri götürüyoruz. Akşam yemeği için evlerimize dönüyoruz. Bu akşam biraz adrenalin diyoruz ve sizleri hayaletleri ile ünlü Ham House'a götürüyoruz. Kapılarının akşam ziyarete kapandığı evi dışardan gözlemlemek bile ürkütücü. Bu heyecanı hep birlikte yaşayacağız.

7.Gün Cuma: Bugün haftanın son okul günü. İngilizce dersi ve öğle yemeğinin ardından müzeler semti olarak anılan South Kensington'a hareket ediyoruz. Bugün bilim günümüz. İngiltere'nin en ilgi çeken müzelerden bir tanesi olan The Natural History Museum'da muhteşem bir bilim şöleni sizi bekliyor. New York'taki American Natural History Museum'un bir benzeri olan bu müzedeki incelememize, bahçesinde dikili duran taşlamış ağaç fosili ile başlıyoruz. Sırasıyla, dinozor galerileri, memeliler, büyük küçük tüm deniz canlıları, böceklerin gizli dünyası, kuş galerileri, tektonik yer faaliyetlerinin anlatıldığı dünya galerisi, lavlar altında kalmış hayvan ve insan cesetleri, deprem odası, insan evrimi, doğal taşlar galerisi, meteor taşları ve örnekleri, ekoloji galerisi, kısacası bugün Londra'da kültüre ve fen bilgisine doyacaksınız. Bugün sizi bu müzede epey yoracağız.

8.Gün Cumartesi: Günaydın. Bugün hep birlikte yurdumuza yakın tren istasyonundan aylar öncesinden rezerve ettiğimiz ekspres hızlı trenimizle tüm İngilizler'in hafta sonlarında adeta akın ettiği şirin bir sahil şehrine Brighton'a yolculuk yapıyoruz. Hove ile birlikte 2000 yılında kasabalıktan şehir statüsüne yükselen bu yerleşim birimini çok seveceksiniz. Royal Pavilion önünden geçerek şehrin eski bölümlerinde sizleri yürüteceğiz. Akdeniz çizgisinin korunduğu bu bölgede küçük alışverişleriniz için sizleri bir süre serbest bırakacağız. Bu turumuzdan sonra sabırla beklediğinizi bildiğimiz Palace Pier'e hareket ediyoruz. Bu büyük iskelede neler yok ki. İskele üzerinde pek çok bilgisayar oyununun yanında, şans ve beceri oyunlarında hünerlerinizi sergileyebilir, mini lunaparktaki Crazy Mouse, Radar, Alabora, Kamikaze, Santrifüj gibi bildiğiniz ya da hayatınızda ilk defa gördüğünüz oyuncaklara binebilirsiniz (ekstra ücretlidir). Dileyen öğrencilerimiz şehir merkezinde bulunan Sea Life Center'da denizlerdeki yaşamı yakından inceleyebilir, köpekbalıkları da dahil, buradaki canlılar hakkında bilgi sahibi olabilirler (ekstradır). Tüm bu aktiviteler de cazip gelmezse, yapılabilecek en güzel şey belki de iskeledeki şezlonglarda ya da çakıl taşlı sahilinde Fransa'ya veya Manş Denizi'ne karşı ayaklarınızı uzatarak güneşlenmek ve dinlenmek olabilir. 

 

Öğle Yemeği Önerimiz: İngilizlerin ünlü yemeği fish & chips'i (balık ve parmak patates) malt sirkesi ile öneriyoruz. Kızarmış mantarı da iskeledeki balık restoranında mutlaka denemelisiniz.

Akşam yemeğimizi  Brighton'da aldıktan sonra tekrar aynı trenle Londra'ya evlerimize geri dönüyoruz.

9.Gün Pazar: Bugün Londra'daki ikinci pazarımız. Bir taşla iki kuş vuralım diyoruz ve sizi pek çok ünlü kupa finallerine ve konsere ev sahipliği yapmış ünlü Wembley Stadium'a götürüyoruz. 90000 izleyici kapasitesine sahip tamamen yenilenmiş Avrupa'nın bu en büyük stadyumunda 90 dakikalık bir tura katılabilirsiniz. (Her öğrencimiz ilgilenmediği için isteğe bağlı ve ekstradır). Stadyum turu cazip gelmeyen bayan öğrencilerimiz, stadyumun hemen yanında kurulu Wembley Pazarından ucuz alışveriş olanaklarından yararlanabilir.

Öğle Yemeği Önerimiz: Hint mutfağının en iyi örneklerinden olan "Chicken Tikka"yı mutlaka deneyin. İddia ediyoruz bu tat belleklerinizden kolay kolay silinmeyecek.

Sırada Prenses Diana ve Prens Charles'ın dünya evine girdiği ünlü St. Paul Kilisesi var. İngilizler'in Mimar Sinan'ı olarak kabul edilen Sir Christopher Wren'in bu kiliseyi inşa ederken yaşadıklarını size burada ayrıca anlatacağız. Pazar günümüzü burada noktalıyor ve akşam yemeğimiz için evlerimize dönüyoruz.

10.Gün Pazartesi: İngilizce ders - öğle yemeği rutininden sonra sizi dünyanın en büyük müzelerinden biri olan British Museum'a götürüyoruz. Okulumuzdan yürüyerek ulaşacağımız bu müzede neler yok ki. Erken Bronz çağından Roma imparatorluğuna kadar her döneme ve her medeniyete ait 80000'in üzerinde tarihi eser ve irili ufaklı toplam 7 milyon obje incelememizi bekliyor. Hepsini tek bir güne sığdırmak elbette olanaksız. Bu nedenle en çok ilginizi çeken yapıtlara odaklanıyoruz. Sırasıyla Osmanlı paraları, antik Yunan medeniyetinden günümüze kadar ulaşmış, ülkemizde de görmeye alıştığımız ancak hangi amaçla kullanıldığını bilemediğiniz yapıtları sizlere bu müzede açıklayacağız. Bir mumyanın yapılışı, Mısır galerisi, 4000 yıllık bozulmadan günümüze gelen ve Firavun olduğu iddia edilen insan cesedi, Afrika, Japon, Çin, Kore, Yunan, İslam eserleri galerileri, muhteşem kütüphanesi başınızı döndürecek kadar güzel. Bir sonraki durağımız, teknoloji caddesi  Tottenham Court Road. Son model telefonlardan mp3 çalarlara, dijital fotoğraf makinelerinden, kişisel bilgisayarlara kadar yüzlerce çeşit elektronik gereci burada uygun fiyatlarıyla bulabilirsiniz. Eve dönüş zamanı diyor ve Tottenham Court Road'dan ayrılıyoruz.

11.Gün Salı: İngilizce eğitiminin ilk haftasını geride bıraktık. Öğrencilerimiz bu noktada yavaş yavaş özgüven kazanıyorlar. Her zamanki gibi öğle yemeğimizi aldıktan sonra Londra'nın en ünlü ve en elit caddelerinden biri olan Regent's Street'e kadar birlikte yürüyoruz. İlk durak her yaşta çocuk olmayı sevenlerin buluşma noktası Hamleys. Burası onbinlerce çeşit oyuncağı bir mağazada görebileceğiniz tek yer. 200 yıllık geçmişe sahip olan bu mağazayı ve sürprizlerini çok seveceksiniz. 130 yıllık geçmişi olan Liberty of London mağazası, 1960'lı yıllarının moda merkezi olan Carnaby Street ki bu caddede hala çılgın takı ve kıyafetler bulabileceğiniz butikler ve mini kafeler bulunuyor buraları hep sırayla keşfedeceğimiz mekanlar arasında yer alıyor. Meyve ve yiyecek tezgahların yolu kapladığı, Londra'da filmlere konu olan renkli Soho üzerinden tiyatro ve dünyaca üne sahip şovların sergilendiği Shaftesbury Avenue'ya ulaşıyoruz. Buradaki şovlar hakkında sizleri bilgilendirdikten sonra yolumuz Çin mahallesine düşüyor. İşte burada kendinizin Londra'da olduğuna bir kez daha inandırmanız gerekiyor. Restoranların vitrinlerinden baş aşağı sarkan kafaları kesilmeden asılı duran kızarmış ördeklerle birlikte etraftaki Çin motifleri hayal gücünüzü zorlayacak. Öyle ki telefon kulübeleri bile burada Çince. Yoruldunuz, artık eve dönme zamanıdır.

12.Gün Çarşamba: İngilizce dersimize katıldıktan ve öğle yemeğimizi aldıktan sonra 1971 yılında dünyada ilk kez Londra'da kurulmuş olan Hard Rock Cafe'ye uzanıyoruz. Dünyaca ünlü pop ve rock yıldızlarının orijinal kostümlerinin, giysilerin, el yazılarının, şarkı sözlerinin, özel eşyalarının, çaldıkları enstrümanların, ödüllerinin ve orijinal plaklarının sergilendiği bu mağazada, Hard Rock Cafe London yazan tişört, kazak, şemsiye, şapka, rozet gibi çeşitli hediyelik eşyaları ister kendiniz, ister yakınlarınız için satın alabilirsiniz. Satış mağazasının hemen altında bulunan Vault, adeta pop / rock müzesi tadında. Burayı mutlaka görmelisiniz. İyi haber şu: Burada dilediğiniz kadar resim çekebilirsiniz ve çekmelisiniz de. Wellington Arch üzerinden yürüyerek St. James' Park'ta biraz mola veriyoruz. Bu molaya ihtiyacınız olacak çünkü yürüyüş yolumuz bugün biraz uzun. Prens Charles'in resmi konutu St James's Palace'ın önünden geçtikten sonra St. James's Park metro istasyonundan evlerimize dağılıyoruz.

13.Gün Perşembe: İngilizce dersimiz ve öğle yemeğinden sonra buluşma noktamızda rutin yoklamamızı alıyor ve Tower Hill istasyonu için yola koyuluyoruz. İstasyon çıkışında 13. Yüzyıldan günümüze kadar ulaşan Roma duvarlarının hemen önünde bulunan şehrin ikinci büyük güneş saatini sizlere tanıtıyoruz. Saatin çevresinde Londra'nın tarihi ile ilgili kronolojik bilgileri sizlerle burada paylaştıktan sonra tarihi 1078 yılına dayanan Tower of London'ın yanından geçerek, St Katharine's Dock'a ulaşıyoruz. Burası lüks yatların ve rezidansların adeta gizlendiği çok güzel düzenlenmiş bir bölge. 1828'den beri değişmeyen atmosferi ve çiçeklerle bezenmiş çok otantik bir pub-restoran olan Dickens Inn'de resim almak iyi bir fikirdir. Marinanın Thames nehrine açılan kapısında önemli bir coğrafik olayı sizlere göstereceğiz. Biraz ilerde bu kez şehrin en büyük güneş saatini göreceğiz. İşte bu noktada İngiltere ve Londra'nın sembolü olan Tower Bridge'i arkaya alarak her yıl olduğu gibi bir grup fotoğrafı alıyoruz. Sırada Tower Bridge var. Köprünün ortasına kadar giden öğrencilerimiz Londra'nın unutulmaz sembolünü doyasıya görüntülemenin keyfine varıyorlar. Tower of London'ın önünde buluşarak hediyelik eşyaların satıldığı turistik dükkanda biraz oyalanıyor ve tekrar metro istasyonuna ulaşıyoruz. Akşam yemeğimiz için ailelerimiz bizi bekliyor.

14.Gün Cuma: Bugün haftanın son İngilizce dersini yaptıktan ve öğle yemeğini yedikten sonra öğrencilerimizi kompozisyon (writing) becerilerini ölçmek için Victoria Albert Museum'a götürüyoruz. Dünyanın en büyük dekoratif sanat ve dizayn koleksiyonunu barındıran müzedeki 145 galeri öğrencilerimizin keşfini bekliyor. 5000 yıl önceden günümüze kadar geniş yelpazede sunulan gümüş, seramik, cam, ortaçağ eserleri, demir işleri, mobilya, mücevherat, çeşitli kostümler, heykel gibi pek çok eserden en çok beğendiğiniz 1 tanesi hakkında bizlere İngilizce kompozisyon yazmanızı istiyoruz. Bizlere yazmış olduğunuz bu kompozisyonlar daha sonra öğretmenleriniz tarafından değerlendirilecek ve eksik noktalar sizlere iletilecek. Müzenin bahçesinde bulunan havuzun yanındaki kafe'de dinlendikten sonra eve dönüş için yola çıkıyoruz. Akşam yemeğinden sonra grubumuzu topluyor kaldığımız bölgenin en elit merkezlerinden biri olan Teddington bölgesine sizleri götürüyoruz.

15.Gün Cumartesi: İlk 2 haftayı geride bıraktık. Londra'da daha görmemiz gereken çok ama çok yer var. Bugün sizleri çok seveceğiniz bir yolculuğa çıkaracağız. Embankment İskelesinden bineceğimiz gezi tekneleri ile Thames Nehri'nin üzerinden Greenwich'e ulaşıyoruz. Bu nehir gezisi süresince İngiliz rehberlerin açıklamaları eşliğinde Thames Nehri'nin her iki yakasında bulunan önemli merkezler hakkında bilgilendirileceksiniz. Gezi süresince Londra'nın sembolü Tower Bridge dahil pek çok ünlü merkezi nehirden izleyecek bunları görüntüleyeceksiniz. Greenwich'e ulaştığımızda bizleri denizlerin Ferrari'si olarak adlandırılan 19. Yüzyıl çay gemisi Cutty Sark karşılıyor. Mayıs 2007'de çıkan yangından sonra ne yazık ki orijinalliğini büyük ölçüde yitirdi. Greenwich Park'ta dinlendikten sonra Londra'da ender bulunan dik yokuşlarından birine tırmanarak Royal Observatory'e ulaşıyoruz. Sıfır meridyeninin geçtiği ve dünyanın doğuya ve batıya bölündüğü bu noktada sizlere çok önemli coğrafi bilgiler vereceğiz. Kraliyet Gözlem Evi'nde başlayan turumuz sırasıyla planetaryum şovu, 28 inç teleskop, zaman topu, astronomi galerisi, zaman galerilerini ziyaret edecek, tüm dünya gibi kol saatlerinizi burada tekrar ayarlayacaksınız. Müze çıkışında bulunan mağazada astronomi ile ilgili satılan hediyelik eşyalar dikkatinizi çekecek. Sırada Greenwich Market var. Burası deniz ve denizcilikle ilgili pek çok hediyelik eşyanın yanı sıra CD ve kitapların, elişlerinin satıldığı aynı zamanda ülkesel tadların sergilendiği cıvıl cıvıl bir mekandır. Öğrencilerimiz burayı çok sever.

Öğle Yemeği Önerimiz: Greenwich Market dünya mutfağının pratik örneklerini bulabileceğiniz çok renkli bir mekandır. Gözünüze kestirdiğiniz bir yiyeceğin önce tadına bakabilir, ardından satın alabilirsiniz.

Öğle yemeğinden sonra sıra, daha önce üzerinden ve yanından geçtiğimiz Thames Nehri'nin bu kez altından geçmeye geldi. 60 kişilik kubbe asansörlerle nehrin dibine iniyor ve Greenwich Foot Tunnel ile nehrin altından yürüyerek karşı yakaya geçiyoruz. Buradaki parkta da nehirde şahit olacağımız metrelerce yükseklikte yaşanan gel-git olayının sebeplerini açıkladıktan sonra 21. Yüzyılın %100 bilgisayarlarla kontrol edilen insansız ulaşım aracı Docklands Light Railway'e biniyor eskinin gecekondu mahallesi, günümüzün finans merkezi olarak hizmet veren Canary Wharf bölgesine ulaşıyoruz. İngiltere'nin en yüksek gökdelenlerinin bulunduğu bu bölge New York Manhattan'ın bir bölümünü çağrıştırıyor adeta. Lüks bar ve restoranları, muhteşem peyzajı ve çok büyük alışveriş kompleksleri ve 2000 yılında hizmete giren ultra lüks metro istasyonu ile gelecekteki Londra hakkında sizlere ipuçları veriyor. Akşam yemeğimiz için bu kez evlere değil Leicester Square'in renkli atmosferine gidiyoruz. Cumartesi gecesi Leicester Square'in temposu başınızı döndürecek ve Londra'ya bir kez daha hayran kalacaksınız.

 

>> Sonraki Sayfa >>